25 Mayıs 2019 - Cumartesi / 11:59
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Toplumda Kayıt Dışı Ekonomi İle Mücadele Bilinci Oluşmalı

Her yıl şubat ayının son haftasında kutlanmakta olan Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında Yeşilırmak Yerleşkesi Konferans Salonunda ..
Bu haber 2 ay önce eklenmiş

Her yıl şubat ayının son haftasında kutlanmakta olan Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında Yeşilırmak Yerleşkesi Konferans Salonunda Vergi Uygulamaları ve Kariyer Planlaması konulu bir konferans düzenlendi. Amasya Defterdarlığı ve üniversitemiz iş birliğiyle düzenlenen konferansta Gelir İdaresi Daire Başkanı Zekai Çenge ve Gelir İdaresi Grup Başkanı Mesut Uçak birer sunum yaptı. Programa Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat, Amasya Defterdarı Kaya Kurşun’un yanı sıra kamu kurum kuruluş amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, vatandaşlar ve personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

Mükelleflerin Vergi İle Gönüllü Uyumu Önemli

Gelir İdaresi Daire Başkanı Zekai Çenge Vergi Haftasının 1990 yılından bu yana kutlandığını ve bu haftanın amacının vergi bilinci noktasında farkındalık yaratmak olduğunu söyledi.

Vergi Haftasında Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığının çeşitli faaliyetler yürüttüğünü kaydeden Çenge; böylece vergi bilincinin çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması, toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulmasının amaçlandığını ifade etti.

Vergi İle İlgili Ödevlerde İsteklilik Önemli

Gelir İdaresi Grup Başkanı Mesut Uçak Vergi Uygulamaları ve Kariyer Planlaması konulu sunumunda verginin; kamu harcamalarını finanse etmek, ekonomik ve sosyal hayatı düzenlemek için; cebri ve karşılıksız olarak gerçek ve tüzel kişilerin kazançları, harcamaları ve servetleri üzerinden alınan parasal bir yükümlülük olduğunu söyledi.

Anayasanın 73. Maddesine göre herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, malî gücüne göre, vergi ödemekle yükümlü olduğunu belirten Uçak; vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımının da maliye politikasının sosyal bir amacı olduğunu ifade etti.

Vergi bilinci kavramının önemine vurgu yapan Uçak; kamu hizmetlerinin gerçekleştirilmesi bakımından verginin önemini bilen toplum bireylerinin, vergi ile ilgili ödevlerini yerine getirmedeki isteklilik düzeyini vergi bilinci olarak tanımlandığını kaydetti.

Mükellefler tarafından vergiye ilişkin yükümlülüklerinin doğru, zamanında ve eksiksiz olarak yerine getirilmesi sürecinin ‘vergiye gönüllü uyum’ olarak tanımlandığını söyleyen Uçak; Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından internet sayfasında mükelleflerin yükümlülüklerini yerine getirirken işlemlerini kolay ve kısa sürede yapabilmelerini sağlayacak bilgi ve uygulamalar bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Gelir İdaresi Başkanlığında istihdam edilen kadrolar hakkında da bilgi veren Uçak; sınavların yazılı ve sözlü olarak yapıldığını söyledi. Uçak gençlerden kariyer planlarını şimdiden yaparak istikrarlı ve düzenli olarak mevcut sınavlara hazırlanmaları tavsiyesinde bulundu.

Program sonunda Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi, Amasya Defterdarı Kaya Kurşun, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür ederek fidan dikme sertifikası takdim ettiler.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.