26 Mayıs 2019 - Pazar / 04:23
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

IV. Uluslararası Hamza Nigâri sempozyumu gerçekleştirildi

IV. Uluslararası Hamza Nigâri Sempozyumu üniversitemiz ev sahipliğinde Fen Edebiyat Fakültesi çatısı altında gerçekleştirildi...
Bu haber 6 ay önce eklenmiş

IV. Uluslararası Hamza Nigâri Sempozyumu üniversitemiz ev sahipliğinde Fen Edebiyat Fakültesi çatısı altında gerçekleştirildi. İki yılda bir yapılan ve uluslararası katılımlı sempozyumun ilki de 2012 yılında üniversitemizde yapılmış olup ikincisi Bakü’de, üçüncüsü ise Azerbaycan’ın eski başkenti Şamahı’da düzenlenmişti.

İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda yapılan programın açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat; sempozyumun önemine ilişkin yaptığı değerlendirmede ‘kardeş ülke’ kavramının söylemden eyleme dönüştüğünü ifade etti. İki ülke kardeşliğinin projelerle, bilimsel ve kültürel faaliyetlerle pekiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Polat; ‘’Sempozyumun konusu olan, sanat eserleri, tarihi eserler, kültürel miras bir milletin kimliği, tapu senetleri, tescilli kayıtlarıdır ve varlığının delilidir. Amacımız bu önemli değerlere halkımızın ve bilim dünyasının ilgisini çekmek, bilgi sahibi etmek ve geçmiş kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktarmaktır. Üniversitemiz, uluslararasılaşmaya, interdisipliner çalışmalara önem vermekte ve diş ülkelere açılmak istemektedir. Bu programı dini ve milli kültürümüzün özelliklerinden biri olan komşuluk hakkı gereği ve kardeşlik bağlarımızdan dolayı sizinle yapmamız bizim için ayrı bir önem arz etmektedir. Bu sempozyumun daha önemli ortak projelere vesile olmasını temenni ediyoruz. İki kardeş ülke arasında ilişkilerimizin daha sağlıklı, bilimsel temellere oturması ve uzun soluklu olması için, artık duygusal zeminden daha akılcı ve ciddi bir alana çekmemiz, ortak noktalarımız kadar farklı yönlerimize de göz atmamız, farklı yönlerimizi de dikkate almamız gerektiğini düşünüyoruz.’’ dedi.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümü olması vesilesiyle sempozyumun konusu “Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılında Türkiye-Azerbaycan İlişkileri’’ olarak belirlendi.

Uluslararası sempozyuma İtalya, Gürcistan, Azerbaycan, İran ve Rusya’nın da aralarında olduğu ülkelerden katılım olup  ‘Azerbaycan Tarihi Azerbaycan Edebiyatı, Azerbaycan Sanatı, Azerbaycan Türkçesi, Mir Hamza Nigari’nin Dil ve Üslubu, Tarihte Azerbaycan Türkiye İlişkileri, Sanat Alanında Azerbaycan Türkiye İlişkileri, Azerbaycan’dan Türkiye’ye Göçler ve Tarih-Edebiyat-Sanat Alanında Etkileri, Mir Hamza Nigâri ve Sanatı, İsmail Şirvani ve Tasavvuf, Amasyalı Azerbaycan Türkleri, Azerbaycan Müziği ve Türk Müziğine Etkileri, Tarih-Edebiyat-Sanat Alanında Tanınmış Ortak Şahsiyetler’ alt başlıklarında sunumlar gerçekleştirildi.

Sempozyum bildiri kitabının da yayınlandığını bildiren Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Metin Hakverdioğlu; onlarca bilim insanıyla Amasya’da buluşarak iki gün boyunca süren bir bilim şöleni yaşandığını kaydetti. Hakverdioğlu sempozyumun gerçekleşmesinde üniversitemiz ile AZERDER Amasya, Azerbaycan Türkleri Kültür Sanat ve Dayanışma Derneği, Azerbaycan MİRAS Derneği, Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesinin birlikte çalıştığını ve Amasya Valiliği, Amasya Belediyesi, Suluova Belediyesi, Merzifon Belediyesinin de sempozyuma destek sunduğunu söyledi.

Sempozyumun galasının ise Suluova’da yapıldığını duyuran Dr. Hakverdioğlu galada Azerbaycan’ın kuruluşunun yüzüncü yılının coşkuyla kutlandığını bildirdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.