19 Nisan 2019 - Cuma / 05:16
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Tüm öğretmenler kadrolu olarak atanmalıdır

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi yaptığı açıklamada şunları söyledi; Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Vizyon Belgesi’ne katkı ..
Bu haber 5 ay önce eklenmiş

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi yaptığı açıklamada şunları söyledi; Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Vizyon Belgesi’ne katkı yapmak amacıyla Türk Eğitim-Sen’in görüş ve önerilerinden oluşan bir raporu Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’a sunduk. Görüş ve önerilerimizin bir kısmının belgede yer almasından memnuniyet duyuyoruz. Ama eksik ve yanlış yerleri de vardır.

 Ücretli öğretmenliğin teşvik edilmesi,2023 Vizyon Belgesine hiç yakışmamıştır. Bu durum ücretli öğretmenliği meşrulaştırmaktadır. Ücretli öğretmenlik modern köleliktir. Geçtiğimiz yıl yaptığımız araştırmaya göre Türkiye’de ücretli öğretmen sayısı 63 bin 656’dır. Valiliklerden aldığımız bilgilere göre mesela Afyon’da geçen yıl ücretli öğretmen sayısı 858 iken bu yıl 998 oldu. Çorum’da ücretli öğretmen sayısı 367 iken, bu yıl 420 oldu. Gümüşhane’de ücretli öğretmen sayısı 293 iken, bu yıl 335 oldu. Tunceli’de ücretli öğretmen sayısı 70 iken, bu yıl 91’e yükseldi. Ücretli öğretmenliği kökten reddediyoruz.

Vizyon belgesinde sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmayıp, 3+1 şeklinde esnetilmesini de kabul etmiyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak sözleşmeli, ücretli öğretmen istihdamına karşıyız. 4+2 imiş, 3+1 imiş, dubleksmiş tripleksmiş kabul etmiyoruz. Tüm öğretmenler kadrolu olarak atanmalıdır. Bu minvalde vizyon belgesi revize edilmeli, sözleşmeli ve ücretli öğretmen istihdamı belgeden çıkarılmalıdır.

Teşvik uygulaması hem öğretmenlerimizin gönüllü olarak o bölgelerde çalışmasını sağlayacak hem de öğretmen açığını giderecektir. Vizyon belgesinde yer alan teşvik uygulaması Türk Eğitim-Sen’in de talebidir. Uygulamanın nasıl yapılacağı henüz açıklanmadı. Sendikamızın talebi mahrumiyet derecesine göre bir brüt asgari ücret ile iki brüt asgari ücret arasında değişen zorunlu hizmet tazminatı ödenmesi yapılmasıdır. Bu uygulama hem öğretmenlerimizin gönüllü olarak o bölgelerde çalışmasını sağlayacak hem de öğretmen açığını giderecektir. Öğretmenler bu şekilde ‘Zor koşullarda görev yapıyorum ancak devletimiz de fedakârlığımı göremezden gelmiyor’ diyecektir.

Benden olan-olmayan, bana biat eden-etmeyen ayrımından çıkılmaz ise, bu devletin bu milletin birlik ve beraberliği sabote edilir ve o kripto fetocüler faaliyetlerine devam eder.

Bilindiği gibi ülkemiz 15 Temmuz felaketini yaşadı. Bu felaketin nedenlerinin başında kamu yönetiminin bir gruba mensubiyeti üzerinden tanzim edilmesi gelmektedir. Şükürler olsun ki devletimizin refleksi ve milletimizin devletimizin yanında saf tutması sayesinde felaketin kıyısından dönülmüştür. 15 Temmuzdan bugüne kadar başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere aklı başında herkes; ‘Bu toraklarda varlığımızı idame ettirebilmemizin yegane teminatı milli birlik ve beraberlik ruhunun toplumun her kesiminde tesis edilmesidir’ diyor. Dolayısıyla benden olan-olmayan, bana biat eden-etmeyen ayrımından çıkılmaz ise, bu devletin bu milletin birlik ve beraberliği sabote edilir ve o kripto fetocüler faaliyetlerine devam eder.

 Sayın Cumhurbaşkanı’na çağrımız, kamuda hala ayrımcılığa, ötekileştirmeye devam eden ne kadar unsurlar var ise temizlemelilerdir. Artık yeter bu ülkenin ötekileştirilmeye, kutuplaşmaya ayrışmaya tahammülü yoktur. Bir 15 Temmuz felaketi daha yaşamayalım..

 Mülakat ahlakı ve adaleti öldürmektedir. Mülakat kamuda tamamen kaldırılmalıdır. Kul hakkı yenilmesine daha fazla göz yumulmamalıdır.

Öğretmenlere yönelik bir meslek kanununun çıkartılmasını Türk Eğitim Sen olarak biz talep ettik ve vizyon belgesinde yer aldığını görmek bizi sevindirmiştir. Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlik mesleğinin itibarının, saygınlığının ve statüsünün sağlam bir zeminde olmasına katkı sağlamalıdır.

Yönetici atamalarının merkezi sınav ile yapılmasını destekliyoruz. Ayrıca mülakat mutlaka kaldırılmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda yönetici atama usulünün merkezi yazılı sınav atama şekli ile yapılacağının belirtilmiştir. Bu konuyu biz çok önemsiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı sıklıkla eğitimdeki başarısızlığına vurgu yapıyor.  Bunun temel nedenlerinden bir tanesi ilk düğme olan yönetici atamalarının yanlış iliklenmesidir. Bir okulda okul yöneticileri liyakatli değil ise personeli verimli çalıştıramazsınız. Dolayısıyla kendine güveni olan, ehil, bilgili, liyakatli yöneticilerin iş başına gelmesi gerekir. Yönetici atamalarının merkezi sınav ile yapılmasını destekliyoruz. Ayrıca mülakat mutlaka kaldırılmalıdır.

Çocuklarımıza değerler eğitimini öğretmenler veremezse, hiç kimse veremez.

Değerler eğitimini önemsiyoruz. Ancak bu eğitimin öğretmenlerimiz tarafından verilmesini istiyoruz. Çocuklarımıza değerler eğitimini öğretmenler veremezse, hiç kimse veremez. Bakanlığa çağrıda bulunuyoruz: Öğretmenlerimiz öğrencilerini vatanına, milletine faydalı olabilecek bireyler olarak yetiştirme konusunda yeteri donanımdadır, niyettedir. Bu nedenle değerler eğitimini okullarda sadece öğretmenlerimiz vermelidir.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  “Tarım Şehr-i Amasya” Projeleri Tanıtıldı..  
  Vali Dr. Osman Varol, Gül Çocuk Evi’ni Ziyare..  
  Mevsimlik ve Gezici Tarım İşçileri İle İlgili..  
  Proje Hazırlıkları Bilgilendirme Toplantısı..  
  TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Amasya TSO'..  
  Tebrik Ziyaretleri Devam Ediyor..  
  Sendikadan Eraslan’a Ziyaret..  
  “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi ..  
  43’üncü Turizm Haftası Başladı..  
  Başkan Mehmet Sarı, Seçim Sonuçlarını Değerle..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.