25 Haziran 2019 - Salı / 21:08
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Yerli ve Milli İslam’a Talip Değil, Allah’ın Bizden İstediği İslam’a Talip Olmalıyız!

Özgür-Der Amasya Temsilciliği düzenlediği, Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Taha Kılınç ve Yeni Akit Gazetesi Yazarı Kenan Alpay’ın konuşmacı ..
Bu haber 3 ay önce eklenmiş

Özgür-Der Amasya Temsilciliği düzenlediği, Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Taha Kılınç ve Yeni Akit Gazetesi Yazarı Kenan Alpay’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘’ Tarihi Tecrübeler Işığında Müslümanlarla Dayanışma Sorumluluğumuz‘’ başlıklı bir panel düzenledi.

Amasya Belediyesi Kültür Merkezi Zeynep Hatun Konferans Salonunda düzenlenen panel Amasya İmam Hatip Lisesi öğrencisi Onur ÖZEK tarafında okunan Kuran-ı Kerim ve mealiyle başladı. Panelin moderatörlüğünü Özgür Eryiğit gerçekleştirdi.

Yeni Zelanda’da vahşice katledilen Müslüman kardeşlerimize Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başlayan Özgür Eryiğit, İslam coğrafyasında yaşanan bunca zulüm karşısında Müslümanlar olarak ne yapmamız gerektiği konusunda sorumluluklarımızı hatırlamak ve istişare yapmak için bu paneli düzenlediklerini belirtti ve İslam coğrafyasında onca yaşanan işgal ve sömürüye rağmen var olan direnişe vurgu yaparak konuşmacılara sözü verdi.

Sadece Duygu Yüklü, İnsana Somut Bir Çözüm Sunmayan Tarih Okumasından Kaçınalım

İslam dünyasındaki problemlerin küçük problemlerin büyümesiyle oluştuğunu ve bu sebeple küçük görünen problemlerin ciddiye alınması gerektiğini belirterek sözlerine başlayan Taha Kılınç, İslam dünyasıyla ilgili konuşmasında gelen haber ve resimlerle ilgili duyarlılığımızın birkaç gün sürdüğünü ve daha sonra yaşananların normalleştiğini belirtti. Müslümanların Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerle ilgili çok ümitsizliğe kapıldığını, ancak bu psikolojiden nasıl kurtulmamız gerektiğine ilişkin şu çözüm önerilerinde bulundu.

“Öncelikle Müslümanlar olarak yaşadığımız coğrafya ve tarihimizi çok iyi bilmemiz ve tanımamız gerekir. Bugün yaşanan zulümlerin daha fazla geçmişte de yaşandı. Nasıl ailemizle ilgili her konuya Hakim isek Müslümanlar olarak da yaşadığımız coğrafyanın tarihi bilgisine hakim olmak durumundayız.  Yani duygusal hamasetten uzak, mevcut tabloyu iyi analiz edecek bilgi ve birikime sahip olmak için doğru bir tarih okuması yapmak gerekir. Müslümanların yaşanılan süreçlere yönelik samimiyete dair güzel örneklikleri var ancak bilgi noktasında kendimizi geliştirmek durumundayız. Müslümanlar olarak Ortadoğu ve İslam Coğrafyasında kalıcı çözümler üretmek için öncelikle bu coğrafyanın tarihini, kültürünü bilmemiz gerekiyor.

İkinci olarak Kuran’ın da bizlere buyurduğu gibi Ortadoğu coğrafyasına seyahat yapmamız gerekiyor. Özellikle gençlere tavsiyem Buhara, Semerkant, Kudüs, Kahire ve Endülüs’e seyahat yapın. Param yok nasıl gidebilirim diye düşünmeyin. Siz samimiyetle niyet edin, küçük küçük birikimler yapın Allah size seyahat etme imkanı verecektir. Ben seyahat yapmanın bizler açısından çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.

Son olarak da İslam dünyasında gelen haberleri devamlı takip etmek ve yaşanılan süreçleri doğru tahlil etmek durumundayız. Aksi halde gelen yanlış bilgiler bizlere Ortadoğu’ya ilişkin doğru olmayan bir bilgi ve bakış açısı kazanmamıza neden olacaktır. Bu sebeple Toplumsal yapıdan habersiz ve dengeleri gözetmeyen analiz ve politikalarla sağlıklı bir sonuç alınamayacaktır.” Dedi.

