25 Mayıs 2019 - Cumartesi / 18:08
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Derindere: Ülkemiz gibi mesleğimiz de zor günlerden geçiyor

Amasya Barosu Başkanı Av. A. Melik Derindere, Baro'nun 2016-2018 dönemi faaliyet raporu ile 2018-2020 dönemi bütçe tasarısı hakkında üyelerine bilgile..
Bu haber 7 ay önce eklenmiş

Amasya Barosu Başkanı Av. A. Melik Derindere, Baro'nun 2016-2018 dönemi faaliyet raporu ile 2018-2020 dönemi bütçe tasarısı hakkında üyelerine bilgiler verdi.

Amasya Baro Başkanı A. Melik Derindere yaptığı konuşmada, gerek Türkiye'nin gerekse Avukatlık mesleğinin çok zor günlerden geçtiğini söyleyerek, “Gerek Ülkemiz gerekse mesleğimiz çok zor günlerden geçmektedir. Bir taraftan ekonomik ve bağlantılı sosyal sorunlar bir taraftan Demokratik yaşamımızda yapılan kısıtlamalar, ifade özgürlüğünde geriye dönüş ve tarafsız ve bağımsız yargı vurgularına karşın yargısal sorunlar. Yargımız ne yazık ki 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından hızlı bir yapılaşmaya sokulmaya çalışılmış, mesleğe yeni adım atan hakim ve savcıların acele ile seçilerek, stajlarını dahi tamamlamadan görev almaları ile başlayan yeni süreçte büyük zarar görmesine neden olmuştur. Yargı ve Hukuk güvenliğinin sağlanamamış olması, yargıya güvenin hızla erimesi, üst düzey yargı görevini yapanlar tarafından dahi kabul ediliyor olması ne yazık ki Ülkemizin Ve Devletimizin En Büyük Beka sorunu haline gelmiştir. Çözümü en kolay davalarda dahi görülen haksızlıklar ve yetersiz yargılamalar, yargılamayı yapanların iyi niyetlerine karşılık sorunu çözmekten öte yeni sorunlara neden olmakta, yargılamalar uzamaktadır. Yargı güvenliğinin olmadığı ve yargıya güvenin azaldığı bir dönem de, haksızlığa uğradığını düşünen kişi veya kurumların yargıya başvurmalarında bir azalma olması da normal karşılanmalıdır. Böylesi bir ortam da her geçen gün artan mesleki sorunların çözülememiş olması ve mesleğin aşağıda belirteceğimiz sorunlarının üst üste konulması ile adeta sürdürülemez hale gelmesine neden olmaktadır. Yargının sorunları çözülmeden ve Adil Yargılanma Ve Yargıya Güven sağlanmadan mesleki sorunların kalıcı bir çözüme ulaşmasını mümkün görmemekteyiz” dedi.

Tespit ettikleri en önemli mesleki sorunları hakkında da bilgiler veren Amasya Baro Başkanı Av. A. Melik Derindere, “Avukat sayısının hızla artışı artışla paralel olarak mesleki kalitenin de hızlı bir şekilde düşmesi, avukata olan güveni azalttığı gibi mesleğin sürdürülebilirliğini hızla ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle mesleğe giriş sınavının gerçekleştirilmesi ve bir sınırlama getirilmesi ivedi ve elzemdir.

Avukat sayısının hızlı artışına karşılık olarak meslek faaliyet alanlarının azalması ve sınırlı kalması, yeni iş ve çalışma alanlarının açılmaması ekonomik olarak da mesleğin yapılamaz noktalara gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle meslek faaliyet alanlarının hızla artması, evrensel örneklerine ulaşması sağlanmalıdır.

Meslektaşlarımızın büyük bir özveri ile Gönüllülük Esasına göre gerçekleştirdikleri CMK. Hizmetlerinin bir angarya olmaktan çıkarılması TBB. Tarafından her yıl açıklanan Avukatlık Asgari Ücret tarifelerindeki sınırlara ulaştırılması Adil Yargılanma hakkının da bir gereğidir.

Avukatlık görevi bir adalet hizmeti olması nedeniyle, Avukatlık ücretlerine uygulanan ve genellikle müvekkilden alınamayan KDV nin makul seviyelere çekilmesi ve avukatların vergi toplama aracı olarak görülmesinden vazgeçilmesi gerekmektedir.

