23 Şubat 2019 - Cumartesi / 17:28
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Dolu ve fırtınadan 5 bin dönüm ekili arazi zarar gördü

Oda Başkanı Baş: Mısır, soğan, nohut, pancar, arpa ve tohumluk elik pancarında zarar gören arazileri tek tek incelemelerde bulundu...
Bu haber 8 ay önce eklenmiş

Oda Başkanı Baş: Mısır, soğan, nohut, pancar, arpa ve tohumluk elik pancarında zarar gören arazileri tek tek incelemelerde bulundu.

15.06.2018 tarihinde saat: 17.30 civarında yağan dolu ve fırtına Kayabaşı mevki Kılcak ovasında ekili arazilerde büyük hasarlar meydana getirdi.

Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, Ramazan Bayramının ikinci günü doludan zarar gören Kayabaşı, Bağlıca, Doğantepe, Kılcak Ovası, Belmebük, Sevincer, Dadı ve Yenice’de incelemelerde bulundu, muhtarlardan bilgi aldı. Kayabaşı köyünde yüzlerce dönüm ekili arazide soğan ve pancar’da hasar meydana gelmiş. Köy muhtarları hazar hakkında görüşlerini şöyle dile getirdiler.

Murat Bülbül (Bağlıca Köyü Muhtarı): Bu Allah’ın afeti. Nohut, buğday, pancar, mısır ve Ayçiçek doludan zarar gören mahsullerimiz oldu. Cenab-ı Allah böyle bir afet bir daha göstermesin.

Osman Tiryaki (Doğantepe Köyü Muhtarı): 15.06.2018 günü akşamı 17.30 sıralarında yağan dolu ve fırtına ekili mahsullerimize büyük zarar verdi. Buğday, arpa, mısır, soğan ve tohumluk elik pancar. Yaklaşık olarak köyümüzde 3,5 dönüm arazi zarar gördü. Bakanlığımızdan tohumluk destek ve borçlarımızın ertelenmesini istiyoruz.

İbrahim Derici (Kılcak ovası arazisi sahiplerinden): Allah’ın bir afeti. Soğanın kendisinde bir leke yoksa kurtarır, leke varsa hiçbir işe yaramaz. Mısır’da ise %50 civarında zarar var devletimizden yardım bekliyoruz. Kılcak ovasında 5 bin dönüm ekili arazi mahsulleri tamamen bitti. Allah bir daha böyle bir afet göstermesin.

Ayten Çöl (Çiftlik sahibi): Bir günahımız var ki Cenab-ı Allah bize bu afeti verdi. Ben TARSİM sigortasının gerçek kilosunu ve gerçek rayiçten sigorta ödemesini istiyorum. Sigorta konusunda adalet istiyorum. Bu Allah’ın afeti devletin görevi ise doğruyu yanlışı bulmaktır.

Alp Çekerek (Çiftlik sahibi): 20 dakika dolu yağdı. Fırtına ile birlikte dolu fındıktan büyük, cevizden küçük mermi gibi yağdı. Ama ilk defa böylesi sahası çok geniş oldu ve çok büyük zararlar açtı.

Hasan Öksüz (Belmebük Köyü Muhtarı): Köyümüzde seralar var. Genel olarak sebze ekiyoruz. Domates, kabak, fasulye, patlıcanlarda zarar var. Büyük kavak ağaçları kökünden söküldü. Seraların örtüsü delik deşik oldu.

Sevincer, Yenice ve Dadı köyleri arazilerinde incelemelerde bulunan Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş; “Bayramın birinci günü akşamı yağan dolu ve fırtınadan zarar gören çiftçilerimize geçmiş olsun diyorum. Cenab-ı Allah böyle bir daha afet göstermesin. Bakanlığımızdan hasar tespiti yapılmasını ve destek istiyoruz. Çiftçilerimizin de banka borçlarının ertelenmesi içinde çalışmalarımıza başladık” şeklinde konuştu.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.