25 Haziran 2019 - Salı / 21:29
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

İnsan ve Hizmet Odaklı Sosyal Belediyecilik Bizim İşimiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Sakıcı, 15.03.2019 Cuma günü, CHP-İYİ Parti ittifakının düzenlediği basın toplantısına katıldı...
Bu haber 3 ay önce eklenmiş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Sakıcı, 15.03.2019 Cuma günü, CHP-İYİ Parti ittifakının düzenlediği basın toplantısına katıldı.

Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Sakıcı’nın yanı sıra CHP İl Başkanı Reşat Karagöz, İYİ Parti İl Başkanı Adnan Kır, İttifak Belediye Başkan Adayı Serpil Saraçoğlu ve diğer parti üyeleri ile basın katıldı.

CHP İl Başkanı Reşat Karagöz ve İYİ Parti İl Başkanı Adnan Kır’ın hoş geldiniz konuşmasının ardından Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Sakıcı; “31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde 51 ilde millet ittifakı yaptık. Amasya’da CHP-İYİ Parti’nin adayı ise Serpil Saraçoğlu’dur. Bugün Türkiye ekonomisinde kriz var. İnsanlarımız tanzim satışlarında 3 kg domates, patates alamıyor. 17 yıldır iktidarda olanlar Türkiye’nin ekonomisini zora soktular. Yapılacak seçimde Amasya Belediye Başkan Adayı Serpil Saraçoğlu farkla kazanacak olup, Amasya halkına projelerini hizmete sokacaktır” dedi.

Amasya CHP-İYİ Parti ittifakı adayı Serpil Saraçoğlu konuşmasında; Yerel dinamiklerin harekete geçmesi, üretici güçlerin bir hedefe yöneltilmesi ve kentlerin toplumsal yaşamını kolaylaştıracak, sosyal uzlaşmayı, iş birliğini sağlayıp, kutuplaşmayı, kayırmacılığı ortadan kaldıracak yeni projelere ihtiyaç vardır. Bütün bu hedeflere halkçı, sosyal demokrat ve çağdaş çözümler üretecek, sosyal belediyeciliği hedef edinmiş bir belediyecilik anlayışı ile ulaşmak mümkün olacaktır. Kente yaşayan halkı rahatlatacak,  mutlu edecek, yerel üretici güçleri destekleyip, kalkındıracak çalışmalara ancak ve ancak halkçı, çağdaş, toplumcu bir belediyecilik anlayışı ile sağlanacaktır.

Sosyal belediyecilik rant kapısı değil halk kapısı, halka hizmet kapısıdır. Sosyal belediyecilik temelinde insan olan, insan odaklı bir hizmet yaklaşımıdır. Sosyal belediyecilik, geleneksel belediyecilik anlayışının dışına çıkan bir anlayıştır. Bu anlayış belediyeleri sadece bir alt yapı yapan bir birim olarak değil de, insanların sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunan, bu konuda görev ve sorumluluklar alan bir hizmet/yönetim birimi olarak görür.

Sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde ilimiz belediye sınırları içerisinde bir sosyal doku haritası çıkarılacaktır.  Sosyal doku haritasında belediye sınırları içerisinde yaşayan halkın gelir durumu, eğitimi, nelere ihtiyaç duyulduğu, mahallenin ve mahallede yaşayan halkın sorunları yerinde tespit edilecektir. Tespit edilen bilgiler doğrultusunda sosyal-ekonomik durumları itibari ile desteğe ihtiyaç duyan yurttaşların eğitim, sağlık, gıda gibi ihtiyaçlarını tespit edilip, gereken destek yapılacaktır.

Sosyal belediyecilik, yardıma ihtiyaç duyanlara yardım etmek yanında, onları yardıma muhtaç olmaktan çıkarmayı da hedeflerken, yerel dinamiklerin üretime katılmaları için ortam hazırlar. Sosyal belediyecilik mevcut iktidarın anlayışı gibi her gün bir balık vermek değil, herkese gücü oranında balık tutmasını öğretmektir. Hazırladığımız projeler ile yerel üreticilere kolaylaştırıcı imkanların yanında kadınların da üretime katılmaları, aile bütçelerine destek olmaları için projelerimiz hazırdır.

Amasya’nın yaşanabilir bir kent olması için yapacağımız projelerimiz şunlardır;

-Kent meydanı, büyük spor kompleksi, kaliteli yaşam merkezi, engelli bakım merkezi, alzheimmer gündüz bakım evi, yaşlı huzur evi yapacağız.

-Bilgi evleri, sanat evleri, şehir tiyatrosu, meslek edindirme kursları ile kültür ve sanata, eğitime yatırım yapacağız.

-Çocuklar için kreşler, yuvalar, masal evleri, çocuk kulüpleri açılması, parkların düzenlenmesi ve yeterli beslenmeye yönelik katkı sağlanacak.

-Gençler için spor tesisleri, gençlik merkezleri, psikolojik yardım ve danışma merkezleri, eğitim ve bilgi erişim merkezi, meslek edinme kursları açılacak ve kötü alışkanlıklar ve madde bağımlıklarının önlenmesi için çalışmalar yapılacak.

-Kadınlar için kadın koruma ve sığınma evleri, meslek kursları, anne- çocuk sağlığı merkezleri, kadın kooperatifi, el zanaatları çarşısı, yeşil pazar açılacak.

-Yaşlılar için güçsüzler yurdu, huzurevi, hobi merkezleri açma ve bakımı, sağlık, giyim, gıda ve yakacak yardımı gibi nakdi ve ayni hizmetlerde bulunulacak.

-Engellilerin günlük hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeler yapılması, korumaya yönelik vakıflar kurulması, bakım ve tedavi hizmetleri sunulması ve temel eğitim okulları, meslek edindirme veya beceri kursları açılacak. Ayrıca iletişim ve spor gibi imkânların sağlanacak. Engelliler Lokali, Engelliler Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi, Engelliler Ticaret Merkezi

-Sağlık, eğitim, konut, istihdam ve sosyal yardım gibi sorunlara yönelik kentte ihtiyaç sahiplerine yaşam desteği sağlanacaktır.

-Sokak hayvanlarının korunması, rehabilite edilmesi için projeler hazırladık ve ilk işimiz bu projeleri hayata geçirmek olacak.

-Amasya’nın tarih, doğa, kaplıca ve inanç turizmi potansiyelini harekete geçirecek altyapı projeleri hayata geçirilecek.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Vali Varol’dan Teşekkür..  
  Başkan Sarı Ankara’dan Gelen Misafirlerini Ağ..  
  Yargıtay Üyeleri Boraboy Gölü Tabiat Parkında..  
  Özgün’den Başkan Sarı’ya Hayırlı Olsun Ziyare..  
  “Milli Mücadele Yolunda Amasya” Konulu Konfer..  
  Amasya Tamiminin 100. Yılı Kutlandı..  
  Milli İrade ve Milli İstiklal Konulu Panel Ve..  
  TBMM Başkanı Şentop, Cuma Namazının Ardından ..  
  Belediye Başkanı Sarı’ya Yargıtay’dan Ziyaret..  
  İş Sağlığı ve Güvenliği İlk Yardım Eğitimiyle..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.