Bunların yanında, belli bir kıdeme ulaşmış meslektaşların mesleklerini Avrupa Konseyine Üye ülkelerde herhangi bir sınırlama olmaksızın yapabilmeleri için Yeşil Pasaport almalarına olanak sağlayan yasal düzenleme yapılmalı, kamu da görev yapan meslektaşlarımızın Hakim ve Savcılara tanınan haklardan ve ek göstergelerden yararlanmaları sağlanmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Amasya Barosu'nun üyelerinden aldığı destek ile kurumsal yapısını güçlendirmeye her geçen gün devam ettiğini de söyleyen Baro Başkanı Derindere, “Baromuz, sizlerden aldığı destek ile Baromuzun kurumsal yapısını güçlendirmeye, özellikle eğitim çalışmaları başta olmak üzere mesleki faaliyet ve çalışmalarına her geçen gün artırarak devam etmektedir. Özellikle TBB. Eğitim Merkezi ile müştereken ve ayrı olarak Baromuz organizesinde Meslek içi eğitimler, güncel Hukuki gelişmeler ile meslektaşlarımızın ihtiyaçları dikkate alınmak suretiyle planlanmakta ve gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Baromuz bünyesinde staj eğitimlerini alan Stajer Avukatlarımız için Staj Eğitim Merkezimiz özellikle pratiğe yönelik eğitimlerini Staj Eğitim Merkezi Başkanı Av. Adnan Hasip Yalçın ve Av.Kadir Akıllıgil Yönetiminde sürdürmektedir. Her iki meslektaşımız ile Eğitim Merkezinde görev yapan meslektaşlarımıza ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Genç meslektaşlarımızın özellikle mesleğin başında yaşadıkları sorunları yakından bilmekte ve takip etmekteyiz. Mesleğin başında yaşanan güçlüklerin çözümü için kendileri ile birlikte her soruna ayrı ayrı çözüm üretmeye çalışmakta, Gençlik Meclisinin faaliyetlerine Baro olanakları elverdiği ölçü de katkı da bulunmaya gayret etmekteyiz.

Stajer Avukat Meslektaşlarımızın, 2016 yılında düzenlenen Stajyer Avukatlar Kurgusal Duruşma Yarışmasında ilk kez Karadeniz Bölgesi birinciliği ve Türkiye Finallerinde elde ettikleri Türkiye 2.liği başarıları bizler için büyük mutluluk ve övgü kaynağı olmuştur. Bu başarıya imza atan genç meslektaşlarımız Av.Narin Ezgi Saray, Av.Kadriye Hilal Uludağ, Av.Gülsüm Cansu Dikkaş, Av.Numan Koca'ya ve takım çalıştırıcıları Av.Adnan hasip Yalçın ve Av.Aykut Gören'e ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunarız. Yine aynı yarışmanın 2017 yılı Karadeniz Bölgesi Elemelerinde Baromuzu Temsilen Stj.Av. Uhut Hamza Dirken, Stj.Av. Şeyma Kul, Stj.Av. Hatice Bozdoğan Ve Stj.Av. Kübra Armağan'dan oluşan takımımız  Bölge elemelerinde 2.liği kazanmışlar ve bizlerin yine gurur kaynağı olmuşlardır. Takım çalıştırıcı olarak görev yapan Av.Umut Yolcu'ya da ayrıca teşekkür ediyoruz.Öte yandan, Baromuz tarafından organize edilen sosyal ve sportif alanlardaki çalışmalarda geçtiğimiz dönemde devam etmiştir. Amasya Barosu Türk Halk Müziği korosu çok başarılı bir konser verirken ve Amasya Barosu Futbol takımı katıldığı son Karadeniz Baroları Futbol Turnuvasında 4. Olmayı başarmıştır. Müzik topluluğumuz ve futbol takımımıza, takım çalıştırıcı Av.Alparslan Nalbantoğlu'na teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Başkan Derindere, konuşmasının devamında; “Baromuz Başkan ve Yönetim Kurulu olarak meslektaşlarımızın tüm sorunları ile yakında ilgilenilmekte özellikle meslektaşlarımıza yönelik haksız şikayetlerin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmalarımız sayesinde disiplin dosyalarında sayımızın artmasına karşılık  önemli  bir azalış sağlanmıştır. Otokontrolü bizlerin yaptığı ve daha etik bir mesleki faaliyet alanı yaratmayı amaçlayan bu çalışmalarımız aynı disiplinle devam edecektir.

TBB. Tarafından satın alınan ve özellikle Eğitim ve Sosyal ihtiyaçlarımızı karşılayacak olan Yeni Hizmet Binası 2019 Yılında açılışı yapılarak hizmet vermeye başlayacaktır. Adliyeye yakın olması nedeniyle meslektaşlarımızın geniş kullanımını sağlayacağını düşündüğümüz hizmet binasının şimdiden Baromuza ve meslektaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.Yaptığımız ve yapacağımız tüm çalışmalar da Avukatlık Kanununun bize vermiş olduğu hak ve yetkileri siz değerli meslektaşlarımıza sunmak, mesleğinizi herhangi bir sorun yaşanmadan gerçekleştirmenizi sağlamak amacıyla büyük özveri ile çalıştığımızı takdirlerinize arz eder, en derin sevgi ve saygılarımızı sunarız” dedi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.