25 Haziran 2019 - Salı / 21:11
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Bakan Varank İki Yeni Fabrikanın Temellerini Attı

Merzifon OSB’de 4,5 Milyon TL yatırım ile açılacak iki fabrikanın temel atma töreni, Bakan Mustafa Varank ve Vali Dr. Osman Varol’un katılımıyla gerçe..
Bu haber 3 ay önce eklenmiş

Merzifon OSB’de 4,5 Milyon TL yatırım ile açılacak iki fabrikanın temel atma töreni, Bakan Mustafa Varank ve Vali Dr. Osman Varol’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; Vali Dr. Osman Varol, Amasya Milletvekilleri Mustafa Levent Karahocagil, Hasan Çilez, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ve il protokolü ile birlikte Merzifon Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçecek iki yeni fabrikanın temelini attı. İki fabrika için toplamda 4,5 milyon TL yatırım yapılacağını ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Nasıl ki bu fabrika binalarının harcında çimento ve kum varsa, bizim büyüme hikayemizin harcında da güven ve istikrar var.” dedi.

İlk olarak konuşan Merzifon OSB Müdürü Hasbi Altuntaş, genişleme sahası ve temeli atılan fabrikalar hakkında teknik bilgiler aktardı. Ardından konuşma yapan Amasya Milletvekilleri Mustafa Levent Karahocagil ile Hasan Çilez, yapılan yatırımların ve birçok vatandaşımıza istihdam sağlayacak olan fabrikaların hayırlı olmasını diledi.

Vali Varol yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yaz ülkemiz çok büyük bir ekonomik baskı altında iken hayata geçirilen projenin, fiili ilerlemeye geçmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Tahsis edilen diğer fabrikaların da temellerinin atılıp tamamlanmasıyla, ülkemize hem ekonomik hem de istihdam anlamında kazan-kazan faydası sağlayacağını belirtti. İlimize ve ülkemize hayırlı olması temennilerini iletti.

Bakan Varank, Çağlar Zirai Aletleri ve ZEN-TEK Makine Kalıp ve Plastik Sanayi fabrikalarının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, özetle şunları söyledi:

ÜRETİME ADAMAK: Merzifon OSB’de 15 bin metrekarelik alana kurulması planlanan bu iki fabrika için toplamda 4.5 milyon liralık yatırım yapılacak. Her iki firmamız da farklı sektörlerde makine ve ekipman üretimi üzerine uzmanlaşmış, yüzde 100 yerli üretim yapan işletmeler. Yine her iki firmamız da; küçük sanayi sitesinde hayata başlamış, zamanla işlerini büyütmüş ve kazandıklarını tekrar üretmeye adamış idealist firmalar. Üretime adamak inanın abartılı bir ifade değil. Bu girişimcilerimiz yatırımlarını özsermayeleriyle finanse etmişler. Yani birikimlerini, ellerinde avuçlarında olanı kısa vadede para kazandırıcı alternatiflerde kullanmak yerine; bu fabrikaların temeli için kullanmışlar. Üretime öncelik vermişler, insanlara iş ve aş sunmanın gayretinde olmuşlar. İnşallah bu eşsiz çabalarının karşılığını misliyle geri alırlar, daha da büyürler.

BİN KİŞİYE DAHA İSTİHDAM: Önümüzdeki dönem için hayırlı haberlerim, güzel müjdelerim var. Merzifon OSB’nin tevsii projesinin 42 hektarlık altyapı yapım işi ihalesini 9 Nisan’da yapıyoruz. Projenin tamamlanmasıyla bin kişiye daha istihdam imkânı sağlanacak. Arıtma tesisi inşaatıyla ilgili taleplerinizi yakından takip ediyoruz, ihale aşamasına geldiğinde süreci zaman kaybetmeden inşallah tamamlayacağız. Kalkınma ajansı turizmin daha da gelişmesi için bu sene 7 farklı projeye 4,5 milyon lira destek verecek. Tarımsal yatırımlarda karşılaşılan en önemli sorunlardan biri arazilerin bölünmüş olması. Kalkınma ajansımız Göynücek ilçesindeki Damlaçimen ve Karayakup köylerinde 4 bin 100 dönüme ilişkin fizibilite çalışmaları yapıyor. Amasya Merkez, Terziköy, Suluova ve Merzifon’daki jeotermal kaynakları ekonomiye kazandırmak için fizibilite çalışmalarına başladık.

EN MUTLU GÜNLERİMİZDEN BİRİ: Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak benim için bir fabrikanın temelini atmak, onun açılışına şahit olmaktan daha güzel bir tablo yoktur. Bugün bizim en mutlu günlerimizden biri. Çünkü burada Türkiye’nin ekonomisini büyütecek, istihdam oluşturacak, vatandaşlarımızın ekmeğini çoğaltacak bir yatırıma ‘Bismillah’ diyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 17 yıldır biz bu tablonun ülkemizde daim olmasının mücadelesini veriyoruz. Ama bir gerçeği burada bir kez daha ifade etmem gerekiyor. Biz hükümet olarak bu yatırımların önünü açan, destekleyen, teşvik eden ne kadar adım atarsak atalım siyasi istikrar olmazsa, güven olmazsa bunların hiçbirinin anlamı olmuyor. Nasıl ki bu fabrika binalarının harcında çimento ve kum varsa, bizim büyüme hikayemizin harcında da güven ve istikrar var.

 Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Vali Varol’dan Teşekkür..  
  Başkan Sarı Ankara’dan Gelen Misafirlerini Ağ..  
  Yargıtay Üyeleri Boraboy Gölü Tabiat Parkında..  
  Özgün’den Başkan Sarı’ya Hayırlı Olsun Ziyare..  
  “Milli Mücadele Yolunda Amasya” Konulu Konfer..  
  Amasya Tamiminin 100. Yılı Kutlandı..  
  Milli İrade ve Milli İstiklal Konulu Panel Ve..  
  TBMM Başkanı Şentop, Cuma Namazının Ardından ..  
  Belediye Başkanı Sarı’ya Yargıtay’dan Ziyaret..  
  İş Sağlığı ve Güvenliği İlk Yardım Eğitimiyle..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.