20 Mayıs 2019 - Pazartesi / 00:11
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Demokrasi şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz

Amasya AK Parti İl Başkanlığı 17.09.2018 Pazartesi günü saat: 19.00’da parti binasında yaptığı toplantıda demokrasi şehitleri merhum ..
Bu haber 8 ay önce eklenmiş

Amasya AK Parti İl Başkanlığı 17.09.2018 Pazartesi günü saat: 19.00’da parti binasında yaptığı toplantıda demokrasi şehitleri merhum Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’yu rahmetle andılar.

AK Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek konuşmasında; “27 Mayıs Darbesi Türkiye’de ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilmez tahribatlara yol açmıştır. Yasalara aykırı biçimde Anayasa, ihtilal figüranlarına bağımlı hale getirilmiş ve zincirleme anti demokratik müdahalelerin önü açılmıştır. Devam eden zaman zarfında Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan; darbeler, e muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır.

Millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra 27 Mayıs Darbesi’ni diğer darbelerden ayıran en acı olay ise Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Baş Vekili Adnan Menderes’in idam edilmesidir.

27 Mayıs 1960 Darbesi’nin izdüşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ Darbe Girişimi’nin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır.

Merhum Menderes, fabrikalar, yollar, barajlar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye'sine çağ atlatmıştır. Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürmüştür. Hem düşünce hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan; insan odaklı hamleleriyle milletin takdirini kazanan merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icraatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır. Asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlanmıştır.

Seçilmiş hükümetin silah zoruyla görevden alınmasıyla; Başbakan, kabine üyeleri, milletvekilleri keyfi dayanaklarla tutuklanarak yasadışı karar merciinde vesayetçi vicdanın insafına bırakılmıştır. Milletten ve adaletten uzak şekilde kurulan mahkemede 11 ay süren duruşmalar boyunca cesur ve vakur duruşundan taviz vermeyen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, savunma yapmalarına dahi izin verilmeyen yargısız infazla hukuk dışı muameleye maruz kalmıştır. Mahkeme heyetinin kayda geçen “Sizi buraya tıkayan kuvvet böyle istiyor” gerekçesiyle haklarında verilen hükmü bile öğrenemeyen Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Haşan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu darağacına çıkartılmıştır.

17 Eylül 1961 günü Türk milletinin iradesini küçümseyen vesayetçi zihniyeti tarih silip süpürmüştür. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir.

Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. Bu vesileyle demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz” dedi.

Her zaman güçlü olmak zorundayız

Belediye Başkanı Cafer Özdemir; “Demokrasi şehitlerimiz olan başta Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı yapmış Adnan Menderese Allahtan rahmet diliyorum. Türkiye’nin ilk demokrasi şehitleri olarak kendilerini yad ediyor Allah rahmet eylesin diyoruz. Ülkemizde siyaset yapmak böyle zor bir olay, Rahmetli Adnan Menderes idam edildikten sonra vesayet Türkiye’de hiçbir zaman durmadı. 1972 de tekrar muhtıra 1980 de tekrar ihtilal,28 Şubat süreci yine Ak Parti hükümetleri zamanındaki kapatma davaları ve en kanlısı olan 250 tane vatandaşımızın şehit olduğu 15 Temmuzdaki olaylar.

Türkiye zor ve önemli bir coğrafya  dolayısıyla bu millet üzerinde oynanan oyunlarda çok büyük.1960 ihtilalinden sonra o kadar aymazlık o kadar arsızlık yaptılar ki yıllardır bu millete 27 Mayıs 1960 yılında  yapılan ihtilali demokrasi bayramı olarak kutladılar. Yaşı bizim yaşımızda bizim kuşağımızda olan birçok vatandaşımız bilir yakın zamana kadar 27 Mayıs resmi tatildi, demokrasi bayramıydı. 3 tane bu ülkeye hizmet etmiş başbakanlık yapmış, ülkenin tarihini değiştirmiş vatan evladını idam ediyorlar ve bunun adına da demokrasi bayramı diyorlar. Dolayısıyla Ak Parti hükümetleri olarak 2001 yılından bu zaman kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye’deki en büyük mücadelesi bu vesayet sistemleri olmuştur. Belki vatandaşlar olarak teşkilat mensupları olarak arka plandaki ne tür mücadeleler var biz farkında değiliz. Ama hakikaten Türkiye de bazen siyaset olarak bazen din istismarcısı olarak bazen ekonomik istismarı olarak bazen terör bahaneleriyle geçmişte irtica bahaneleriyle hep hücum etmeye kalktılar. Ama hep kökleri uzantıları dışarıdaydı ve onların uşaklıklarını yapıyorlardı. İlk defa Cumhurbaşkanımız bunlara yüksek sesle milletin kararının üstünde bir karar tanımıyorum diyerek bunları her seferinde elinin tersiyle yitmiştir ve bunları bertaraf etmiştir. Bu ülkede iktidar mücadelesi devam edecektir. Ama bunun için bizim teşkilatlarımız bizim insanımız her ne olursa olsun hesabı kesecek millettir. Kötü yönetim varsa yeri zamanı geldiği zaman vizesini verip vermeyeceği kendi iradesinde olacak. Ama kimsenin özelinde kimsenin değer yargıları üzerinde hesap kesme noktası artık Türkiye de bitmeli. Bitmesi içinde biz birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız. Her zaman güçlü olmak zorundayız. Bu gücü tesis eden Adalet ve Kalkınma Partisi mensupları olarak üzerimizde onurlu gururlu bir görev taşıdığımıza inanıyorum. Ben hepinizin bu onurlu ve şerefli göreve katkı sağladığınız için o görevi üstlendiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Tarihimizden ders almalıyız

