17 Haziran 2019 - Pazartesi / 03:55
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Köylerde çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personelleri tarafından, ilimiz Merkeze bağlı ..
Bu haber 6 ay önce eklenmiş

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personelleri tarafından, ilimiz Merkeze bağlı Değirmendere, Boğazköy, Duruca, Ardıçlar, Alakadı Köyünde Meyve Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele, Tarla Bitkileri Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Zirai Mücadele İlaçlarında Kalıntı (Rezüdi) Sorunu İçin Alınacak Önlemler ve Bitki Besleme konularında çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi.

Düzenlenen çiftçi eğitim toplantılarında özellikle Kanadı Noktalı Sirke Sineği (Drosophila Suzukii ) ve Akdeniz Meyve Sineğinin (Ceratitis capitata) tanımı, yaşayışı, zarar şekilleri, biyoteknik ve kimyasal mücadelesi, kültürel önlemler, eradikasyon çalışmaları konularında bilgiler verildi.

Kanadı noktalı sirke sineğinde en etkin mücadelenin, meyve bahçelerine elma sirkeli tuzak asımıyla kitle halinde yakalama olduğu anlatıldı. Elma sirkeli tuzak yapımı tarif edildi. Kontrol ve Eradikasyon (zararlıyı bulunduğu yerde yok etmek) için; Meyveler olgunlaştığında hasadın geciktirilmeyip kısa tutulması ve hasattan sonra ağaç üzerinde ve yerde meyve bırakılmaması, artık meyvelerin toplanarak en az 30 cm derinlikte uygun bir alana gömülmek suretiyle imha edilmesi gerektiği anlatıldı. Tuzak kontrolleri sırasında, zararlıyı cezbetmemesi açısından tuzakta bulunan sirkenin ağaçlara yakın yerlere dökülmemesi gerektiği, zararlının bulunduğu alandan başka yerlere yayılmasına neden olabilecek mekanizmalar örneğin, traktör vb. ekipmanların temiz tutulması gerektiği, bahçelerde sulamanın damlama sulama sistemi ile yapılması gerektiği, özellikle bahçelerin hasada yakın dönemde aşırı sulanmasından kaçınılması gerektiği, çayır ve meralar, terk edilmiş bahçeler zararlı için konakçılık yapacağı için kontrol altında tutulması, kendi haline bırakılmış meyve bahçelerinin bulunduğu yerlerde, otlu ve bakımsız ağaçların bulunduğu alanlar bulaşma kaynağı oluşturacağından kültürel önlemlere özen gösterilmesi gerektiği, Drosophila Suzukii'nin bir kaç km uçabildiği bilindiğinden mücadelenin toplu mücadele şeklinde yapılması gerektiği konuları anlatıldı.

Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesinde ; Zehirli Yem Kısmi Dal İlaçlaması yöntemi anlatılarak “cezbedici ve insektisit” karışımının ağaçların güney doğusunda büyük bir dala  (1-1,5 m2) yapraklar iyice ıslanacak şekilde uygulanması gerektiği, İlaçlamalarda bir sıra ilaçlanıp bir sıra atlanması gerektiği, bir sonraki ilaçlamada ilaçlanmayan sıranın aynı şekilde ilaçlanması gerektiği ve ilaçlamaların hasat dönemine kadar 7-10 gün aralıklarla yapılması gerektiği anlatıldı. 

Eğitim toplantıları planlanan program dâhilinde devam edecektir.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı Ankara’da yapılan TBB Meclis Topl..  
  Festival Kapsamında Halk Dansları Topluluklar..  
  Amasya Tamiminin Önemine Değindi..  
  Güney Koreli Turistlerden Ziyaret..  
  Resmi Açılış Töreni Yapıldı..  
  Proje Yarışması Tamam Sıra Kazma Vurulmasında..  
  Atatürk ve Bayrağa Saygı Kortej Yürüyüşü Gerç..  
  Yastığı Taş, Yatağı Kar ve Yağız Yer Bilen Se..  
  Su Pompaları Arızasına Köklü Çözüm Bulmalıyız..  
  Türk Yıldızları ve Solo Türk, Gösteri Uçuşu G..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.