19 Haziran 2019 - Çarçamba / 12:46
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya’da 19 Eylül Gaziler Günü töreni

19 Eylül Gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür...
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

19 Eylül Gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür.

19 Eylül Gaziler Günü programı kapsamında, 19.09.2018 Çarşamba günü saat: 10.00’da Yavuz Selim Meydanında Atatürk Anıtına Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Ünverdi çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Ünverdi yaptığı konuşmada; “19 Eylül Gaziler Günü, Türk kahramanlığının, cesaret ve fedakarlığının En Büyük Gazi M. Kemal ATATÜRK’ün şahsında taçlandığı bir gündür.

Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’ün komutasındaki kahraman Türk Ordusu, sömürgecilerin maşası olarak Anadolu’yu işgale yeltenen Yunan Ordusu nu Sakarya Meydan Muharebesi nde tarihinin en büyük yenilgisini uğratmış ve onu savaş meydanından kaçmaya mecbur bırakmıştır. Sonuç olarak, düşman bir sene sonra topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Ordusunun son savunma muharebesidir. Bu muharebe ile Türk Ordusunun 1683 İkinci Viyana Kuşatmasından beri süren 238 yıllık geri çekilişi ve toprak kaybına da son verilmiştir.

Sakarya Meydan Muharebesi, Türkün ateşle imtihanı ve Anadolu halkının ölüm-kalım mücadelesi olmuştur. Bu mücadele kaybedilmiş olsaydı sömürgecilerin Anadolu’yu paylaşım planı olan Sevr gerçekleştirilecek ve böylece Anadolu’da Türk varlığı sona erecekti. M.Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları böyle karanlık bir tablo yaşatmadılar, Türk milletini vatansız bırakmadılar. Sakarya Meydan Muharebesi; Anadolu’nun en karanlık günlerini aydınlığa dönüştürerek, bugünün hür ve bağımsız Türk Devleti’nin yolunu açmıştır. Türk ordusu imkansızı başarmıştır.

Anadolu, çetin bir coğrafyadır. Bu topraklarda uzun süre hüküm sürmek Türk milletine nasip olmuştur. Türk milleti, bin yıldır Anadolu’da kendi gücü, azim ve iradesiyle hür ve bağımsız yaşamaktadır. Türk varlığı Anadolu’da sonsuza kadar devam edecektir.

Kurtuluş Savaşı’nı yürüten Gazi Meclisi bu emsalsiz zaferin anısına 19 Eylül 1921 tarihinde M.Kemal ATATÜRK’e “Gazilik’’ unvanı ve “Mareşallik” rütbesini tevcih etmiştir. Böylece, tüm dünyanın adını saygı ile andığı Mustafa Kemal ATATÜRK'ün askeri başarı ve yeteneği, milletimizin en yüce kurumu tarafından tescillenmiştir. Eşsiz Komutan bu ödülü aldıktan sonra yayınladığı bildiride; "Sakarya Muharebesinde kazanılan bu başarı, ordumuzun iradesi sayesinde, düşman ordusunun iradesinin kırılması suretiyle belirmiştir. Bu sebeple bu ödülün gerçek muhatabı yine ordumuzdur." diyerek, Mareşallik rütbesini ve Gazilik unvanını silah arkadaşlarına mal etmiştir.

19 Eylül Gaziler Günü, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günü dür.

Kahraman gaziler, “Gaziler Gününüz" kutlu olsun.

Sizler, En Büyük Gazi M.Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, şehitlerimiz ile birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız.

Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata’mızdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastır.

Bundan 100 sene önce ülkemizi işgal teşebbüsünde bulunan küresel emperyalist güçlerin bugün de aynı senaryoyu terör örgütlerini kullanarak tekrar canlandırma gayreti içerisinde oldukları görülmektedir. Bilinmelidir* ki, ülkemize yönelik her türlü hain ve ihanet girişimi karşısında Türk milleti ve onun şanlı ordusu daha güçlü ve daha kararlıdır. Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz, ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.

Asıl Türk milletinin bağrından çıkan, kahraman Türk ordusu dün olduğu gibi yarında vatanımızın, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır.

Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın aziz milletimiz için bir vatan haline dönüşmesi, şehit ve gazilerimizin canları pahasına verdikleri ulvi mücadele ile gerçekleşmiştir. Şehitlik ve gazilik, milletimiz için onurların en büyüğü, şereflerin en yücesidir.

Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Aziz milletimizin, asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi “ölürsem şehit, kalırsam gazi” deyişinde saklıdır

Bugün yaşları 65-90 arasında olan Muharip Gazilerin devletimizden beklentileri olduğunu ifade etmek istiyorum.. Devletimizden, gazilerimizin taşıdıkları onura yaraşır bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri, gaziler arasındaki eşitsizliğin giderilmesi ve hak ettikleri imkan ve şartlara kavuşturulmaları konusunda gereken duyarlılığın gösterilmesini bekliyoruz.

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, En Büyük Gazi M. Kemal ATATÜRK’Ü, silah arkadaşlarım, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen şehitlerimizi Türkiye Muharip Gaziler Derneği olarak rahmetle anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve esenlikle diliyoruz.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
  Vali Varol, TRT FM’den Canlı Yayınlanan “Genç..  
  Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliy..  
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.