22 Mart 2019 - Cuma / 10:49
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Bölgesel Güvenlik konferansı verildi

Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim Tarafından “Azerbaycan’ın 100. Yılı Türkiye İlişkileri ve Bölgesel Güvenlik” konulu konferans gerçekleştirildi...
Bu haber 5 ay önce eklenmiş

Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim Tarafından “Azerbaycan’ın 100. Yılı Türkiye İlişkileri ve Bölgesel Güvenlik” konulu konferans gerçekleştirildi.

Vali Dr. Osman Varol, Amasya Üniversitesi İpekköy Yerleşkesi Konferans Salonunda Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim tarafından verilen "Azerbaycan’ın 100. Yılı Türkiye İlişkileri ve Bölgesel Güvenlik" konulu konferansa katıldı. 

Konferansta Vali Varol’un yanı sıra, Tugay Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, kurum müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler yer aldı. 

Amasya Üniversitesi rektörünün yaptığı açılış konuşmasının ardından Vali Varol konuşmasında şunları aktardı; “Sayın Büyükelçimize ve beraberindeki heyete tekrar hoş geldiniz diyorum. Sizleri ilimizde ağırlamaktan çok büyük bir memnuniyet duyduğumuzu tekrar belirtmek isterim. 

Azerbaycan ile olan ilişkilerimiz gönülden gelen duygularla oluşmuştur. Bunun en güzel ifadesi de ‘Tek millet, iki devlet’ ifadesidir. O kadar derin ilişkilerimiz var ki tarihsel süreçte de aramızdaki bağ hiçbir zaman zayıflamamıştır. Özellikle dil kavramının üzerinde hassasiyetle durmak gerekir. Eğer insanlar birbirlerini doğrudan anadilleri ile konuştuklarında anlayabiliyorlarsa bu aralarında çok kuvvetli, çözülmez bir bağ olduğunu gösterir. Azerbaycan uzak ve yakın tarihte karşılıklı olarak birbirimize destek olduğumuz,  çok hayati anlarda birbirimize kol kanat gerdiğimiz pek çok örnek var.

Dünyamızın içerisinde olduğu sürece bakıldığında önümüzdeki günlerin de çok huzurlu olmayacağını gösteriyor. Bizim coğrafyamıza baktığımızda farklı dönemlerde farklı sebeplerden dolayı cazip bir bölge olmuş. Bugün de dünyanın en önemli doğal kaynaklarının tam ortasındayız. Her dönemde insanlığın sahip olmak, kontrol altına almak istediği bir bölgedeyiz. Bundan dolayı etrafımızdaki güvenlik sorunları hiçbir zaman tam anlamıyla bitmiyor. Bunların üstesinden gelmek için öncelikle güçlü bir ülke olmalıyız.  Aynı zamanda değerlerimizi koruyabilen bir ülke olmalıyız. Gelecekteki varlığımızı sürdürebilmemiz siz gençlere bağlıdır. Özellikle milli ve manevi değerlerimize sahip olarak, aynı zamanda modern dünyanın ihtiyaçlarına karşılık vererek yetişmeniz gerekiyor. Mümkün olduğunca çok okuyun ve kendinizi yetiştirin. Bizler de elimizden geleni yapıp sizlere yardımcı olmaya gayret edeceğiz. Ben tekrar bu etkinlik için Rektörümüze ve misafirlerimize teşekkür ediyorum. ”

Konuşmaların ardından Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim "Azerbaycan’ın 100. Yılı Türkiye İlişkileri ve Bölgesel Güvenlik" konulu konferansını gerçekleştirdi. 

Yoğun ilgi gören konferans sonunda Vali Dr. Osman Varol, Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim’e ilimizi ziyaret ederek konferansa katılımlarından dolayı teşekkür ederek çiçek verdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  YHKB Encümen Toplantısı Yapıldı..  
  İl Güvenlik ve Asayiş Toplantısı Gerçekleşti..  
  Yerli ve Milli İslam’a Talip Değil, Allah’ın ..  
  OKA Mart Ayı Toplantısı Yapıldı..  
  Çanakkale’de Çok Müthiş Bir Mücadele Ortaya K..  
  Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, A..  
  Gençler 18 Mart Şehitleri Anma Programı Düzen..  
  Türk Dünyası Basın Sempozyumu..  
  Bakan Mustafa Varank Vatandaşlarla Sohbet Ett..  
  Kamu Sen Amasya İstişare Toplantısını Gerçekl..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.