16 Eylül 2019 - Pazartesi / 15:25
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Uluslararası Öğrenciler Çanakkale Şehitliğini Ziyaret Etti

Amasya Üniversitesi Rektörlüğü uluslararası öğrenciler için Çanakkale Şehitliği Anıtı gezisi düzenledi. ..
Bu haber 6 ay önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Rektörlüğü uluslararası öğrenciler için Çanakkale Şehitliği Anıtı gezisi düzenledi. Uluslararası öğrencilerin Türkiye’de en çok görmek istedikleri yerin Çanakkale Şehitliği olduğunu dile getirmeleri üzerine Rektörlük tarafından gezi organize edildi. Böylece öğrenciler Türk tarihinin en şanlı destanlarından birinin yazıldığı Çanakkale Şehitliği Anıtını ziyaret etme imkânı buldular. Öğrencilere gezi boyunca Merzifon Meslek Yüksekokulu Gazetecilik ve Haberleşme Bölümü Öğretim Görevlisi Emin Akın ve Öğrenci İşleri Şube Müdürü Filiz Deniz refakat etti.

Gördüklerinden ve anlatılanlardan çok etkilendiğini söyleyen Senegalli öğrenci Ahmet Dame Guaye, Çanakkale Şehitliğinden tüm insanlığın öğreneceği çok şey olduğunu ve tüm dünya gençlerinin Şehitliği ziyaret etmesini gerektiğini kaydetti.

Filistinli öğrenci Hüsni Tawayheh ise Şehitlik ziyareti boyunca tüm arkadaşlarıyla beraber çok duygusal anlar yaşadıklarını Çanakkale Savaşının sadece Türkler için değil tüm Müslüman alemi için anlamının çok büyük olduğunu kaydetti. Kudüslü şehitlerin mezarlarını görünce çok duygulandığını söyleyen öğrencimiz tarihten ders alınması ve dış güçlerin oyununa gelerek Müslümanların birbirleriyle savaşmaması gerektiğini kaydetti.

Somalili öğrenci Farhiya Hassan Mohamed ise gezinin manevi ve kültürel boyutunun yanında yeni arkadaşlıklar kurmak bağlamında da çok verimli geçtiğini söyledi.

Kırgızistanlı öğrenci Kalygul Nurlan Kyzy da Çanakkale Savaşını tarih kitaplarından okuduğunu fakat bilmediği birçok şeyin olduğunu gezi sırasında öğrendiğini, rehberin kendilerine çok etraflıca bilgi verdiğini ve o anları tekrar yaşıyormuş gibi hissettiklerini söyledi. Gezi boyunca yeni arkadaşlıklar da kurulduğunu söyleyen öğrenci ülkelerin kültürlerine dair birçok yeni bilgi de öğrendiğini sözlerine ekledi.

Gezi boyunca öğrencilere refakat eden Öğretim Görevlisi Emin Akın uluslararası öğrencilerin meraklı ve özgüvenlerinin çok yüksek olduğunu ifade ederek ‘’Öğrencilerimiz tüm şehitliği büyük bir titizlikle ziyaret edip rehberimizi soru yağmuruna tuttular. 1915 yılında büyük bir kahramanlık gösterilerek dünyanın en güçlü ülkelerinin ordularına geçit verilmeyen Çanakkale'de cepheleri, şehitliği ve Seyit Onbaşı Anıtı’nı ziyaret ettiler.  Çanakkale destanının yazıldığı toprakları tanıyan uluslararası gençler, zor şartlarda kazanılan zaferin hikâyesini büyük bir ilgiyle dinlediler. Bizler de bu vesileyle gençlerimize bu imkânı tanıyan Rektörümüz nezdinde Amasya Üniversitesi yönetimine teşekkür ediyoruz.’’ dedi. 

Gezide öğrencilere eşlik eden Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından Şube Müdürü Filiz Deniz öğrencilerle çok uyumlu bir gezi gerçekleştirdiklerini gençlerin sevinç ve hüznü aynı anda yaşadıklarını ifade etti.

Öğrenciler gezi sonrası Rektör Prof. Dr. Metin Orbay’da ziyaret ederek gezi ile ilgili izlenimlerini aktararak teşekkürlerini ilettiler.

Kültürel etkileşimi çok önemsediklerini kaydeden Rektör Orbay; ‘’Uluslararası öğrencilerimizi aynı zamanda birer kültür elçisi olarak da görüyoruz. 22 farklı ülkeden onlarca uluslararası öğrencimiz var; burada onların en iyi eğitimi almaları için tüm imkanlarımızı seferber ederken aynı zamanda da ülkemizin milli, manevi ve kültürel değerlerini de öğrenmelerini istiyoruz. Öğrencilerimizin geziden yeni bilgilerle, mutlu olarak dönmeleri bizleri de ziyadesiyle memnun etmiştir.’’ cümlelerini kaydetti.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Çevre Yolunda Sona Yaklaşıldı..  
  Başkan Sarı, “Vatandaşlara Aşure Dağıttı”..  
  5 Yıldızlı Otel Projesi, Hayata Geçiriliyor..  
  15. Piyade Er Eğitim Tugayında Yemin Töreni..  
  Başsavcıya Adli Yıl Ziyareti..  
  Jandarma’dan Okul Servis Araçları Denetimi..  
  AHİMDER 16. İmam Hatipliler Kurultayı’na Katı..  
  Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitim Semin..  
  “Misket Elması” Hasat Günü..  
  Sarı’ya, Bostancı’dan Hayırlı Olsun Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.