25 Haziran 2019 - Salı / 20:30
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Ahmet Yılmaz: Nevruz Türklerin En Eski Bayramıdır

Baharın, bolluk ve bereketin müjdecisi Nevruz Bayramı’nı çeşitli etkinliklerle kutladık. Bu kutlamalar çerçevesinde Amasya Valiliği iş birliğiyle ‘Kül..
Bu haber 3 ay önce eklenmiş

Baharın, bolluk ve bereketin müjdecisi Nevruz Bayramı’nı çeşitli etkinliklerle kutladık. Bu kutlamalar çerçevesinde Amasya Valiliği iş birliğiyle ‘Kültürümüzde Nevruz’ konulu bir de panel düzenlendi. İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda düzenlenen panelde Rektör Yardımcımız ve Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kemal Polat ve Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Yavuz konuşmacı olarak katıldı. Panelin başkanlığını ise Prof. Dr. Emine Altunay Şam üstlendi. Programa gençler ve personelimiz yoğun ilgi gösterdi.

Nevruz Mete Han’dan beri Kutlanıyor

Panel Başkanı Prof. Dr. Altunay Şam, bayramların birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğini ifade ederek Nevruz Bayramı’nın Asya Hun İmparatoru Mete Han’dan beri tüm Türk dünyasında kutlandığını söyledi. Altunay Şam, Nevruz’un toprağın uyanış günü, yeni gün, uyanış, canlanma, kış bitti, coşku gibi adlarla kutlandığını söyleyerek sözü panelistlere bıraktı.

Nevruz Türklerin En Eski Bayramı

Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Yılmaz ‘Türk Tarihinde Nevruz’un Önemi’ başlıklı sunumunda Farsça bir kelime olan Nevruz’un yeni gün anlamına geldiğini, Çin kaynaklarına göre Türklerin 21 Mart’ta hazır yemeklerle kıra çıktıklarını ve bahar şenlikleri yaptıklarını söyledi.

Nevruz’un Eski Türklerden Selçuklulara; Osmanlı’dan, Türkiye Cumhuriyeti’ne bütün Türk devletlerinde kutlandığını söyleyen Dr. Yılmaz; Nevruz Bayramı’nın simgesi olan sarı, kırmızı, yeşil renklerin de Türklerin inanış ve geleneklerinde önemli yeri olduğunu ifade etti.

Sarı, kırmızı ve yeşil renklerin, köklerini en eski Türk inanışlarından alarak asırlar boyunca Türklerin dini, manevi ve giderek de milli hayatlarında yer tutmuş renkler olduğunu kaydeden Yılmaz; ‘’Bu renklerin üçünün birden Göktürkler zamanından başlayarak Türkler de beyler zümresinin rağbet ettiği üçlü olarak yer aldığı görülmüştür. Aynı üç rengin Büyük Selçuklulardan, Osmanlı Devleti’nin sonuna kadar devleti yönetenleri temsil eden sancak ve bayrak renkleri olarak kullanıldığı açıktır. Tıpkı Nevruz Bayramı gibi sarı, kırmızı ve yeşil renkler de bizim milli kültür değerlerimizdir. Nevruz’da yanan ateşin Nevruz güneşinin sıcaklığının, Türk milletinin kalbini ısıtmasını milli birlik ve beraberliğimiz en kuvvetli bağı olmasını, vatan bütünlüğünü bölünmez birliğini en güzel sembolü olmasını diliyorum.’’ dedi.

Nevruz Kutlamaları Türk Dünyasında Bir Ay Önceden Başlıyor

‘Türk Dünyasında Nevruz Kutlamaları’ başlıklı sunumunda Prof. Dr. Kemal Polat; Türk kültüründe Nevruz’un hem İslamiyet öncesi hem de İslamiyet sonrası kutlandığını söyledi.

Polat; ‘’İslamiyet öncesi kopuzlar eşliğinde şiirler söyleyerek, eğlenceler tertiplenerek kutlanan Nevruz doğayla barışma, günahlardan arınma günü olarak değerlendirilirken; İslamiyet sonrası ise Hz. Âdem ile Hz. Havva’nın buluştuğu gün, Hz. Adem’in çamurdan yaratıldığı gün Hz. Yusuf’un kuyudan çıkarıldığı gün, Hz. Nuh’un gemisinin karaya çıktığı gün gibi dini anlamlar yüklenerek İslam kültürü içine yerleşmiştir.  İslamiyet öncesinde Ergenekon’dan çıkış 21 Mart’a rastladığı için her sene bugünü kağan ve beyler önderliğinde örs üzerinde demir döverek ve çeşitli etkinlikler düzenleyerek kutlamak bir gelenek halin dönüşmüştür.’’ cümlelerini kaydetti.

Nevruz’un Türk dünyasında yıl başı ve bahar bayramı gibi iki fonksiyonu olduğunu söyleyen Polat, kendisinin de Kırgızistan’da uzun süre bulunduğunu ve Türk dünyasında Nevruz hazırlıklarının bir ay öncesinde başladığını söyledi.

Hazırlıklar aşamasında yolların temizlendiğini, tarların çakıllarının ayıklandığını kaydeden Polat; ‘’Evler boya badana yapılır; her yerde adeta yeniden canlanma yaşanır. 20 Mart’ta kurumlarda, okullarda, meydanlarda kutlamalar başlar. Salıncaklar kuruldur. Çeşitli yarışmalar yapılır ve yaşlılar bile bu yarışmalara büyük bir coşkuyla katılır. Ayrıca şehrin yöneticileri akşam saatlerinde evleri ziyaret ederek vatandaşların Nevruz Bayramını kutlar.’’ dedi.

Nevruz’un Orta Asya’daki en büyük fonksiyonlarından birinin dini ve milli örf ve adetlerin geleneklerin ve göreneklerin unutulmasına önüne geçmek ve nesilden nesille geçmesini sağlamak olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Polat; Nevruz’un kardeşlik ve barış bayramı olduğunu da sözlerine ekledi.

Farklı bir programı vesilesiyle panelin son kısmına katılabilen Rektörümüz Orbay panelist ve başkana teşekkür ederek katılım belgesi takdim etti.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Vali Varol’dan Teşekkür..  
  Başkan Sarı Ankara’dan Gelen Misafirlerini Ağ..  
  Yargıtay Üyeleri Boraboy Gölü Tabiat Parkında..  
  Özgün’den Başkan Sarı’ya Hayırlı Olsun Ziyare..  
  “Milli Mücadele Yolunda Amasya” Konulu Konfer..  
  Amasya Tamiminin 100. Yılı Kutlandı..  
  Milli İrade ve Milli İstiklal Konulu Panel Ve..  
  TBMM Başkanı Şentop, Cuma Namazının Ardından ..  
  Belediye Başkanı Sarı’ya Yargıtay’dan Ziyaret..  
  İş Sağlığı ve Güvenliği İlk Yardım Eğitimiyle..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.