27 Mayıs 2019 - Pazartesi / 02:42
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

“Sağlık İçin Bir Ders’de Bizden”

Amasya İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle “Sağlık İçin Bir Ders’de Bizden” projesi başlatıldı...
Bu haber 6 ay önce eklenmiş

Amasya İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle “Sağlık İçin Bir Ders’de Bizden” projesi başlatıldı.

Amasya İl Sağlık Müdürlüğü ve Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan “Sağlık İçin Bir Ders’de Bizden” iş birliği projesi kapsamında, projenin açılış etkinliği olarak Amasya Merkez Akşemsettin İlkokulu 4. sınıf öğrencilerimize bir dizi eğitim verildi. 

Projenin açılış etkinliğine Valimiz Dr. Osman Varol, Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, Akşemsettin İlkokulu Müdürü Nevzat Dal ile öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz katıldı. 

Sağlık personeli tarafından icra edilen etkinliği izleyen valimiz ardından öğrencilerimizle beraber kahvaltı yaparak sohbet etti. 

Proje kapsamında okullarımızda verilecek olan eğitimler şu şekildedir: 

1-) İlk Yardım: 112 Acil Çağrı Merkezi ile ilgili öğrencilerin bilgi düzeyini artırmak için Acil Çağrı Merkezi’nin doğru zaman ve şekilde kullanılması ile ilgili eğitim verilecektir. Hayatın akışı içerisinde karşılaşacakları acil sağlık sorunları karşısında doğru davranış geliştirmeleri sağlamak, trafikte seyreden ambulansa yol verilmesi konusunda farkındalığı ve bilgi düzeyini artırmak amaçlı eğitim verilecektir.

2-) Fiziksel Aktivite ve Obezite: Öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilgi düzeylerini arttırmak, beslenme alışkanlıklarını doğru ve sağlıklı yönde geliştirmek ve / veya değiştirmek adına düzenli, sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda eğitim verilecektir. Obezitenin zararları ve önleme yöntemleri konusunda bilgi verilecektir. Fiziksel egzersizin sağlık açısından önemine değinilecek, hızla artan sedanter yaşam şekline ve yaygınlaşan yüksek enerjili hazır (fast food) gıdalarla beslenme alışkanlıklarına karşı mücadele, sağlıklı, dengeli beslenme ve fiziksel egzersizin önemi konusunda bilgi verilecektir. 

3-) Ağız ve Diş Sağlığı Taraması: Öğrencilere ağız-diş sağlığının öneminden bahsedilecek, dişlere zarar veren etmenlere, ağız-diş sağlığını koruma yöntemlerine değinilecek, doğru diş fırçalama tekniği uygulamalı olarak gösterilecek, bu sayede çocukların doğru diş fırçalama alışkanlığı kazanması sağlanacaktır. Bu eğitimle, dünyada en sık görülen hastalıklar arasında yer alan diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının görülme sıklığının azalmasına katkıda bulunulacaktır. Diş macunu, diş fırçası ve Sağlıklı Çocuk Dergisi dağıtılacaktır.

4-) Sigaranın Zararları: Ebeveynleri sigara kullanan öğrencilerden ailelerine sigarayı bırakmaları için mektup yazmalarını içeren “Sigaraya Veda Mektubu“, sigara kullanmayan ebeveynlere de teşekkür mektubu gönderilecektir. Proje aracılığıyla ebeveynlerde sigara kullanımının zararları konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanacaktır. Ayrıca mektup yazılacak kâğıtlar sigara bırakma polikliniğine ve Alo 171 sigara bırakma Hattı’na yönlendirme ibareleri içerecek şekilde tasarlanacak, böylelikle ebeveynler sigara bırakmaya teşvik edilecektir. 

5-) Akılcı İlaç Kullanımı: Akılcı ilaç kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin arttırılması adına eğitim verilecektir.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.