18 Temmuz 2019 - Perşembe / 20:08
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

CHP’li Tuncer yatırımları değerlendirdi

CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer TBMM Plan Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmasında Amasya’ya yapılacak olan ..
Bu haber 8 ay önce eklenmiş

CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer TBMM Plan Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmasında Amasya’ya yapılacak olan yatırımları değerlendirdi. Tuncer; Değerli Başkan, sayın üyeler, Sayın Bakan; 2019 yılı bütçe görüşmelerinin iyi ve başarılı geçmesini temenni ediyor, kolaylıklar diliyorum. 

2019 yılı bütçe teklifi incelendiğinde, geçmiş yıllar bütçesine göre 2019 bütçesinde en fazla kısıtlamalardan birinin de yatırım alanında olduğu görülmektedir. Yatırımlarda kısıtlama olacakken faiz ödemeleri ise son sürat devam edecektir. Yani 2019 yılında da halkımız kazandığının vergisini faiz için ödeyecektir.

Sayın Başkan, Sayın Bakan; 81 il içinde yatırım alma konusunda en şanssız illerden biri de Amasya'dır. On altı yıllık AK PARTİ iktidarları döneminde başlayıp da bitirilen yatırım ve hizmet yok denecek kadar azdır. Örneğin, on bir-on iki yıl önce Amasya'da yapımına başlanan çevre yolu hâlen bitirilememiştir. Her sene başında "Bu yılsonuna hizmete girecek." denmesine rağmen bugüne kadar bitirilememiş ve ileriki seneye ötelenmiştir. 2019 yılı bütçesi incelendiğinde Amasya Çevre Yolu'nun akıbeti yine muallakta kalacak gibi görünmektedir.

Yine, "Bölge tarımına ve ülke ekonomisine katkısı çok büyük olacak olan ve 2015 yılında bitirilip hizmete açılacak." denilen Aydınca Barajı da 2018 yılı sonu itibarıyla hâlen bitmemiştir. Yapılan çalışma hızına bakılırsa 2019, hatta 2020 yılında da bitmesi ve hizmete girmesi mümkün görünmemektedir.

Diğer bir husus, Merzifon ilçesi Amasya'nın ve bölgenin en büyük ilçesidir. İlçenin içme suyu çok büyük oranda yer altı sularından karşılanmaktadır. Yer altı sularının çekilmesi ve azalması nedeniyle ilçe susuzlukla karşı karşıya kalmıştır. Oysa ilçenin yer üstü su kaynakları mevcuttur ve bu kaynaklar doğru şekilde yönlendirildiğinde hem Merzifon'un hem de Samsun'un Havza ilçesinin içme ve kullanma suyu sorunu kökten çözülecektir. Bu amaçla yıllar önce Bakırçay Projesi hazırlanmış, Bakırçay suyunun Merzifon ve Havza için kullanılması öngörülmüş, ancak yine on altı yıllık AK PARTİ iktidarlarında bu projenin değil tamamlanması, etüt aşaması dahi bitirilememiştir.

Sayın Başkan, Sayın Bakan; Amasya köylerine yapılan yatırımlar, özellikle de köy yollarının asfaltlanması hususunda da AK PARTİ'ye oy veren köylere ayrımcılık yapılmakta, Cumhuriyet Halk Partili ve diğer partili köyler mağdur edilmektedir. Bunun en son bariz örneği Amasya merkez köylerinden olan ve aynı yol güzergâhını kullanan köylerden İlgazi Köyü'ne kadar olan kısım sıcak asfalt yapılmış ve devam eden yol üzerinde bulunan Köyceğiz ve Kovay köylerinin ise yolları değil sıcak asfalt, serpme asfalt dahi yapılmamıştır.

Temennim ve umudum, 2019 yılında Amasya'nın tamamlanamayan yatırımlarının sonlandırılması ve köyler arasında yapılan ayrımın sona ermesi diyorum, saygılar sunuyorum, dedi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Üniversitelilere 100 Bin Lira Hibe..  
  İl Genel Meclis Başkanı Eraslan’dan Başkan Sa..  
  Engelli Murat Saraç’a Yaş Günü Sürprizi..  
  AB Projesi Kapsamında Eğitim Seminerleri Gerç..  
  Amasya Eski Valisi Salih Işık’tan Ziyaret..  
  Başkan Sarı İadeyi Ziyaretlerde Bulundu..  
  Her Şey Güzel Olmayacak, Biz Hep İmtihan Olac..  
  MEB, Yönetici Mülakatlarında Haksızlığa İzin ..  
  Amasya, Tek Ses, Tek Yürek Oldu..  
  Başkan Sarı: “Allah’ım Tüm Güvenlik Güçlerimi..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.