27 Mayıs 2019 - Pazartesi / 03:12
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Karahocagil; “Aynı dağın yeli, aynı sazın teliyiz biz…”

Amasya Milletvekili ve TÜRKPA Ekonomik İşbirliği Komisyonu Üyesi Mustafa Levent Karahocagil geçtiğimiz günlerde İzmir’de yapılan 8. Olağan Kongre ile ..
Bu haber 5 ay önce eklenmiş

Amasya Milletvekili ve TÜRKPA Ekonomik İşbirliği Komisyonu Üyesi Mustafa Levent Karahocagil geçtiğimiz günlerde İzmir’de yapılan 8. Olağan Kongre ile ilgili bilgi verdi. Karahocagil; iki gün süren toplantılarda Türk dünyasının bütün sorunlarının tüm boyutlarıyla ele alındığını, gelecek vizyonu ve hedeflerinin ortaya konduğunu belirterek 'İzmir Bildirgesi' adıyla ortak bir bildiri kabul ettiklerini kaydetti.

Kurucu üye ülke Meclis başkanları yanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan, Türkmenistan ve Özbekistan’dan da geniş bir delegasyon katılımı gerçekleştiğini kaydeden Karahocagil şöyle konuştu;

“Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 21 Kasım 2008 tarihinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye Cumhuriyeti Parlamento Başkanlarının imzalamış olduğu Anlaşma ile kurulmuştur. Kuruluşunun 10. Yılında geçtiğimiz 21 Kasım’da İzmir’de dönem başkanı olarak TBMM Meclis Başkanımız Sayın Binali Yıldırım başkanlığında 8. Olağan Genel Kurulu’nu toplayan TÜRKPA’dan tüm Türk dünyasına çok önemli mesajlar verilmiştir.

TÜRKPA başkanlığı rotasyon usulüne göre, her yıl bir üye ülke tarafından yürütülmektedir. Asamble; ortak tarih, kültür ve dil gibi üç önemli temel üzerinde bina edilmiş olup, üye ülkelerin destekleriyle kısa zamanda önemli projeler başlatmıştır.  Politikadan ekonomiye, eğitimden gençlik ve spora, turizmden, ulaştırma ve gümrüğe kadar çeşitli alanlarda önemli başarılar elde etmenin yanısıra bölgesel barış ve kalkınmanın sağlanmasında Birleşmiş Milletlerin küresel gündemine önemli katkılarda bulunmuştur. 

Türk Dili Konuşan Ülkerler Parlamenter Asamblesi faaliyetlerini; bağımsızlık, egemenlik, toprak bütünlüğü ve devlet sınırlarının ihlal edilmezliği, eşitlik, birbirinin iç işlerine karışmama ilkelerine saygı duyulması, zor kullanmaktan ve zor kullanılması ile tehdit, ekonomik ve başka baskı yöntemlerinden imtina temelinde, devletlerin siyasi ve ekonomik güvenliğinin güçlendirilmesi, doğal kaynakları tam ve verimli kullanmak yoluyla halkların refahının yükseltilmesi, ulusal ekonomilerin dinamik geliştirilmesi, parlamento diplomasisi alanında yeni başarılara imza atılması, bölge ve diğer uluslararası camianın üyesi olan ülkelerin parlamentoları ve diğer uluslararası örgütler ile yeni ilişkilerin kurulması ve mevcut ilişkilerin geliştirilmesi esasında yürütmektedir.

Tasada, Dilde, Fikirde, Ekonomide Birlik için TÜRKPA

Genel olarak TÜRKPA’nın amaçları şöyledir;

• Devletler arasında politik diyalogun daha da geliştirilmesine katkıda bulunmak;

•Tarih, kültür ve dil birliğinin etkinliği çerçevesinde karşılıklı faaliyetleri yoğunlaştırmak.

• Tarih, sanat, edebiyat gibi kültürel miras içerisinde ortak önem taşıyan değerlerin korunması ve gelecek nesillere devredilmesini sağlamak ve etkinliğini artırmak

• Taraflar arasında politik, sosyo-ekonomik, kültürel, insani, hukuki ve diğer alanlarda ilişkilerin geliştirilmesine katkı sunmak.

-İzmir Bildirgesi-  ile aynı tastan su içmiş ecdadın torunları olarak nitelendirdiğimiz bu birlikteliğin hedeflerini ise ev sahibi olarak Meclis Başkanımız Binali Yıldırım şu şekilde dünyaya ilan etmiştir:

*Türk devletlerinin toplam nüfusu 155 milyon, bu ülkelerin gayri safi milli hasılası da yaklaşık 1 trilyon 200 milyar dolar civarındadır.  Kardeşlik esasına dayalı aramızdaki bağları canlandırmak, işbirliğine daha da dinamizm kazandırmak, halklarımız arasındaki yakınlığı ve kardeşliği güçlendirmek; dünyanın içinden geçtiği yeni tehditlerle dolu dönüşüm süresinde hayati öneme sahiptir. İşbirliği ve dayanışma ruhu içinde çalışmamız, ülkelerimizin büyük potansiyelini hayata geçirmek için fırsat sunacaktır. Avrasya bölgesinde refah alanı oluşturmamıza imkan sağlayacak, mevcut tehlike ve zorlukların üstesinden gelmek için güç verecektir.

Dünyadaki gelişmeler, bölgesel çatışmalar, ulusal sorunlar bizleri meşgul etse de hazırlıklarımız uzun vade için olmalıdır. Dünya devletler ailesi arasında itibarlı yerimizi daha da güçlendirmek için planlarımızı gelecek nesilleri düşünerek yapmalıyız. İnsan istese taştan su, balçıktan gül çıkarır istersek birlikte hareket edersek taşın da suyunu çıkarırız.*

İktisadi İşbirliği Komisyonu üyesi olarak TÜRKPA içerisindeki çalışmalarımızın önümüzdeki yıllarda Amasya’mız içinde önemli kazanımlar sağlayacağına inanıyorum. Zira tarihimize baktığımızda Türk dünyası ile Amasya arasındaki samimi ve sıcak iklim bundan sonra daha da artacaktır. TÜRKPA’nın kurucu ülkelerinden Azerbaycan’ın Şamahi ve Kırgızistan’ın Osh şehirleriyle Amasya’mız kardeş şehirdir. Gerek içerisinde yer aldığım Ekonomik İşbirliği Komisyon üyesi mevkidaşlarımla gerekse çeşitli vesilelerle bir araya geldiğimiz diğer delegasyon üyeleri ile karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi yönünde önemli görüşmelerde bulunduk. Üye ülke parlamenterleri ile Eylül ayında TBMM’de yaptığımız toplantıda üye ülkelerin ekonomi, vergilendirme, bilim ve eğitim alanlarında küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde yenilikler ve geliştirme önceliklerini belirleyerek yapılan tavsiyeleri detaylandırdık. TÜRKPA'nın çerçevesi içinde yenilikçi girişimcilik alanında işbirliği beklentileri üzerinde planlamalar ve detaylandırmalar yaptık. İnanıyorum ki bu çalışmalarımız gelecekte karşılıklı Kazan – Kazan modeli ile ülkelerimiz arasında büyük atılımlara ve güç birliğine vesile olacaktır. “

M.Bülent KarahocagilYorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.