19 Nisan 2019 - Cuma / 05:15
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Öğrenme, Öğretim ve Eğitim Kongresi

“Uluslararası Öğrenme, Öğretim ve Eğitim Araştırmaları Kongresi” açılış töreni; ulusal ve uluslararası birçok katılımcı eşliğinde gerçekleşti...
Bu haber 7 ay önce eklenmiş

“Uluslararası Öğrenme, Öğretim ve Eğitim Araştırmaları Kongresi” açılış töreni; ulusal ve uluslararası birçok katılımcı eşliğinde gerçekleşti.

Amasya Üniversitesi’nin koordinesi ve ev sahipliğiyle düzenlenen “Uluslararası Öğrenme, Öğretim ve Eğitim Araştırmaları Kongresi (ILTER)”nin açılış töreni gerçekleştirildi. Törene, Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay başta olmak üzere ulusal ve uluslararası araştırmacılar katıldı. Kongreye, Gümüşhane Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, International Balkan University ve Universitatea din Pitesti gibi üniversitelerde destek veriyor.  

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu; “Uluslararası Öğrenme, Öğretim ve Eğitim Araştırmaları Kongresi, eğitim bilimleri alanının çeşitli alanlarında hizmet eden bilim insanlarının araştırma bulgularının tartışılması, eğitim bilimleri alanında çalışan bilim insanlarının eğitime gönül veren öğretmenlerle buluşmalarının sağlanması, teorik bilginin üretilmesine katkı sağlayan araştırmacılar ile uygulayıcıların deneyimlerinin paylaşılması yoluyla alana katkı sağlaması gibi birçok amacı gerçekleştirmek için düzenliyoruz. Kongremizin ilkini düzenleniyor olmasına rağmen 6 farklı ülkeden, 61 farklı üniversiteden 364 sözlü, 8 poster bildiri sunuluyor. Kongremizi paneller, atölye çalışmaları ve davetli konuşmacılarla zenginleştirmeye çalıştık. Bilim insanlarının ILTER Congress’e göstermiş olduğu ilgiden son derece memnunuz. Bu noktada Kongremize bildiriyle katılan ve kilometrelerce yol kat ederek Amasya’ya gelen bilim insanlarımıza, bizlerden desteklerini esirgemeyen başta Vali Dr. Osman Varol olmak üzere kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Ayrıca kongremize uyarı, öneri ve katkılarıyla büyük destek veren Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay’a da şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

 Uluslararası Öğrenme, Öğretim ve Eğitim Araştırmaları Kongresine katılan araştırmacılara “Şehzadeler şehri Amasya’ya hoş geldiniz” diye sözlerine başlayan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, “Geçtiğimiz günlerde üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Ön lisansta yüzde 95, lisansta yüzde 85 civarında tercih edilen bir üniversite olduk. Bazı bölümleri ilk defa açmamıza rağmen yüzde yüz doluluk oranına ulaştık. Bu tercih edilebilirlikte tarih ve turizm şehri Amasya’nın bir cazibe merkezi olmasının da etkisinin olduğunun farkındayız. Bilimsel toplantılar düzenlemek bizim asli işlerimiz. Önümüzdeki hafta ve aylarda çok farklı alanlarda sempozyum, çalıştay ve kongrelere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyoruz. Amasya Şairleri Bilim Şöleni, Dünden Bugüne Amasya’da Tasavvuf Sempozyumu, Organik Elektronik Çalıştayı, Türk Dünyası Basın Sempozyumu, Ekonomi, Toplum ve Kültür Sempozyumu, Sağlık Toplum ve Kültür Sempozyumu bunlardan bazıları. Üniversite olarak bu bilimsel toplantıları tek başımıza da gerçekleştirmiyoruz. Başta valiliğimiz olmak üzere, belediyemiz ve sivil toplum kuruluşlarının da katkılarını alıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışından gelen katılımcılara Amasya’yı görmelerini ve döndüklerinde bu kültür ve turizm şehri Amasya’yı en iyi şekilde anlatmalarını ve sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunmalarını istiyoruz. Uluslararası Öğrenme, Öğretim ve Eğitim Araştırmaları Kongresinin başarılı geçmesini temenni ediyor, emeği geçen bilim insanlarına tek tek teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Amasya Birim Alanda Tarihi Dokusu En Zengin Şehir

Öğrenme, öğretim ve eğitim gibi çok önemli konuların tartışılacağı bir Kongreye katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Uzaktan yakından Amasya’ya teşrif eden tüm katılımcılara hoş geldiniz diyorum. Çok önemli bir konu seçilmiş. Bu kongreye Gümüşhane Üniversitesini de ortak ettiler, birlikte düzenlemiş olduk. Öğrenme, hepimizin hayatı içerisinde, yaşarken kazandığımız çoğunlukla kalıcı izler bırakan davranış değişiklikleridir. Öğretme, bilginin kısaca yapılandırılması. Öğretim ise, her ikisinin birleşkesi. Öğrettiklerimizin davranış ve düşünceye dönüşmesi ise eğitim. Son dönemde ülke olarak millet olarak belirli alanlarda hayli mesafe aldık. Ama özellikle kültür ve eğitim alanında alacağımız bir hayli yol olduğunu düşünüyorum. 2023, 2053, 2071 gibi hedeflerine ulaşmamamızın yolu her alanda eğitimden geçiyor. Amasya benim doktora alanım. Amasya, 7500 yıllık bilinen tarihi itibariyle farklı medeniyete ev sahipliği yapmış. Amasya’yı birim alanda tarihi dokusu en zengin şehrimiz diye tanımlıyorum. Gerçekten topoğrafik yapısı gereği de herhangi bir alanda altı yedi farklı medeniyete ait izleri aynı temel alan içerisinde bulabilmeniz mümkün. Bu nedenle Amasya öğrenme, öğretim ve eğitim kongresiyle örtüşecek bir şehir. Öğrenme, eğitim, öğretim ve hayatımız sevgiden geçiyor. Kongrenin başarılı geçmesini temenni ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Dr. Osman Varol yaptığı konuşmada çalışmaların güzel başladığı, bu çalışmaların üniversitemizin ve ülkemizin bilimine katkıda bulunacağına değindi. Ayrıca dünya genelinden birçok katılımcının ilimizde misafir olacağına değinen Vali Varol, bu durumun ilimizin tanıtımına katkıda bulunacağına da işaret etti. Özellikle öğretmenlerimizin eğitime sunacağı katkıların önemine ve bunun eğitim en kritik ayaklarından bir tanesi olduğuna değindi. Kongrenin faydalı olması ve ilimize ve ülkemize hayırlı olması temennilerinde bulundu.

Açılış töreninde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğr. Gör. Gamze Çalık Çetin ile Öğretmen İbrahim Çetin’in gerçekleştirdiği mini konseri de ilgiyle dinlendi. 6-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan kongrenin ilk paneli ve oturumları da düzenlendi.

 Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  “Tarım Şehr-i Amasya” Projeleri Tanıtıldı..  
  Vali Dr. Osman Varol, Gül Çocuk Evi’ni Ziyare..  
  Mevsimlik ve Gezici Tarım İşçileri İle İlgili..  
  Proje Hazırlıkları Bilgilendirme Toplantısı..  
  TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Amasya TSO'..  
  Tebrik Ziyaretleri Devam Ediyor..  
  Sendikadan Eraslan’a Ziyaret..  
  “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi ..  
  43’üncü Turizm Haftası Başladı..  
  Başkan Mehmet Sarı, Seçim Sonuçlarını Değerle..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.