19 Nisan 2019 - Cuma / 05:54
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Okullar açılırken Türk Eğitim Sen’den Milli Eğitime genel bakış

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; ‘Sayın Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olması tüm eğit..
Bu haber 7 ay önce eklenmiş

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; ‘Sayın Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olması tüm eğitim çalışanlarında heyecan uyandırdı. Çünkü uzun zamandır ilk kez bir eğitimci Milli Eğitim Bakanı oldu. Devir teslim töreninde yaptığı konuşma öğretmenleri çok mutlu etti. Daha önce bu makamda oturanların büyük çoğunluğunun eğitimle alakası öğrenci velisi olmaktan öteye geçmemişti. Hatta tutum ve açıklamalarıyla öğretmenleri tahkir eden Bakanlar dahi oldu. Dolayısıyla Sayın Selçuk’un olumlu tutumları bizleri çok mutlu etti. Şimdi sıra eğitim çalışanlarında oluşan bu heyecanı, çalışanların motivasyonunu artıran adil bir yönetim anlayışının Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında tesis etmektir. Bunu yaparlarsa gövdemizi taşın altına koyarız

 “Bakan Ziya Selçuk’tan önceki Bakanların bazıları bazen eğitimin ve eğitimin çalışanların faydasına olduğunu düşündükleri birtakım uygulamaları hayata geçirdi ama başarılı olamadı.

Bakınız; yönetici atama sonuçları açıklandı. Size Rize örneğini vermek istiyorum. Rize’de 33 kişi 90 ve üzeri puan almıştır. Bunların 28 tanesi malum sendika üyesi, biri Türk Eğitim-Sen üyesi, 4’ü de sendikasızdır. Bu fotoğrafı iki şekilde okuyabiliriz. Ya Rize’deki en yetenekli müdürler bu sendikaya üye olmuş ve bunların dışında kalan yetersizler diğer sendikalara dağılmış ya da Rize Milli Eğitim Müdürlüğünün oluşturduğu komisyonlar çatır çatır kul hakkı yemiştir.’

Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere aklı başında herkes 15 Temmuz Hain kalkışmasını işaret ederek, ‘Bu felaket bize gösterdi ki; bu topraklarda varlığımızı sürdürmenin yegâne teminatı birlik ve beraberlik ruhunun toplumun tüm kesimlerine etki etmesidir’ demiştir. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanı her konuşmasında buna vurgu yapmıştır. Ama MEB'de yapılan yönetici mulakat sonuçlarından görüyoruz ki, Sayın Cumhurbaşkanı’nın ortaya koyduğu iradeyi sabote eden bir yapı vardır.

MEB, bazı vakıf, cemiyet ve dernekler ile bazı protokoller yapmaktadır. Bu kuruluşlar, bu protokollere binaen değerler eğitimi kapsamında okullarda cirit atıyor. Bu yapılar, ‘Değerler eğitimi veriyoruz’ adıyla kendi ideolojilerini çocuklara empoze ediyorlar. MEB’in değerler eğitimini önemsemesini doğru buluyor ve destekliyoruz. Ancak MEB 953 bin öğretmenine güvenmeli ve değerler eğitimini kendi öğretmenleri eliyle vermelidir. Biz bu kadar aciz miyiz ki dışarıdan hizmet alıyoruz? Değerler eğitimi konusunda illa partner arıyorsa Mili Eğitim Bakanlığı Türk Eğitim-Sen’e gelmelidir. Çünkü Türk Eğitim-Sen’in her üyesi her durum ve koşulda sadece devlete sadakat gösterir.”

Bakan Selçuk ve ekibi İnşallah başarılı olurlar, onlara hareket alanı tahsis edilir. Çünkü sadece Bakanların iyi niyetli olması yetmiyor. Siyasetin tutumu da süreci tayin edecektir..

Bugüne kadarki olumsuz uygulamalar nedeniyle eğitim çalışanları paranoyak hale gelmiştir. En standart uygulamalarda dahi acaba diyoruz. Acaba birtakım yandaşlara çıkar mı sağlanacak? diye soruyoruz. MEB personeli artık maalesef geçmiş uygulamalar dolayısıyla MEB’e güven duyamaz hale geldi. Yaşadıklarımız nedeniyle sabır eşiğimiz düşük. Sabrımızı yükseltmemiz lazım. Bunun da yolu adil ve hakkaniyetli bir yönetim tesis etmekten geçer.

“Bilindiği gibi şube müdürlüğü yazılı sınavı 1 Nisan’da yapılmıştı. Mülakatlar da 14 Eylül tarihine kadar devam edecek.  513 kadro için 2 bin 32 adayı mülakata çağırdılar. Temennimiz, şube müdürlüğü sınavında da mülakatın kaldırılması, atamaların sadece yazılı puan üstünlüğüne göre yapılmasıdır. Bu yapılana kadar da, şube müdürlüğü atamalarında güvenlik soruşturması temiz olan adaylara yazılı puanı ne ise mülakatta o puan verilmelidir. Şube müdürlüğü atamalarında kul hakkı yenilmemelidir. Milli Eğitim Bakanlığı yeni yönetimi ilk sınavını şube müdürlüğü sınavında verecektir. Bakalım aynı tas aynı hamam devam mı edecek, yoksa bir şeyler değişecek mi?

 Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Mülakat sayesinde PKK, DEAŞ, DHKPC, FETÖ gibi örgütlerin kamuya girilmeden önce ayıklanmasında imkân buluyoruz’ demişti. Elbette hangi vatansever, zararlı unsurların ayıklanmasına karşı çıkar? Ama işin rengi farklı. Maalesef yıllardır mülakat sadece hak yenilen bir zemin oldu. Yandaş kadrolaşmanın zemini oldu. Bu nedenle Türk Eğitim-Sen olarak kamuya alımlarda, yönetici ve şube müdürlüğü atamalarında, öğretmen atamalarında kısacası her alanda mülakata karşıyız. “Sözleşmeli öğretmenler 4+2 yıl çakılı kadro ile çalışıyorlar. Bunu 3 yıl sözleşmeli, 1 yıl kadrolu olmak üzere toplam 4 yıl şeklinde dönüştürme niyetleri var. Türk Eğitim Sen olarak sözleşmeli ve mülakatlı öğretmen alımına her zaman karşıyız. Yargı sürecimiz de devam ediyor. Bu konudaki tutumumuzda bir değişiklik olmayacaktır. Sendika olarak öğretmen alımlarında da mülakatın kaldırılmasını istiyoruz.

Özür grubu tayinlerinde mutlaka il/ilçe emri verilmesi gerekmektedir, ailelerinden ayrı kalan öğretmenlerin daha fazla travma yaşamasını ve 3600 ek göstergenin ivedilikle hayata geçirilmesi talep ediyoruz.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  “Tarım Şehr-i Amasya” Projeleri Tanıtıldı..  
  Vali Dr. Osman Varol, Gül Çocuk Evi’ni Ziyare..  
  Mevsimlik ve Gezici Tarım İşçileri İle İlgili..  
  Proje Hazırlıkları Bilgilendirme Toplantısı..  
  TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Amasya TSO'..  
  Tebrik Ziyaretleri Devam Ediyor..  
  Sendikadan Eraslan’a Ziyaret..  
  “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi ..  
  43’üncü Turizm Haftası Başladı..  
  Başkan Mehmet Sarı, Seçim Sonuçlarını Değerle..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.