17 Haziran 2019 - Pazartesi / 03:32
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Eğitimci Yazar Türk: Başarı için hayal kurun

Genç Düşünce Kulübü tarafından düzenlenen ‘Liderlik ve Etkin İletişim’ konferansına Vizyon Gençlik Derneği Başkanı Eğitimci-Yazar Rahim Türk konuşmacı..
Bu haber 5 ay önce eklenmiş

Genç Düşünce Kulübü tarafından düzenlenen ‘Liderlik ve Etkin İletişim’ konferansına Vizyon Gençlik Derneği Başkanı Eğitimci-Yazar Rahim Türk konuşmacı olarak katıldı. Milli Hakimiyet yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa üniversitemiz öğrencilerinin yanı sıra Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat da katıldı.

Kendi deneyimleri ve tarihe ve kamuoyuna mal olmuş kişilerin hayatlarından örnekler veren Türk gençlere hayal kurmalarını ve hayallerinin peşinden gitmelerini tavsiye etti.

Liderliğin öğrenilebilen bir meziyet olduğunu belirten Türk fiziksel özelliklerin lider olmak için bir kıstas olamadığını söyledi. Türk; ‘’Kimse annesinin karnından lider olarak doğmaz. Etkili bir hatip olmak için çok çalışmak gerekiyor. Konuşma bozukluklarından kurtulmak mümkün. Bunun için bazı çalışmalar yapabilirsiniz. Telefon ses kayıt cihazını açarak bildiğiniz bir konuda konuşun, sonra dinleyin ve konuşma bozukluklarınızı yazın. Hatalarınızla yüzleşin, tekrar aynı konuşmayı yapın ve hatalarınız olan yerlerde nefes alın. Bir nefes her şeyi çözecektir.’’ dedi.

Liderin içinde bulunduğu kitlelerin, toplumun, kümenin tutum ve davranışlarını değiştirebilen, onların fikirlerine kararlarına yön verebilen kişi olduğunu ifade eden Türk; ‘’Lider gerektiğinde zor kararlar almasını bilir. Bu kararların arkasında durmak zorunda olduğunu da bilir. İstişare eder ve kararını öyle verir.  Lider ikna kabiliyetine sahip kişidir.’’ cümlelerini kaydetti.

İş hayatına atılacak gençlere çeşitli önerilerde bulunan Eğitimci-Yazar Türk, ‘’Zaman stres ilişkisini iyi yönetmeli, başarıya aç olmalısınız. İdealist olun. Hayalleriniz hedefleriniz olmalı. Mutlu olacağınız işleri yapmalısınız. Pazartesi sendromu işini sevmeyen insanların yaşadığı sendromdur. Lider olmak istiyorsanız özgüven sahibi olmalısınız. Her konuda fikir beyan etmeyin, biliyorsanız konuşun, bilmiyorsanız dinlemeyi tercih edin. Eğer acemiyseniz kürsü varsa muhakkak kürsü kullanın, bu hatibi rahatlatan bir durumdur. Kıyafetleri sunuma uygun seçin, sabit mikrofon varsa kullanın. Mikrofona vurmayın, Yazılı metinden konuşurken notları elinizde tutmayın, kürsüye bırakın. Notlar ve salon arasında göz teması kurun. Ayrıca ellerinizi kullanarak anlatım yapmanızı, heyecanınızı belli etmemek için de parmak uçlarınızı bir arada tutmanızı, derin nefes alarak konuşmanızı tavsiye ederim. Az ve öz konuşmak makbuldür. Konuşurken insanların gözünün içine bakın, beden dilini iyi kullanın.’’ dedi. 

Program sonunda okurları için kitaplarını da imzalayan Türk’e Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat tarafından ‘fidan dikme’ sertifikası takdim edildi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı Ankara’da yapılan TBB Meclis Topl..  
  Festival Kapsamında Halk Dansları Topluluklar..  
  Amasya Tamiminin Önemine Değindi..  
  Güney Koreli Turistlerden Ziyaret..  
  Resmi Açılış Töreni Yapıldı..  
  Proje Yarışması Tamam Sıra Kazma Vurulmasında..  
  Atatürk ve Bayrağa Saygı Kortej Yürüyüşü Gerç..  
  Yastığı Taş, Yatağı Kar ve Yağız Yer Bilen Se..  
  Su Pompaları Arızasına Köklü Çözüm Bulmalıyız..  
  Türk Yıldızları ve Solo Türk, Gösteri Uçuşu G..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.