14 Ekim 2019 - Pazartesi / 09:13
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Dünya Sigarayı Bırakma Günü

2018 yılı içerisinde 1104 vatandaş polikliniklere başvurdu, 1037 kişiye farmakolojik tedavi başlandı ve 67 kişiye ise danışmanlık hizmeti verildi...
Bu haber 8 ay önce eklenmiş

2018 yılı içerisinde 1104 vatandaş polikliniklere başvurdu, 1037 kişiye farmakolojik tedavi başlandı ve 67 kişiye ise danışmanlık hizmeti verildi.

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü münasebetiyle, Amasya İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Tütün birimi tarafından Amasya Park AVM’de stant açıldı.

Açılan standda halka sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri ile ilgili bilgilendirme ve nefeste karbonmonoksit ölçümü yapıldı, broşür dağıtıldı. Sigarayı bırakmak isteyen bireylerin sigara paketleri “Sigara Bırakma Kutusuna” atılmış ve bu kişiler sigara bırakma polikliniklerine yönlendirildi.

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla şu bilgileri aktardı; 9 Şubat,  Dünya Sağlık Örgütü tarafından  "Dünya Sigarayı Bırakma Günü"  olarak kabul edilmiştir. Dünya Sigarayı Bırakma Günü sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmayı hedef almaktadır. Sigara ve tütün kullanımı dünyada önlenebilir ölüm nedenlerinden en önemlisidir. Her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir, ülkemizde bu sayı yaklaşık 100.000'dir. Sigara ve tütün kullanımının bu boyutuyla sürmesi durumunda 2030 yılında dünyada 8 milyon kişinin sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklardan hayatını kaybedeceği öngörülmektedir. Bu ölümlerin %70’inin gelişmekte olan ülkelerde olacağı düşünülmektedir.

Dünyada her 6 saniyede bir insanın tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiği düşünülürse , insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden birinin sigara kullanımı olduğu söylenebilir. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” sigara kullanma alışkanlığı olan insanların sigaranın zararları konusundaki bilgilerini artırmak suretiyle, sigara kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına neden olacak birtakım davranış değişikliğine sebep olabilecektir.  Sigara kullanımının önlenmesi mücadelesinde birinci amacımız okul çağındaki çocuk ve ergenlerin sigaraya hiç başlamamalarını sağlamak, ikinci amacımız sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımıza sigarayı bırakmalarında yardımcı olmaktır.

Sigara ile mücadelede  “Sigarayı Bırakma Poliklinikleri”nin etkinliği yadsınamaz. Sigarayı bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigarayı bırakma oranı, kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlara oranla daha yüksektir. İlimizde sigarayı bırakmak isteyenlerin ücretsiz başvurabileceği Sigara Bıraktırma Tedavi ve Danışmanlığı Poliklinikleri: Merkez İlçede  Sabuncuoğlu Eğitim Araştırma Hastanemizde, Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanemizde   , Sağlıklı Hayat Merkezimizde, Hamamözü ve Suluova İlçe Devlet Hastanelerimizde hizmet vermekte olup, hekimlerimizin reçete ettiği ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak vatandaşlarımıza verilmektedir. 2018 yılı içerisinde 1104 vatandaşımız bu polikliniklerimize başvurmuş, 1037 kişiye farmakolojik tedavi başlanmış olup 67 kişiye danışmanlık hizmeti verilmiştir.

Tütün mamulleriyle mücadelede “4207 Sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun” önemli bir aşamadır. Dumansız hava sahası konusunda halkımızda farkındalık ve bilinçlendirme yaratılması pek çok bakımdan önemlidir. 4207 Sayılı Kanun hükümlerine aykırı olarak kapalı alanlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi durumunda vatandaşlarımızın ALO 184 ,SABİM, ALO 155 Polis, ALO 156 Jandarmayı arayarak veya “YeşilDedektör” isimli akıllı telefon uygulaması ile yasanın uygulanmasına destek vermelerini bekliyoruz.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yatırımcı Firma Sahiplerine Müjde..  
  Başkan Sarı, Tramvay Projesi İçin Gülermak Fi..  
  Camiler ve Din Görevliler Haftası Kutlu Olsun..  
  Kirliliği Azaltmak İçin Organik Atıklar Değer..  
  Altın ve Bronz Madalya Kazandı..  
  TSK’nın Bölgeye Kalıcı Barış Getirmesini Dili..  
  15. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında Yemin ..  
  Trafik Eğitimi Verildi..  
  Çocuk Oyunları Şenliği Yapıldı..  
  “Cami ve Hayat” Konulu Konferans Verildi..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.