21 Haziran 2019 - Cuma / 00:08
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı ne kadar samimi

Yeniden Refah Partisi Amasya İl Kurucu Başkanı Mustafa Erişgen yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; ABD Başkanı Trump İŞİD ..
Bu haber 5 ay önce eklenmiş

Yeniden Refah Partisi Amasya İl Kurucu Başkanı Mustafa Erişgen yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; ABD Başkanı Trump İŞİD konusundaki özel temsilcisi Brett McGurk’ın 11 Aralık’ta kendisine verdiği brifingde İŞİD ile savaşın sona ermediğini bildirdiğini ifade etmişti.  Buna rağmen Trump’ın ani bir kararla İŞİD’i yendiklerini ifade edip Suriye’den geri çekilme kararı vermesi zihinlerde soru işareti bırakmıştır.

Bu noktada, Birleşik Devletler Barış Enstitüsü (USIP) Suriye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika kıdemli danışmanı Mona Yacoubian’ın Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Alt Kanadı’na verdiği brifingde Suriye’de ABD ve İsrail’in ortak çıkarlarına vurgu yapması som derece önemlidir ve ABD’nin Suriye’deki varlığının İŞİD ile savaştan çok Amerikan ve İsrail çıkarlarını tesis etmeye yönelik olduğunun göstergesidir.

Aslında Amerika, Kuzey ve Doğu Suriye’de 2015’ten beri PENTAGON, Özel Operasyon Komutanlığına(SOCOM) bağlı güçler vasıtasıyla PYD ve YPG’ye bağlı 54.000 militanı donatıp eğitme görevini yerine getirmiş, bölgede istediği anda ve istediği şekilde maşa olarak kullanacağı silahlı güçleri tanzim etmiş ve bölgedeki demografik yapıyı da bozmuştur.

ABD’li General Josep Votel’in, terör örgütü YPG’ye  atıfta bulunarak: “Şu anda ulaştıkları askeri kapasiteden memnunum. Kendilerine sağladığımız askeri destek ve eğitim sonrasında sergiledikleri bu kapasite, bizim, yerel unsurlarla işbirliği stratejimizin doğruluğunu bir kez daha ortaya koymuştur ”şeklindeki ifadesi Amerika’nın asıl amacını ortaya koymaktadır.

Amerika’nın bu bölgede ne İŞİD ile savaş için, ne de mülteci olarak yerlerinden olmuş Suriyelileri koruma amaçlı olarak bulunduğu asla söylenemez.

Amerikan Ordusu burada PYD - YPG vasıtasıyla Proxy(Vekâlet) savaşını organize etmiş ve bölgede Israil’in güvenliği ve Siyonist planların selameti için stratejik üsler kurmuştur.

Şu anda sadece El Rukban mülteci kampında zor şartlarda yaşam savaşı vermekte olan 50.000 civarında Suriyeli bulunmaktadır ve bunlar evlerine geri dönememektedir. Bunun en önemli nedeni ise, ABD’nin El Tanf bölgesinde kurduğu üs nedeniyle bu mültecilerin dönüşüne izin verilmemesidir.

ABD, yaklaşık 2000 kişilik özel kuvvetini Kuzey ve Doğu Suriye’den geri çekmekle Suriye’den çekilmiş olamaz.

Trump yönetiminin samimi olabilmesi için 3 yıl boyunca bu bölgede kurduğu üç adet hava üssü, sekiz adet ikmal, yakın destek ve operasyon üslerini, gözetleme noktalarını da ilga etmesi gerekmektedir.
Sonuç olarak Trump, Kuzey ve Doğu Suriye’yi  Israil’in güvenliği ve Siyonist planlar doğrultusunda kullanılmak üzere eğittiği ve donattığı maşa terör örgütlerine teslim ederek, son derece sınırlı kısmi bir geri çekilme kararı almıştır. Fakat, ABD üsleri buralarda faaliyet halinde olduğu müddetçe Trump’ın geri çekilme kararının hiçbir önemi söz konusu değildir. Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yeşilırmak Havzası Paydaş Toplantısı..  
  Başkan Sarı TKB Meclis 2’inci Başkan Vekili S..  
  Festival Kapsamında Kiraz Teşvik Yarışması Ge..  
  Başkan Sarı ve Eşine Anlamlı Hediye..  
  Merkez Komutanı Bor’dan Başkan Sarı’ya Ziyare..  
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.