22 Mart 2019 - Cuma / 11:05
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Trafik denetiminde “Drone” dönemi

Vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak adına trafikte kural ihlallerine karşı “Drone” ile denetleme uygulaması başlatıldı...
Bu haber 5 ay önce eklenmiş

Vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak adına trafikte kural ihlallerine karşı “Drone” ile denetleme uygulaması başlatıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın 100 günlük eylem planında trafik güvenliği ile ilgili olarak “bir önceki yılın aynı dönemine göre denetimlerin %2 oranında artırılarak ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının %2 oranında azaltılması” hedeflenmiş olup bu hedefin gerçekleştirilmesi için denetim faaliyetlerinin etkin bir şekilde yapılması ve sürücülerde algılanan yakalanma riski duygusunun sürekli ve üst seviyede tutulabilmesi amacıyla havadan özel trafik denetimleri yapılması talimatı verildi. 

Konuyla ilgili olarak Amasya İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ile Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından ilimizin değişik noktalarında insansız hava araçları (Drone) ile trafik uygulamasına başlanmıştır. Ekiplerimizin amacı öncelikli olarak sürücü ve yayaların can güvenliği olup bunun için kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri takıp takmadığı, uygunsuz şerit kullanımı, tehlikeli şerit değiştirme, makas atma, hatalı sollama, yakın takip, karayolu üzerinde zorunlu haller dışında duraklamak ve park etmek, seyir halinde cep telefonu kullanımının tespit çalışmasına başlanmıştır. 

Drone ile insansız hava araçları büro amirliği personeli ile birlikte havadan kural ihlali yapan sürücüler tek tek belirlenerek ileri bir noktada bekleyen trafik ekiplerine plakası bildirilerek cezai işlem uygulanmış ve sürücülere kural ihlalleri konusunda yeterli bilgilendirme yapılmış ve drone ile yapılan tespit görüntüsü izletilmiştir.

İlimizde Kurban Bayramı tatil süresi olan 17-26 Ağustos 2018 tarihleri ile daha sonraki yapılan drone denetimlerinde kural ihlali yapan 21 araç sürücüsüne 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince cezai işlem uygulanmıştır.

Sürücülerimizden, üzücü trafik kazalarına mahal vermemek için öncelikli olarak emniyet kemerini takmaları, hız kurallarına riayet etmeleri, hatalı sollama, yakın takip yapmamaları ve tehlikeli araç kullanmamaları, yine seyir halindeyken araçta cep telefonu kullanımının kaza riskini artırdığından aracını güvenli bir noktaya alarak görüşme yapmaları öncelikli isteğimizdir. 

Tarihi ve doğal güzellikleri ile bölgesinin en önemli turizm şehirlerinden biri olan ilimizi her yıl binlerce insanımızın ziyaret etmekte olduğunu düşünürsek gerek onlara örnek olabilmek gerekse ilimizin tanıtımına katkıda bulunabilmek adına da tüm yol kullanıcılarımızın trafiği tehlikeye düşürecek davranışlardan uzak durmalarını Emniyet Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızdan önemle istiyoruz, denildi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  YHKB Encümen Toplantısı Yapıldı..  
  İl Güvenlik ve Asayiş Toplantısı Gerçekleşti..  
  Yerli ve Milli İslam’a Talip Değil, Allah’ın ..  
  OKA Mart Ayı Toplantısı Yapıldı..  
  Çanakkale’de Çok Müthiş Bir Mücadele Ortaya K..  
  Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, A..  
  Gençler 18 Mart Şehitleri Anma Programı Düzen..  
  Türk Dünyası Basın Sempozyumu..  
  Bakan Mustafa Varank Vatandaşlarla Sohbet Ett..  
  Kamu Sen Amasya İstişare Toplantısını Gerçekl..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.