21 Haziran 2019 - Cuma / 00:03
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Asım'ın Neslinden İmam Hatip Nesline

Amasya İmam Hatipliler Derneği (AHİMDER) tarafından düzenlenen Amasya İmam Hatip Lisesi’nin kuruluşunun 50.yıl etkinlikleri ..
Bu haber 5 ay önce eklenmiş

Amasya İmam Hatipliler Derneği (AHİMDER) tarafından düzenlenen Amasya İmam Hatip Lisesi’nin kuruluşunun 50.yıl etkinlikleri kapsamında “Asımın Neslinden İmam Hatip Nesline İmam Hatip Okulları ve 50. Yılında Amasya İmam Hatip Lisesi” konulu panel gerçekleştirildi.

Panele; Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat, Cumhuriyet Savcısı Yunus Emre Zengin,  İl Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu, Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin Güneş, kamu kurum ve kuruluşların müdür  ve emirleri, STK temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı..

Amasya Belediyesi Kültür Merkezi’nde İstiklal Marşı ile başlayan program Amasya Şehit Ahmet Özsoy Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi hafız Emre Gökçe’nin okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan AHİMDER Başkanı İbrahim Aslan, Türk milletinin dişinden tırnağından artırarak, İmam hatip Okullarını kurduğunu ve yaşattığını söyledi.

Bu okullardan birisinin de yarım asırlık Amasya İmam Hatip Lisesi olduğunun altını çizen Aslan, imam hatipli olmaktan kendisini son derece mutlu ve bahtiyar hissettiğini söyledi.

İmam Hatip gerçeğinin bir dünya gerçeği olduğunu hatırlatan Aslan, bunun göstergesi olarak da İmam Hatiplilerin dünya üzerinde söz sahibi olmasını gösterdi.

Yakın tarihlerde İmam Hatip okulları üzerinde oyunlar oynandığını hatırlatan Aslan, “İmam Hatipliler olarak birçok sıkıntılar çektik, eziyetler gördük, kendi ülkemizde horlandık, hakkımız olan üniversitelerden olduk, askeri okullara alınmadık, polis olamadık, Allah’ın emri olan başörtüsü için geleceğimizden vazgeçtik. Bu haklı davamız için ne kırdık, ne kırıldık, ne yaktık nede isyan ettik, nede devletimize başkaldırdık, ne terörist olduk nede teröriste destek verdik. Çünkü bizler vatan sevdalısıyız” dedi.

Açılış konuşmasının ardından program Amasya İmam Hatip Lisesi’nin kuruluş nedeniyle hazırlanmış olan slayt gösterimi ile devam etti.

Programda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Türkiye hafızlık yarışmasında Türkiye birincisi olan Hattat Hamdullah İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Esat Gökçe’ye ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu tarafından hediye takdimi yapıldı.

Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı, Prof.Dr. Eyüp Baş’ın oturum başkanlığında gerçekleştirilen panelde; ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Yılmaz, Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Abdulkadir Tekin birer konuşma yaptılar.

ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu konuşmasında imam hatiplerin tarihi serüvenini ve bugün geldiği noktaları dinleyicilerle paylaştı. Türkiye’de din alanının etkinleştirilmesi konusuna da değinen Bekiroğlu, imam hatip okullarının bir model olarak ülkemizde ve dünyada din eğitimi alanına sağladığı katkıları ifade etti.

Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı, Prof.Dr. Eyüp Baş, panelde yaptığı konuşmada din eğitimi ve öğretimi konusunda bilgi verdi.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Yılmaz konuşmasında İmam Hatip Okullarındaki nitelik sorunu ve bu sorunları aşma yolları hakkında bilgilendirme yaptı. Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Abdulkadir Tekin ise İmam Hatiplerin Kuruluşunda Celal Hoca ve Hizmetleri ile Amasya İmam Hatip Lisesi yapım aşaması hakkında bilgilendirme yaptılar.

Katılımcılara verilen plaket takdimi ve hatıra fotoğrafı ile program sona erdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yeşilırmak Havzası Paydaş Toplantısı..  
  Başkan Sarı TKB Meclis 2’inci Başkan Vekili S..  
  Festival Kapsamında Kiraz Teşvik Yarışması Ge..  
  Başkan Sarı ve Eşine Anlamlı Hediye..  
  Merkez Komutanı Bor’dan Başkan Sarı’ya Ziyare..  
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.