19 Haziran 2019 - Çarçamba / 12:50
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya Beji, 50 ülkeye ihrac ediliyor

Vali Dr. Osman Varol “Coğrafi İşaret Tescili” alınan “Amasya Beji Mermeri”nin çıkarıldığı mermer sahalarında incelemelerde bulundu...
Bu haber 7 ay önce eklenmiş

Vali Dr. Osman Varol “Coğrafi İşaret Tescili” alınan “Amasya Beji Mermeri”nin çıkarıldığı mermer sahalarında incelemelerde bulundu.

Amasya Beji Mermeri için 18.03.2011 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaatı ile başlayan sürecin 11.06.2018 tarihinde tamamlanarak 358 Tescil Numarası ile Coğrafi İşaret alındı.

Amasya ilinin Amasya Beji doğal taş rezervi hesaplamalarında, yörede 3.500.000.000 metreküplük bir doğal taş hacmi hesaplanmaktadır. Bu Türkiye rezervinin %21 ine tekabül etmektedir.

Amasya Beji mermerinin çıkarıldığı 20 mermer ocağımız bulunmakta ve işletme tesisleriyle birlikte 2200 kişiye istihdam sağlanmaktadır. Resmi rakamlara göre, başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere 50 ülkeye 50 milyon dolar üzerinde ihracat gerçekleştirildiği belirlenmiş olsa da ilimiz ihracatı başka illerin gümrüklerinden gerçekleştiği için gerçek ihracat değerinin 100 milyonun üzerinde olduğu belirtilmiştir.

Vali Dr. Osman Varol “Coğrafi İşaret Tescili” alınan “Amasya Beji Mermeri”nin çıkarıldığı mermer sahalarında incelemelerde bulundu. Eliktekke köyünde bulunan Emmioğlu Mermer sahalarındaki incelemelerinde Vali Varol’a, Orman Bölge Müdürü Zekeriya Nane, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, Amasya Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamdi Yanık, İl Özel İdare Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu, Orman İşletme Müdürü Uğur Tamer Çelik, Mermer ve Madenciler Derneği Başkanı Selami Çoban, Emmioğlu Mermer Yönetim Kurulu Başkan Vekili Musa Emmioğlu, mermer ocakları işletmecileri ve basın mensupları eşlik etti.

Vali Varol öncelikle yetkililerden mermer sahaları ve üretim kapasiteleri hakkında bilgi aldı. Ardından toplantı salonuna geçildi. Vali Varol konuşmasında coğrafi işaret sürecinin resmi olarak tamamlandığından ve doğru kullanıldığı takdirde sektöre çok ciddi artılarının olacağından söz etti. Mermer sektörünün ciddi sayıda insan istihdam eden bir alan olduğunu belirten Vali Varol Amasya Bejinin ciddi anlamda ilgi gören bir ürün olduğuna değindi. Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu coğrafi işaretin önemine ve gerekliliğine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Mermerciler ve Madenciler Derneği Başkanı Selami Çoban ise sektörün faaliyetleri ve mermercilik sektörüne bakış açısı hakkında bilgi verdi. 

Vali Varol gazetecilere verdiği röportajda, “Bugün burada Eliktekke köyümüzde bulunan ve toplamda 2200 kişiye istihdam sağlayan, mermer endüstrimizin gözbebeği olan mermer sahalarımıza incelmelerde bulunmak üzere geldik. Bir süre önce uzun çalışmalar sonucunda Amasya Beji mermerimizin Coğrafi İşaret Tescil belgesini aldık. Amasya beji hem ülkemizde hem yurt dışında bu sektörde ciddi ilgi gören bir ürün. 50 ülkeye ulaşan bu ürünün 50 milyon dolar üzerinde ihracatı mevcut. Bu ürünün coğrafi tescilini alarak bunun bir takım hukuki haklarını korumak anlamında da ticari değerini arttırmak anlamında da çok önemli bir adım atılmış oldu. Bu vesileyle tekrar Coğrafi İşaret Tescilimizin hayırlı olmasını diliyorum.”

Röportajın ardından Vali Dr. Osman Varol mermer sahalarında giderek burada incelemelerde bulundu.

AMASYA BEJİ MERMERİ COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ

Coğrafî İşaret Nedir?

Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretlerdir.

Coğrafi İşaret tescili ile Coğrafi işarete konu ürünün kalitesinin korunması ve belli bir standartta üretiminin sağlanması ve Coğrafi işaret konusu yörede üretim yapan üreticilerin tescilin sağladığı korumadan öncelikli olarak yararlanmasını sağlar.

Amasya Beji Mermeri

Amasya Beji Mermeri sarı-bal rengindeki görünüm ve kalitesiyle özellikle yer döşemesinde kullanılan leke tutmaz, su emmez, aşınımı az ve mikrop barındırmayan özelliği ile ulusal ve uluslararası ölçekte adını duyurmayı başarmıştır.

Amasya yöresindeki en önemli Amasya Beji doğal taş yatakları; Merkez ilçenin Çivi, Akyazı, Musa, Eliktekke (Tekke), Yağmur, Kervansaray ve Yördenik köylerinde, Göynücek ilçesinin Gaffarlı, Tencirli ve Başpınar köylerinde bulunmaktadır.

Amasya ilinde taşa toprağa dayalı sanayi içinde yer alan mermer sektörü, ildeki 1.400.000.000 m3’lük Amasya Beji doğal taş yatakları görünür + muhtemel + mümkün rezervi ile bölgemiz için büyük önem taşımaktadır.

Söz konusu bölgede, 20 mermer ocağı bulunmakta ve işletme tesisleriyle birlikte 2000’ in üzerinde istihdam sağlanmaktadır. Firma beyanlarına göre, başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere 50 civarında ülkeye 50 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirilmektedir.

Coğrafi İşaret Tescil Süreci

Amasya Beji Mermerine Coğrafi işaret alma sürecimiz, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının (OKA) 2010 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında İl Müdürlüğümüzce hazırlanan “Amasya Beji Mermerinin Rekabete Hazırlanması” projesi ile başlamıştır.

Hazırlanan bu proje ile; Konuyla ilgili TÜRKAK tarafından onaylı tek laboratuvar olan Afyon Kocatepe Üniversitesi Akredite Doğaltaş laboratuvarında Amasya Beji mermerinin tam teknolojik analizleri yaptırılarak (fiziksel, kimyasal ve mekanik testler) özellikleri belirlenmiş ve Amasya İli sınırları içinde faaliyet gösteren mermer işletmelerinin dağılımlarının ve potansiyellerinin gösterildiği harita çıkarılmıştır.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
  Vali Varol, TRT FM’den Canlı Yayınlanan “Genç..  
  Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliy..  
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.