26 Mayıs 2019 - Pazar / 04:05
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Vali Dr. Varol MİSLAB’da incelemelerde bulundu

Vali Dr. Osman Varol, MisKod projesi dahilinde oluşturulan MisLab laboratuvarında incelemelerde bulundu...
Bu haber 6 ay önce eklenmiş

Vali Dr. Osman Varol, MisKod projesi dahilinde oluşturulan MisLab laboratuvarında incelemelerde bulundu.

Vali Varol’un ziyaretinde İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin Güneş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah Gürbüz, Macit Zeren Fen Lisesi Müdürü Ahmet Eren, Macit Zeren Fen Lisesi Müdür Başyardımcısı Üzeyir Taşdemir de bulundu.

Vali Varol Bilişim Teknolojileri Amasya İl Koordinatörü Erdeşir Kizir’den laboratuvar hakkında bilgi aldı.

MisKod projesi 2018 yılının şubat ayında Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün başlatmış olduğu kodlama ve robotik eğitimi hareketliliğidir. Proje kapsamında 3 ayrı hizmet içi eğitimle 60 öğretmene kodlama ve robotik eğitimleri verilmiştir. Düzenlenen birer haftalık eğitimlerde öğretmenlerimiz tükettiğimiz malzemelerin atık ambalajları ile robotik projeler hazırladılar. Eğitimler proje odaklı ve uygulamaya yönelik etkinliklerle zenginleştirilmiştir. Eğitimler sonrasında ortaya çıkan ürünler sergilenmiştir.

Başlatılan bu eğitim hareketliliğinin öğrencilere kazanım olarak dönmesi amacıyla yıl sonunda bir kodlama festivali düzenlenmiştir. Festival içeriğinde robotik ve kodlama alanlarında ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde öğrenciler hazırladıkları projeleri sunabilme imkanı bulmuşlardır. Vali Dr. Osman Varol tarafından açılışı yapılan MisKod kodlama festivalinde sunulan projeler ödüllendirilmiştir. Projeye katkı sunan öğretmenler günün anısına plaketle ödüllendirilmiştir.

MisKod kodlama festivali halka açık olarak gerçekleştirilmiştir. Amasya halkının teveccühü ile gerçek bir şölen tadında gerçekleşen kodlama festivali, katılımcı öğretmen ve öğrencilerin büyük özverili çalışmaları ile kendinden söz ettirmiştir.

MisKod Projesinin Vizyonu

MisKod ilimiz bilişim öğretmenleri tarafından benimsenmiş başarılı bir projedir. Kısa zamanda bir araya gelerek belirlenen hedefler çerçevesinde organize olabilmiş özverili öğretmenlerin ellerinden yükselmiş bir projedir.

Her öğretmen iyi bir öğrencidir. Öğretmen araştırır, planlar, uygular ve öğretir. Öğrenmeyi öğrenmiş ve bildikleri çerçevesinde aktarabilme becerisine sahip bu eğitim topluluğunun laboratuvar ve malzeme gereksinimleri proje kapsamında açılan MisLab fabrika laboratuvarı ile karşılanması planlanmıştır.

Oluşturulan MisLab laboratuvarında bir projeyi prototipleyecek tüm imkanlar mevcuttur.

Laboratuvarda; Lazer kesim ve kazıma makinesi, CNC makinesi, Torna makinesi, Kıl testere makinesi,  Tepsi testere makinesi, Muhtelif el aletleri, 3D yazıcı, Robotik setler, Bilgisayarlar ve tabletler, Elektronik setler bulunmaktadır.

Elde edilen bu imkanların verimli bir şekilde kullanılması ve hedeflenen iyi geleceğin inşasında etkin rol oynayacak başta öğrencilerimiz olmak üzere 7’den 77’ye herkesin bir şeyler üretebilmesi için bir planlama yapılmıştır.

MisKod Ne Yapar?

1- Öğretmen eğitimleri düzenler, 2- Her yaş grubundan öğrencilere eğitimler düzenler, 3- Uygulama projesi üretmek isteyen herkese destek sağlar, 4- Kodlama ve robotik projelerine danışmanlık yapar, 5- Kodlama ve robotik festivali düzenler, 6- Ödüllü yarışmalar düzenler, 7- Yıl sonu bültenleri hazırlar, 8- Teknoloji gezileri düzenler, 9- Okullarda teknoloji tanıtımı yapar, 10- İl düzeyindeki sosyal faaliyetlerde yer alır, 11- Robotik ve kodlama alanı ile ilgili araştırma projeleri yapar (Tübitak, OKA vb.)

