24 Şubat 2020 - Pazartesi / 01:36
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Değerlerimiz tekrar ayağa kaldırılacak

Amasya Üniversitesi'nin düzenlediği “Amasya Kenti Peyzaj Bileşenlerinin Turizm Açısından Değerlendirilmesi” konulu çalıştay gerçekleştirildi...
Bu haber 1 yıl önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi'nin düzenlediği “Amasya Kenti Peyzaj Bileşenlerinin Turizm Açısından Değerlendirilmesi” konulu çalıştay gerçekleştirildi.

“Amasya Kenti Peyzaj Bileşenlerinin Turizm Açısından Değerlendirilmesi” adlı çalıştay, 26 Haziran 2018 Salı günü saat: 09.00’da Büyük Amasya Oteli konferans salonunda gerçekleşti.

Çalıştaya Vali Dr. Osman Varol, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Genel Sekreter Hasan Özyurt, Turizm il Müdürü Hakan Karaman, İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, İş Kur İl Müdürü Osman Yılmaz ile çeşitli illerden gelen akademisyenler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ilimizin turizm açısından adeta bir açık hava müzesi konumunda olduğuna ve yeterince tanıtılarak değerlendirilmesi hususunda gerekli olan çalışmaların sürdürüldüğünü, söyledi.

Vali Varol konuşmasında, “ Bu çalıştayın ilimiz açısından çok önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Amasya binlerce yıllık tarihe sahip olan ve bu tarihi eserleri görüp yaşayabileceğimiz bir kent. Bunun sonuncu olarak da ciddi bir turizm hareketliliği oluşturmuş bir şehir. Ama bunun daha ileriye gidebilmesi için de yapılabilecek çok şey söz konusu.

Ülkemizin modernleşme tarihinde kentleşme ayağı biraz sorunlu olmuştur. Malumunuz olduğu üzere kentimizin tarihi dokusunun bulunduğu Yeşilırmak havzası vadinin en dar olduğu alan, çok yoğun bir kentleşme baskısı altında kalmış. Birçok tarihi eser ise bu alanda ve çok çirkin kentsel yapıların ortasında kalmış. Bu durum da bizim kısa vade değiştirebileceğimiz bir şey değil. Ayrıca şehrin trafik yoğunluğunun getirdiği de olumsuz bir etki söz konusu.

Bunlara rağmen tarihi eserler restorasyon yoluyla bir şekilde insanlara kazandırılmıştır. Bu konuda Anadolu’daki birçok ile baktığınız zaman Amasya çok iyi bir yerde. Bu tarihi eserlerin ayağa kaldırılması ile birlikte turizmin de geliştiğini görüyoruz. Geçtiğimiz yıl 750.000 turist ağırladık. Gelen insanları bu şehirde hem barındırmamız, hem yedirmemiz lazım, hem de şehrin sahip olduğu değerleri onları gösterebilmemiz lazım. Biz geldiğimiz den beri bu konudaki eksiklerimizi tespit etmeye çalıştık. Özellikle şehrin içerisinde doğru bir işaretlendirme mantığı olmamasının çok kötü sonuçlar doğurduğunu görüyoruz. Şehrimizi ziyaret eden turistlerimiz nereyi ve nasıl gezileceğini bilemiyorlar. Ziyarete gelen insanlar sadece Yalıboyu evleri ve etrafını gezerek konaklamadan geri dönüyorlar.

Mevcut turizm aksının üzerine iki tane daha önemli bölgeyi katmak istiyoruz. Bu konuda çok ciddi çalışmalarımız var. Onlarla ilgili çok büyük projeler başlatıldı. Şu anda milli eğitim (halk eğitim) binası olarak kullanılan eski Kılıçarslan İlkokulu kent müzesi olacak. Saraydüzü kışlası şu anda işlevsiz bir durumda orayı da Amasya kent arşivi olarak değerlendireceğiz. Bu alan ile mevcut alanın yarısı kadar bir alan daha turizm aksına eklenmiş olacak. Asıl önemli olan bölge ise Pirler bölgesi. Burada sokak iyileştirilmesi yapılan bölgede özel idaremizin edindiği İki tane konutu tasavvuf müzesi haline getirmeyi düşünüyoruz. Bunların çalışmalarını akademisyen arkadaşlardan bilgi eksiklerini tespit ederek yapıyoruz.

Amasya’ya bir yol haritası çıkarabilmek için stratejik eylem planları oluşturduk bunlar bize bir yol haritası olacak ve bir süreklilik sağlayacak bizden sonraki arkadaşların önünde de bir yol haritası bulunmuş olacak. Amasya’nın turizm alanında geldiği noktadan bir sonraki noktaya taşımak için hemen hemen her şeyi hazırladık ve bunları uygulamasına geçiyoruz.

Bunlar kentleşme ile ilgili sorunları aşmadan tam anlamıyla çözülemez. Artık bir noktada bunun durdurulmuş olması çok güzel. Bütün insanlarımızın sahip olduğu bu değerleri tekrar ayağa kaldırmak için bir çaba içerisinde olması çok güzel. Akademisyen arkadaşımızın yaptığı çalışmayı kentimiz açısından çok faydalı buluyorum.

Üniversitemiz sık sık böyle farklı konularda ilimizde pek çok akademisyeni misafir ettiği etkinlikler düzenliyorlar. İlimizin tanıtımına da birikimlerine çok büyük katkıda bulundukları için sayın hocamıza tekrar teşekkür ediyorum.”

Ardından Araştırma Görevlisi Sultan Sevinç KONAKOĞLU “Turizmdeki Eksiklikler ve Güçlü Yönler” adlı sunusunu gerçekleştirdi.

 Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Online Müslümanlar..  
  İl Güvenlik ve Asayiş Toplantısı Gerçekleşti..  
  Funda Varol, Gazi Celal Çelebi ve Ailesini Zi..  
  Afet Müdahale Planı Bilgilendirmesi Yapıldı..  
  Fırat Yılmaz Çakıroğlu Amasya'da Anıldı..  
  Samsun Valisi Kaymak’tan Ziyaret..  
  İş Mutabakatı İmzalandı..  
  Başkan Vekili İnce, Yemin Törenine Katıldı..  
  ATSO’dan Resmi Temaslar..  
  Suluova HYBRM’den Depremzedelere Yardım..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.