17 Haziran 2019 - Pazartesi / 04:23
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Ertuğrul Yaman: Sevgi diliyle iletişim kuralım

Amasya Üniversitesi Kariyer Kulübü organizasyonuyla Etkili İletişim ve İnsan İlişkileri başlıklı bir konferans düzenlendi. Prof. Dr. Ertuğrul Yaman..
Bu haber 6 ay önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Kariyer Kulübü organizasyonuyla Etkili İletişim ve İnsan İlişkileri başlıklı bir konferans düzenlendi. Prof. Dr. Ertuğrul Yaman konuşmacı olarak katıldığı programda iletişimin bir arada mutlu ve huzurlu yaşama sanatı olduğunu söyledi. Programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat’ın yanı sıra akademisyenler, idari personel ve öğrencilerimizden de yoğun katılım oldu.

Toplumda bilinenin aksine iletişim sorunu değil iletişimsizlik sorunu yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Yaman; insanın kendisiyle barışık olarak yaşamasının önemine vurgu yaptı. İkili münakaşalarda kişinin haklı ya da haksız olmasının pek mühim olamadığını belirten Yaman; önemli olanın insanın gönlünü kazanmak olduğunu söyledi.

İnsanların birbirine tahammüllerinin azaldığını kaydeden Yaman; kendisini sevmeyen, ailesiyle, arkadaşlarıyla arası iyi olamayan birinin topluma da bir faydası olamayacağını ifade etti.

Toplumsal samimiyet ve içtenliğin kaybedildiği için insanların birbirini anlamadığını kaydeden Yaman;  ‘’Yapaylaştık, ‘mış’ gibi yaşıyoruz. Seviyormuş gibi yapıyoruz. Birbirimizi sürekli tartan şüpheci varlıklar haline geldik. Tarihe bakın bilge insanlar filozoflar, bilim insanları çok konuşmasıyla meşhur kişiler değildirler. Onların ortak özelliği güzel susmalarıdır. Susmanın erdemini bu topluma öğretebilseydik; bu kadar münakaşa olmazdı. Konuşmak fıtrattandır, susmak kudrettendir. Dış yolculukları değil iç yolculukları önemseyin, içinize doğru uzun yolculuklar yapın. ‘’ dedi.

İletişimde başarılı olmak, huzurlu refah dolu bir yaşam sürmenin samimiyetten, içtenlikten, alçak gönüllü olmaktan, kibirden uzak durmaktan geçtiğini kaydeden Yaman; ‘’Önyargılardan uzak durmamız lazım, toplumdaki iletişimsizliğin en önemli sebeplerinden biri önyargılardır. İnsanlar sizin ne olduğunuza değil ne söylediğinize bakıyor. Birbirimize güven duymayı öğreneceğiz, saygı ve nezaket iletişimin olmazsa olmazıdır. Sevgi diliyle iletişim kuralım. Sözü önce başkasına verelim. İnsana önem değil değer verelim. Yüreğinizi tıka basa karşılıksız insan sevgisiyle doldurun. İletişime kendinizi tanıtarak ve gülümseyerek başlayın. Sıkı tokalaşın, herkesi olduğu gibi kabul edin. İnandırıcı, anlayışlı, hoşgörülü, erdemli, kendiyle barışık bir kişiysek iletişime de hazırız demektir.’’ cümlelerini kaydetti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat, katkılarından dolayı Prof. Dr. Ertuğrul Yaman’a teşekkür ederek fidan dikme sertifikası takdim etti.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı Ankara’da yapılan TBB Meclis Topl..  
  Festival Kapsamında Halk Dansları Topluluklar..  
  Amasya Tamiminin Önemine Değindi..  
  Güney Koreli Turistlerden Ziyaret..  
  Resmi Açılış Töreni Yapıldı..  
  Proje Yarışması Tamam Sıra Kazma Vurulmasında..  
  Atatürk ve Bayrağa Saygı Kortej Yürüyüşü Gerç..  
  Yastığı Taş, Yatağı Kar ve Yağız Yer Bilen Se..  
  Su Pompaları Arızasına Köklü Çözüm Bulmalıyız..  
  Türk Yıldızları ve Solo Türk, Gösteri Uçuşu G..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.