09 Aralık 2021 - Perşembe / 15:44
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Kontrol Noktalarına “Türk Evleri” Mimarisi

Amasya’ya özgü “Türk Evleri” mimarisi polis kontrol noktalarını süsleyerek misafirlerimize tarihi bir havada, estetik ve sıcak bir karşılama sunacak...
Bu haber 2 yıl önce eklenmiş

Amasya’ya özgü “Türk Evleri” mimarisi polis kontrol noktalarını süsleyerek misafirlerimize tarihi bir havada, estetik ve sıcak bir karşılama sunacak.

Vali Dr. Osman Varol’un şehrimizin giriş-çıkış noktalarında bulunan polis kontrol noktalarını ziyaretleri sonucu gündeme gelen ve şehrimizi ziyarete gelen vatandaşlarımızın karşılaştığı ilk noktalardan birisi olan bu yerlerin daha estetik ve daha samimi bir karşılama sunması, aynı zamanda da şehrimizin tarihi dokusuna uygun olması gerektiği hususlarının birleşmesi sonucu, Amasya’ya özgü “Türk Evleri” mimarisinin kullanılması uygun görülmüştür.

Amasya İl Özel İdaresi aracılığıyla yapılan ve Amasya Türk Evleri mimarisindeki kontrol noktalarının tanıtımını yapan Vali Dr. Osman Varol şu ifadelere yer verdi:

“İçişleri bakanlığımız ülkemizde her alanda güvenliğin sağlanması için çok ciddi çalışmalar yürütmekte. Bu kapsamda özellikle son yıllarda şehirlerimizin güvenliğini sağlamak adına şehirlerimizin giriş ve çıkış noktalarında sabit uygulama alanları oluşturdu ve burada 24 saat esasına göre genel asayiş ekiplerimizi, zaman zaman durumun özelliğine göre diğer asayiş ekiplerimiz ve trafik personelimiz görev yapmakta. Bu noktalar şehirlerin girişlerinde özellikle şehrin hem sakinlerinin hem misafirlerin hem de transit geçenlerin her zaman gördüğü noktalarda yer almakta. 

Biz bu uygulama noktalarının bir miktar geliştirilmesi için bazı fikirler geliştirdik. Arkadaşlarımıza zaman zaman yaptığımız ziyaretlerde onların verdiği görüşlerin de etkisi oldu. Diğer taraftan bu alanların şehre giriş noktasında olmasının şehrin imajı açısından bir değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğini düşündürdü bize. Onun için bu uygulama noktalarında fiziksel bir değişikliğe gitme kararı aldık. Bunu yaparken de buraların 3 önemli işlevi olduğunu ve bu 3 işleve de hizmet edecek bir tasarımın olması gerektiğini düşündük. 

Birincisi burada vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımız zaman zaman bu uygulama noktalarında duruyorlar, konaklıyorlar. Burada kendileriyle ilgili birtakım kontroller veya onlarla ilgili birtakım işlemler yapılırken beklemeleri gerekiyor ve bu her türlü iklim koşulunda günün her saatinde gerçekleşiyor. Dolayısıyla onların bu işlemlerinin yapılırken rahat etmeleri açısından rahat mekanlara ihtiyaç vardı.

İkincisi burada çok fedakâr görevli kardeşlerimiz 24 saat esasına göre her türlü iklim koşulunda çok ciddi bir görev yürütmekteler. Onların çalışma konforu da bizim açımızdan çok önemli. İşlerini yaparken, istirahat ederken hem rahat olmaları hem de bizim normal kamu binalarında sahip olunan konfora sahip olmaları gerekiyordu. 

Üçüncüsü de eğer farkına vardıysanız Amasya’mıza ait çok önemli değerlerimizden olan Osmanlı döneminden kalma Türk evleri kültürümüz var. Şehrimizde bu konuda ciddi sayıda konuta sahibiz. Bunu da şehrin girişinde şehrimize gelen misafirlerin veya transit geçen insanların ilk gördükleri nokta olarak burada yansıtmaya çalıştık. Böyle bir mimari kullanalım dedik ve şehrimizin üç giriş noktasındaki uygulama noktalarımızı klasik Türk evleri şeklinde tasarladık. Böylece bu uygulama noktalarını karşıdan gören veya bir şekilde burada durmak zorunda kalan vatandaşlarımız hoş bir görüntüyle karşılanıyorlar. 

Güvenlik hizmeti insanlarımızın aslında olmasını hep istediği ama çokta hoşuna gitmeyen, onlara vakit kaybettirdiğini düşündükleri hizmetler. Bunu yaparken insanlarımıza hoş bir görüntü içerisinde, güzel bir imajla aynı zamanda da ilimizin önemli bir değerini yansıtacak şekilde bir tasarım kullandık. 

Bu üç işlevde gerçekten karşılığını buldu diye düşünüyoruz. Şu an arkadaşlarımız burada rahat bir ortamda hizmetlerini sunuyorlar. Burada hizmet alan vatandaşlarımız, bir süre vakit geçiren vatandaşlarımız rahat ve güvenli bir ortamdalar. Ayrıca insanlarımızı çok şık ve iyi, güzel bir imajla karşılayan ve Amasya’mıza ait olan değerleri yansıtan uygulama noktalarına sahip olduk.” 

Amasya İl Özel İdaresi’ne bağlı Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan Amasya-Suluova, Amasya-Taşova, Amasya-Tokat karayolu üzerindeki kavşak noktalarında bulunan 3 adet polis kontrol noktalarına geleneksel Amasya kent dokusuna uygun konteynırlar yaptırılarak, güvenlik görevlilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmete sunulmuştur. 

İlimizde Trafik Kanunu ve bağlı mevzuatın çizdiği sınırlar içerisinde, trafiğin yönetim ve denetimi, araç tescil, sürücü belgesi, trafik kazaları ve ceza işlemleri ile önleyici güvenlik hizmetlerini yerine getirerek; trafik güvenliğini sağlamak, seyir halindeki sürücüleri ve trafiği tehlikeye atacak durumların yaşanmaması için gerekli kontrollerin yapılması adına görevli olan trafik polislerimiz görevlerini daha donanımlı ve rahat yapabilmeleri adına imal edilen konteynırların iç mekânları ise uygulama noktalarında görevli personelin temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dizayn edilmiş olup, söz konusu noktalardaki personelin görev süresince dinlenme, yemek ve diğer ihtiyaçlarını güvenli ve sağlıklı şekilde karşılayabilecek niteliklerle donatılmıştır. Zorlu şartlarda görevlerini sürdüren trafik ekiplerimiz daha donanımlı ve korunaklı, Amasya’nın tarihi dokusuna uygun yeni mekânlarında hizmetlerini sürdüreceklerdir.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Oflu: Tohumlar ve Fidanlar Yemyeşil Ağaçlara ..  
  TSE Koordinatöründen Rektör Elmacıya Ziyaret..  
  Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurul Toplantıs..  
  Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlı..  
  100 Sözleşmeli Personel Alınacak..  
  Zabıta Memuru Alım İlanı..  
  Sağlıkçılardan İş Bırakma Eylemi..  
  DOKAP Destekli Kiraz Fidanı Dağıtıldı..  
  Başvuru Uygulama Rehberi Yayımlandı..  
  Camcı: Mücadelemizi Kararlılıkla Sürdüreceğiz..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.