Milletvekili Hasan Çilez ise konuşmasında; “Merhum Başbakanımız Adnan Menderesin idamının demokrasi şehidi olarak hayata gözlerini yumduğunun 57. Yılında hep birlikte anıyoruz. Tabiî ki rahmetli Menderesi anarken Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan iki tane bakanımızı da rahmet ve minnetle anıyoruz. Hepimiz siyaset yapıyoruz, demokrasinin bir nimetidir ve hepimiz buralarda siyaset yapabiliyoruz. Kendi fikirlerimizi özgürce söyleyebiliyoruz. Bunları söylerken bazıları da şunu yapıyor, mecliste oturuyoruz henüz çiçeği burnunda vekil olduğumuz için gözlemliyoruz, çıkıyor bir tane milletvekili oda seçilmiş gelmiş, diyor ki, ülkede demokrasi yok şu yok, bu yok o kadar sıkıntı var tek adam iktidarı var kominizim gelecek bunların hepsi bitecek diyor. Türkiye Büyük Millet Meclisindesin ve diyorsun ki tek adam rejimi var siz baskıcı rejimi var bunları söylüyorsun bağıra bağıra kominizim gelecek diyorsun ve yerine geçip oturuyorsun evine gidiyorsun ertesi gün yine geliyorsun yine söz alıyorsun aynı şeyleri tekrarlıyorsun ve sana kimse dokunmuyor ve bu ülkede demokrasi yok diyorsun. Evet daha çok özgürlüğü hepimiz istiyoruz ve bunu da tesis edecek Ak Partidir. Tarihimizden ders alabilirsek bunları yapabiliriz. 1950 yılında Türkiye’nin tarihi değişti. Değiştireceği neydi biliyor musunuz? Demokrasiydi. Perdenin arkasında oylarımızı verip akşam 5 olunca oylarımız herkesin gözünün önünde sayılmaya başlandığı gün Türkiye kurtuldu. Oda 1950 seçimlerinde oldu ve milletimiz yüzde 52 nin üzerinde bir oyla Cumhuriyet Halk Partisine dedi ki artık yeter söz de karar da milletindir dedi ve halkın içinden gelen Adnan Menderes ve arkadaşlarını Türkiye Cumhuriyetinde işin başına getirdi. 1950-1954 arasına baktığımız zaman Türkiye yılda ortalama yüzde 9 büyümüş. 5 yılda yüzde 45 ve bu çok büyük bir başarı. 1954 den sonra bir seçim yapılmış yapılan seçim Türkiye tarihinin rekorunu Adnan Menderes kırmıştır. Yüzde 57 buçuk civarı bir oy yüzde 58’e yakın bir oy almış. Türkiye de bir demokratik seçimlerde yapılan en yüksek oy oranını almış. Ve akabinde tekrar faaliyetlerine devam etmiş ve burada kritik bir kelimeyi kullanmış “milli olmak” milli olacağız demiş ve sıkıntı başlamış. Yine aynı kelimeyi kullanan bakanımız var onlarda maalesef sıkıntıya girmişler ve idam edilmişler. Celal Bayar idam cezası alıp o idam ediliyor yaş sebebi ile onu asmıyorlar. Başbakanımız Adnan Menderes Demokrasi şehidi olarak idam ediliyor. Ondan bir gün önce Fatin Rüştü Zorlu Hasan Polatkan idam ediliyor. Ne oldu onları baskıyla bize kutlatmaya başladılar. Ama biz bugün çıkıyoruz 27 Mayısları, 27 Mayıs zihniyetine sahip olanlar onların uzantılarını hep lanetliyoruz. Ve 17 Eylülleri de bugün Ak Parti iktidarları döneminde artık Menderesi, demokrasi şehitleri ve demokrasiye inananlara sahip çıkılacak bir gün olarak bugün biz bunları rahmetle anıyoruz” dedi.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı Kirazlıdere Sakinleri ile İftarda..  
  Özel İdarece Köylerimizde Yeni Yerleşim Alanl..  
  Amasya İl Jandarma Komutanlığı Engelli Öğrenc..  
  3600 Ek Gösterge Tüm Sağlık Çalışanlarını Kap..  
  Vali Varol Dereceye Giren Öğrencileri Tebrik ..  
  “Türk Zeka ve Strateji Oyunu Mangala”..  
  PTT’den Sıfır Atık Projesine Destek..  
  Türkiye Belediyeler Birliği Üye Seçimi Gerçek..  
  Mutluluklarını Paylaştı..  
  Vilayetler Birliği’nin Olağan Genel Meclis To..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.