21 Haziran 2019 - Cuma / 00:03
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya ili sektörel eylem planı tanıtıldı

Tarım, sanayi, turizm ve çevre sektörlerinde ilimize kazandırılacak olan proje ve yatırımların eylem planları tanıtım toplantısı gerçekleştirildi...
Bu haber 8 ay önce eklenmiş

Tarım, sanayi, turizm ve çevre sektörlerinde ilimize kazandırılacak olan proje ve yatırımların eylem planları tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Amasya ili kültür, turizm, sanayi, tarım ve kırsal kalkınma ile alt yapı sektörel eylem planlarının Büyük Amasya Otelinde tanıtımı gerçekleşti.

Tanıtım toplantısına Vali Dr. Osman Varol, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve çalışma arkadaşları, üniversitenin eylem planıyla ilgili öğretim görevlileri, kurum ve kuruluşların ilgili müdürleri ile Amasya basını katıldı.

OKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Ethem Şahin gerçekleştirdiği sunumda 2023 hedefleri çerçevesinde Amasya’nın üzerine düşen sorumlulukların tespit edilmesinin amaçlandığını belirtti.  Bu kapsamda Eylül 2017 tarihinde hazırlıkların başladığını, 2018-2023 yılları arasındaki 5 yıllık süreçte sosyo-ekonomik açıdan Amasya’nın alması gereken tedbirlerin belirlendiğini ve Amasya Valiliği, Amasya Belediyesi, Amasya Üniversitesi, Amasya TSO ile OKA’nın yakın işbirliği içerisinde çalışmakta olduğunu belirtti. Amasya Sektörel Eylem Planlarının dört tematik başlık altında inceleneceğini, bunların Tarım ve Kırsal Kalkınma Eylem Planı, Sanayi Sektörel Eylem Planı, Kültür ve Turizm Sektörel Eylem Planı ve Çevre ve Altyapı Sektörel Eylem Planı olduğunu açıkladı. 

Tarım ve Kırsal Kalkınma Eylem Planı şunları içermektedir;

5 kişilik teknik ekip (Doç. Dr. Özcan Çağlar, Dr. Gözde Kılınç, Dr. Emrah Koparan, Zir. Müh. Adem Yivli ve Zir. Müh. Halil Topsakal)

Üst ölçekli planlar, kurum ve kuruluşların raporları, saha ziyaretleri, 44 maddelik hedef ve sorun analizi,

65 farklı kurum ve kuruluştan oluşan sorumlu paydaş, 77 maddelik eylem planı, Merzifon ilçesi bağcılığının canlandırılması ve geliştirilmesi, Amasya misket elması ve Amasya çiçek bamyası coğrafi işaret sürecinin tamamlanması, İl genelinde bulunan anıt ağaçların envanter çalışmalarının yapılması, Amasya yöresindeki doğal trüf mantarı yetişme alanlarının tespit edilmesi, Gümüşhacıköy’de kendir üretiminin desteklenmesi ve kendir ürünü işleme tesislerinin faal hale getirilmesi, Amasya elması gen bahçesi projesi, Linyit madenlerinden leonardit esaslı organik gübre üretimi, Taşova ilçesi sulanabilir arazi miktarının artırılması vb. 

Sanayi Sektörel Eylem Planı şunları içermektedir; 

3 kişilik teknik ekip (Doç. Dr. M. Burak Bilgin, Erhan Biçer, Mehmet Ali Kabacı)

24 farklı kurum ve kuruluştan oluşan sorumlu paydaş, 29 maddelik eylem planı, İlimizdeki sanayi kuruluşlarının ortak işbirliği ve sinerjik etki oluşturma kültürlerinin artırılması, Sanayi kuruluşlarının katma değeri yüksek ürünler üretmesinin teşvik edilmesi, Sanayi kuruluşlarının yüksek elektrik maliyetlerinin azaltılması için ilave tedbirlerin alınması, İlimizde savunma sanayi sektörüne yönelik yüksek teknoloji yeni ürün üreten veya büyük firmaların tedarikçiliğine yönelik faaliyet gösterecek firmalar kurulmasının teşvik edilmesi, Amasya mermerciliğinin sadece blok mermer satış ile yetinmemesi, ARGE ve altyapı yatırımları ile gerek mermer işleme sistemleri gerekse de tasarım çalışmalarının müştereken geliştirilmesi, Amasya Üniversitesi tez çalışmalarında sanayi ihtiyaçlarına yönelik konulara öncelik verilmesi 