Öğretmen Eğitimleri

Bilişim teknolojileri, kodlama ve robotik alanda çalışma yapan veya çalışma yapmak isteyen öğretmenlerden branş gözetmeksizin bu alanlarda istekleri doğrultusunda eğitim alabilmeleri hedeflenmiştir. Eğitim süreçlerini tamamlayan katılımcılar istedikleri takdirde MisLab bünyesinde öğrenci eğitimleri planlayabileceklerdir. Böylelikle eğitimde yaygın etki sağlanmış olacaktır.

MisKod kapsamında öğretmenler için hazırlanan kurslar şu şekildedir.

İş güvenliği eğitimi, 3D tasarım ve 3D yazıcı kullanımı, Robotik (Lego, Mbot, Microbit), Arduino (Temel, ileri seviye), Programlama (Android, 3D oyun, masaüstü), CatCam programı, CNC ve lazer kesim makineleri kullanma, 3D animasyon hazırlama, Sanal gerçeklik.

Eğitimlere katılacak öğretmenler 20’şer kişilik gruplar halinde gönüllülük esasına dayanarak seçilecektir. Talepler ön yeterlilik koşulları gözetilerek, öncelik sırasına göre değerlendirilecektir. Eğitimler içeriğe bağlı olarak, eğitim-öğretimi aksatmayacak şekilde ortalama 30 saat olarak planlanmaktadır.

Öğrenci Eğitimleri

İlkokul, ortaokul ve lise gruplarına yönelik hazırlanan eğitimler toplanan talepler doğrultusunda 20’şer kişilik öğrenci gruplarına uygulanacaktır. Eğitimler proje odaklı olup eğitim sonunda öğrencilerin ürün çıkarmaları sağlanacaktır. Eğitimler MisKod eğitimlerinde başarı göstermiş öğretmenler tarafından gönüllülük esasına göre uygulanacaktır.

MisKod kapsamında öğrenciler için hazırlanan kurslar şu şekildedir;

Blok kodlama, 3D tasarım ve 3D yazıcı kullanımı, Robotik (Lego, Mbot, Microbit), Arduino (Temel, ileri seviye), Temel elektronik, Drone ve model uçak, Programlama (Android, 3D oyun, masaüstü), Cad/Cam programı, CNC ve lazer kesim makinelerini kullanma, 3D animasyon hazırlama, Sanal gerçeklik

Eğitimler içeriğe bağlı olarak, eğitim-öğretimi aksatmayacak şekilde ortalama 52 saat olarak planlanmaktadır.

Proje Desteği

MisLab fırsatlarının 7’den 77’ye herkes tarafından kullanılabilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda 08.00 – 17.00 saatleri arasında, alanında yeterlilik sahibi eğitici kadrosu ile MisLab’a gelen misafirlere, proje desteği ve makinelerin kullanımı konularında teknik destek sağlanacaktır.

Proje Danışmanlığı

MisLab öğrencilere proje danışmanlığı yaparak, hazırlanan projelerin katılabileceği yarışmalara kayıtların yapılmasında destek olur. Projenin geliştirilmesi ve raporlaştırılmasında öğrencileri bilgilendirir ve projelerine danışman öğretmen olarak destek verir.

Kodlama Festivali

MisKod projesi kapsamında her sene eğitim-öğretim yılının sonunda bir festival düzenlenir. Festivalde kodlama ve robotik alanında yarışmalar ve proje sergileri olacaktır. Gelen misafirler için eğlenceli küçük atölye etkinlikleri yaptırılacaktır.

Ödüllü Yarışmalar

Gelenekselleşen MisKod festivalinde öğrencilerimizin yapmış olduğu kodlama ve robotik projeleri yarışma kapsamında değerlendirilerek ödüllendirilecektir.

Yıl Sonu Bültenleri

Yıl boyunca yapılan çalışmalar, yıl sonunda bir bülten içinde toplanarak paydaşlara dağıtılır.

Teknoloji Gezileri

MisKod geleceğin mucitlerini teknolojinin üretildiği işletmeler, fabrikalar, yarışmalar ve fuarlara götürerek, ilgili alanda farkındalıklarını arttırmayı hedeflemektedir.

Okul Tanıtımları

MisKod okullarda proje, kodlama ve robotik alanında tanıtım, öğrencinin teknolojiyle buluşması etkinlikleri düzenler.

Sosyal Faaliyetler

MisKod ilde düzenlenen sosyal faaliyetlerde tanıtım ve teknoloji etkinlikleri yapar. Örneğin orman haftasında tematik bir robot, ağaç sular. Böylelikle hayatın her alanında teknolojinin kullanımı anlatılmış olur.

Destek Projeleri

MisKod ulusal bazda proje çağrılarını takip eder. Kendi alanı ile ilgili olan projelere rapor yazar ve başvuruda bulunur.

Temsil

MisKod ulusal ve uluslararası platformlarda, teknoloji eğitimi alanında başarılı bir proje olarak sunum yapar.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.