22 Mart 2019 - Cuma / 11:04
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Cep telefonu ve emniyet kemerine sıkı denetim

Amasya İl Emniyet Müdürlüğü’nce trafikte seyir halinde cep telefonu kullanımı ve emniyet kemeri denetimleri yoğun bir şekilde devam etmekte...
Bu haber 5 ay önce eklenmiş

Amasya İl Emniyet Müdürlüğü’nce trafikte seyir halinde cep telefonu kullanımı ve emniyet kemeri denetimleri yoğun bir şekilde devam etmekte.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nce eldeki veriler bazında trafik kazalarına bağlı ölümlerin ve ciddi yaralanmaların en aza indirilmesi amacıyla son dönemde emniyet kemerinin kullanım oranlarının artırılması amacı ile farklı denetim stratejileri ön plana çıkartılmıştır.

Trafik sorunu halen ülkemizde gündemin birinci sırasında yer almaktadır. Her yıl 4-5 bin civarında vatandaşımız trafik canavarının kurbanı olmakta, binlercesi yaralanıp sakat kalmaktadır. Bu bağlamda Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiki verilerine göre trafik kazası yaralanmalarından dolayı yılda 7000’nin üzerinde insanımız hayatını kaybetmektedir. Bu kazalarda dikkati çeken en önemli veri ise kazalara karışan yol kullanıcılarımızın %60’ının ne yazık ki emniyet kemerini takmadıkları, bunun sonucunda da ölüm ve ağır yaralanmaların arttığı görülmüştür. Nitekim yapılan bilimsel araştırmalarda 40 km hızla giden bir sürücünün emniyet kemeri takılı olmadan kaza yapması 4. kattan düşmeye eşdeğer olduğu, araç dışına fırlama ve ölüm riskini 25 kat artırdığı tespit edilmiştir.

Yine ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında önemli bir etkende araç kullanırken seyir halinde cep telefonu kullanımıdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda cep telefonu ile yapılan anlık bir görüşme kaza riskini 4,8 oranında artırdığı, basit bir arama insan zihnini %20, bir görüşme ise %29 oranında etki altında bıraktığı tespit edilmiştir. Bu faktör bir araç sürücüsünün kaza yapması için yeterli bir orandır. Bu tespitlere rağmen ülkemizde sürücü ve yolcuların emniyet kemeri takma oranları istenilen seviyeye ulaşmamıştır.

Ülke genelinde meydana gelen kazalardaki mevcut olumsuz tablonun tersine çevrilmesi amacı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talimatları ve Amasya İl Emniyet Müdürlüğü’nün çalışmaları doğrultusunda; ilimizin giriş çıkışları, uygulama noktaları ve trafiğin yoğun olduğu sahalarda emniyet kemeri ve seyir halinde cep telefonu kullanımı denetimine başlanmıştır. Trafik ekiplerimizce denetimlerimiz sıkılaştırılmış ve devlet olmanın gereği olarak 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince emniyet kemeri takmayan sürücülerimize ve seyir halinde cep telefonu ile görüşen vatandaşlarımıza cezai işlem uygulanmaya başlanmıştır.

Bugüne kadar yapılan bu denetimlerde toplam 3200 araç sürücüsü denetlenirken; bu sürücülerden 1255 sürücümüze emniyet kemeri, 55 araç sürücümüze ise seyir halinde cep telefonu konuşmaktan dolayı cezai işlem uygulanmıştır. Denetimlerin sıklaşması ile birlikte son 15 gün içerisinde yapmış olduğumuz incelemeler de ilimizde %40 olan emniyet kemeri takma oranları yapılan bu çalışmalarla birlikte %80’lere çıkmıştır.

Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından tüm kolluk personeline seyir halinde cep telefonu kullanan, emniyet kemeri takmayan, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştiren-makas atan araç sürücülerine 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddeleri gereğince tutanak düzenlenmesi talimatı verilmiş olup, ilimizde de görev yapan tüm ekiplere ceza yazmak üzere makbuzlar teslim edilerek denetim görevi verilmiştir. 

Amacımız bu denetimlerde ceza değil aksine siz vatandaşlarımızın seyahatleri esnasında can güvenliklerini en üst seviyede tutmak, olası kaza ve yaralanma riskini en aza çekmektir. Ayrıca tarihi ve doğal güzellikleri ile bölgesinin en önemli turizm şehirlerinden biri olan ilimize her yıl binlerce insanımızın ziyaret etmekte olduğunu düşünürsek gerek onlara örnek olabilmek gerekse ilimizin tanıtımına katkıda bulunabilmek adına da tüm yol kullanıcılarımızın araç kullanırken mutlak suretle emniyet kemerlerini takmaları ve seyir halinde cep telefonu kullanmamaları gibi sizleri tehlikeye düşürecek davranışlardan uzak durmalarınızı siz değerli vatandaşlarımızdan isteğimizdir.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  YHKB Encümen Toplantısı Yapıldı..  
  İl Güvenlik ve Asayiş Toplantısı Gerçekleşti..  
  Yerli ve Milli İslam’a Talip Değil, Allah’ın ..  
  OKA Mart Ayı Toplantısı Yapıldı..  
  Çanakkale’de Çok Müthiş Bir Mücadele Ortaya K..  
  Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, A..  
  Gençler 18 Mart Şehitleri Anma Programı Düzen..  
  Türk Dünyası Basın Sempozyumu..  
  Bakan Mustafa Varank Vatandaşlarla Sohbet Ett..  
  Kamu Sen Amasya İstişare Toplantısını Gerçekl..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.