Kültür ve Turizm Sektörel Eylem Planı şunları içermektedir;

STRATEJİK HEDEFLER

Tarihî ve turistik değerlerin korunarak kullanılması, Turizmin çeşitlendirilmesi, Ziyaretçi sayılarının artırılması ve konaklama sürelerinin uzatılması, Fizikî üst yapının kapasitesinin artırılması 

Sokakların sağlıklaştırılması, Yeşil alanların artırılması, Amasya Kent Müzesi’nin kurulması,

Derinöz Barajının turizm amaçlı değerlendirilmesi, Merzifon Tavşan Dağı yaylasının turizme kazandırılması, Amasya’da dizi çekimleri için girişimlerde bulunulması, Amasya Müzesinin daha büyük ve geniş bir alana taşınması, Zincir otellerden birisinin Amasya’ya yatırım yapmasının sağlanması 14 Şubat için Ferhat-Şirin temalı tanıtım faaliyetleri 

Çevre ve Altyapı Sektörel Eylem Planı şunları içermektedir;

STRATEJİK HEDEFLER:

İçme suyu ve içme suyu arıtma tesisi ihtiyacı, Kanalizasyon ve atık su arıtma tesisi ihtiyacı, Katı atık bertaraf tesisi, Doğalgaz altyapısı, Ulaşım, Hava kirliliği, Su kirliliği, Kentsel dönüşüm, Kentsel sorunlar

EYLEM PLANINDAN ÖRNEKLER: 

Taşova içme suyu arıtma tesisinin projelendirilmesi, Amasya şehir kanalizasyon sistemine bağlı olmayan yerleşim yerlerinin (Yeşilyenice ve Boğazköy) kanalizasyon sistemine bağlanması, Hamamözü ilçesinin kanalizasyon sisteminin yenilenmesi, Göynücek atık su arıtma tesisinin tamamlanması, Nüfusu 500’ü aşan 28 yerleşim yeri için paket arıtma yapılması, İl bazında atık yağ toplama eylem planının hazırlanması, Boğazköy-Yıldızköy arasında ikinci çevre yolunun proje ve etüt çalışmalarının tamamlanması.

OKA koordinatörü Mevlüt Özen konuşmasında OKA’nın çalışmalarını anlattı. Ardından Vali Varol konuşmasında; “Yöneticilerin kendilerine göre birtakım planları programları, gördüğü, tespit ettiği eksikliklere göre hazırladıkları bir takım planlar, çalışmalar oluyor. Bunlar genelde bizim yönetim sistemimizin hastalıklarından bir tanesidir, kişiye bağlı kalabiliyor. O kişinin görev süresi sona erdiğinde onlar rafa kaldırılıp yeniden, sıfırdan işe başlanabiliyor. İşte bunun için, devletin devamlılığı açısından planlama kavramı çok önemli diye düşünüyorum.

Göreve başladıktan kısa bir süre sonra burada çalışan arkadaşlarımızla bir tespitte bulunalım, geleceğe yönelik birtakım hedefler belirleyelim, bunları da akıllıca yapalım, bilimsel bir mantıkla yapalım diye düşündük. Aslında aklın yolu bir, zaten kalkınma ajansımızın da bu şekilde bir çalışması varmış. Devletimizin çok çeşitli kademelerinde zaten farklı planlar hazırlanıyor. Bunların tamamını taradığımızda yapılması gereken aslında ortada. Ancak bu planlar içerisinde bazı konuların önceliklendirilmesi konusu var. Bölgemiz ve ilimiz için öncelikli olarak neler yapılması gerekiyor bunları ortaya koymamız gerekiyor. Kişilere bağlı kalmayan bir planlama yapmamız ve bu şekilde sürekliliği sağlamamız önemli.” 

Toplantı, görüş alışverişinin ardından sona erdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yeşilırmak Havzası Paydaş Toplantısı..  
  Başkan Sarı TKB Meclis 2’inci Başkan Vekili S..  
  Festival Kapsamında Kiraz Teşvik Yarışması Ge..  
  Başkan Sarı ve Eşine Anlamlı Hediye..  
  Merkez Komutanı Bor’dan Başkan Sarı’ya Ziyare..  
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.