İslami Mücadele Değerlerimizden Taviz Verilerek Yapılmaz

Yeni Zelanda’da yaşanan vahşete değinerek sözlerine başlayan Kenan Alpay, şu konulara değindi;

“Onların bize İslam terörü yaftasında bulunması nasıl yanlışsa, bizim de Hıristiyan terörü tabirini kullanmamız bir o kadar yanlıştır. Çünkü terörün dini olmaz. Yeni Zelanda’da cinayet ve katliam işlendi ancak ama Ortadoğu’da da camiler bombalandı, Müslümanlar katledildi bunun farkında olmamız gerekir.

Yeni Zelanda’da yapılan mülteci düşmanlığının aynı ırkçı versiyonu Türkiye’de de yapılmaktadır. İktidara gelirlerse mültecileri sınır dışı edeceklerini, eli kanlı Esed ile barışıp temsilcilik açacaklarını beyan eden bir grup Türkiye’de de yaşıyor.

Müslümanın en önemli vasfı güvenilir olması kadar kendisine güvenmesidir. Zihinlerimizin arı duru olması gerekiyor. Yaşanılan süreçlere yönelik hayali düşmanlar üretmemeliyiz. Birileri plan yapıp hayatımız üzerinde mutlak otorite gibi, onlar ne plan yaparsa eninde sonunda tutar gibi algıdan uzak durmalı ve kendimize güvenmeliyiz. Şunu da unutmamak gerekir ki, onlar ne tuzak kurarsa kursun Allah da tuzak kuruyor ve Allah tuzak kuranların en hayırlısı olandır.

Bir Fatih, Mimar Sinan, Selahattin Eyyubi beklemek doğru değil. Geçmişte bir Fatih’i, Sinan’ı, Selahattin’i yetiştiren bir iklim ve ortam vardı. Bizler de böyle bir iklimi ve ortamı oluşturmanın gayreti içerisinde olmak durumundayız. Bunu tüm Müslümanlar dayanışama içerisinde yapmak durumundayız. Böyle bir ortamı oluşturmaya gayret göstermeden kurtarıcı bekleyen bir anlayıştan uzak durmalıyız.

28 Şubat değerlendirmesi yapılıyor, bakıyorum ağlamaklı bir tablo ortaya konuyor. Oysa Bizler 28 Şubatta Allah için bedel ödedik, okuldan atıldık, jop yedik. Çok şükür bu durum bir eziklik değil bizim için şereftir. Maalesef 28 Şubatta yaşadıklarımızdan doğru bir ders çıkaramadık. Bu sebeple başımıza Allah yolunda gelebilecek musibetlere karşı hazırlıklı olmak durumundayız.

Amasya’da kardeşlerimiz Müslümanlar için yardım konusunda çok ciddi gayret gösteriyorlar. Özellikle Müslümanların birbirlerine karşı veli dost olması hasebiyle birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye etmek, iyiliği emredip, kötülükten sakındırmak gibi bir sorumluluğu var. Bu anlamda bu sorumluluğumuzu yerine getirme konusunda zaaf göstermemiz gerekiyor.

Yerli ve milli İslam’a talip değil, Allah’ın bizden istediği İslam’a talip olmamız gerekiyor. Ulusal sınırlarla bir birinden koparılmış Müslümanlar olarak yerli-milli ideoloji ve tanımlamalarla Orta Doğu coğrafyasından politika üretilmesi mümkün değildir.’’Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Vali Varol’dan Teşekkür..  
  Başkan Sarı Ankara’dan Gelen Misafirlerini Ağ..  
  Yargıtay Üyeleri Boraboy Gölü Tabiat Parkında..  
  Özgün’den Başkan Sarı’ya Hayırlı Olsun Ziyare..  
  “Milli Mücadele Yolunda Amasya” Konulu Konfer..  
  Amasya Tamiminin 100. Yılı Kutlandı..  
  Milli İrade ve Milli İstiklal Konulu Panel Ve..  
  TBMM Başkanı Şentop, Cuma Namazının Ardından ..  
  Belediye Başkanı Sarı’ya Yargıtay’dan Ziyaret..  
  İş Sağlığı ve Güvenliği İlk Yardım Eğitimiyle..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.