14 Ekim 2019 - Pazartesi / 09:54
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Üniversitedeki Panelde Tarih Öğretmenleri Buluştu

‘Nesilden Nesile Tarih ve Tarihçilik’ başlıklı panel düzenlendi. Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi akademisyenlerinden..
Bu haber 6 ay önce eklenmiş

‘Nesilden Nesile Tarih ve Tarihçilik’ başlıklı panel düzenlendi. Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Songül Keçeci Kurt’un panel başkanlığını yürüttüğü programda Macit Zeren Fen Lisesinden Resul Değirmenci, İlduş Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Recep İnan ve Suluova Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Ali Kemal Soyhan konuşmacı olarak yer aldı. Milli Hakimiyet Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleşen programa gençler yoğun ilgi gösterdi.

İlduş Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Tarih Öğretmeni Recep İnan ‘Tarihçi Olmak’ konulu konuşmasında tarihçi olmanın zor olduğunu, günümüzde herkesin tarih hakkında söyleyecek bir sözü olduğunu en büyük sorunun da bu olduğunu söyledi. Herkesin tarihi kendi çerçevesinden değerlendirdiğini söyleyen İnan; tarihin bir bilim olduğunu ve doğru bilgiden yola çıkarak gerçeğe ulaşılması gerektiğini kaydetti. Geleceğin tarihçilerinden analitik düşünen, soran, sorgulayan, objektif değerlendirmeler yapan tarihçiler olmalarını isteyen İnan; tarihi bilgilerin sonuçlarının iyi analiz edilmesinin önemli olduğunu kaydetti. İnan, ayrıca iyi bir tarihçinin ekonomiyi de iyi bilmesi gerektiğini söyledi.

Macit Zeren Fen Lisesinden Tarih Öğretmeni Resul Değirmenci ‘Tarihi Yaşamaktan Tarihi Yaşatmaya’ konulu konuşmasında dünya tarihini bilmeden kendi tarihini bilmenin ve anlamlandırmanın mümkün olmadığını kaydetti.

Son dönemlerdeki dönem dizilerindeki tarihi yanlışları ve saptırmaları da eleştiren Değirmenci; ‘’Biz zannediyoruz ki olayların merkezinde hep biz varız. İslam Tarihini, Osmanlı’yı hepimiz seviyoruz. Kimse kimseyi eleştirmiyor, eleştirmesine de izin vermiyor. Eleştirdiğin anda alnına damgayı yiyorsun. Kaç Kişi Bedir Savaşında Hz. Muhammed’in stratejisini açıp okumuştur. Savaş öncesi Hz. Muhammed ve beraberindekiler düşmanı karşılamak üzere bir yerde konuşlanmışlardır. Hz. Muhammed savaş stratejisini anlatır ve yanındaki sahabelerden biri sorar; ‘’Ya Resullah bu seni görüşün mü yoksa vahiy mi geldi?’. Hz. Muhammed de benim görüşüm der. Sahabe, bu taktiğin yanlış olduğunu düşmanın çok kalabalık olduğunu; kendilerinin ise sayıca çok az olduklarını ve savaş ekipmanlarının da yeterli olmadığını söyler. Düşmanı yenmek için bir dağ yamacını arkalarına siper ederek düşmanla tek cephede savaşmayı önerir. HZ Muhammed sahabeye döner ve ‘sen ne güzel teklifte bulundun’ der. Hz. Muhammed bile bir sahabenin eleştirisini ve önerisini dikkate alırken günümüzde ilde valiyi, belediye başkanını, mahallede muhtarı, evde aile reisini, ülkede yöneticiyi nasıl eleştirmeyeceksin. Biz şimdi kimi örnek alacağız; Hz. Muhammed’i mi bir başkasını mı?’’ cümlelerini kaydetti.

Suluova Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Tarih Öğretmeni Ali Kemal Soyhan ise ‘Tarih Mezununun Başarı Öyküsü’ başlıklı konuşmasında liseyi bitirdikten on yıl sonra üniversite sınavına hazırlanarak Gazi Osman Paşa Üniversitesi tarihi bölümünü kazandığını söyledi. O dönemde evli ve bir çocuğu olduğunu belirten Soyhan; Amasya’dan Tokat’ta günü birlik gidip gelerek okuduğunu ifade etti. Üniversite üçüncü sınıftan itibaren KPSS’YE çalışmaya başladığını kaydeden Soyhan; üniversiteyi bitirir bitirmez ise atandığını sözlerine ekledi. 

Şu anda üniversitemizde yüksek lisans yaptığını söyleyen Soyhan; tarih bölümü atanamaz diye bir şey olmadığını, samimiyetle mücadele edince, ümitsizliğe, yılgınlığa kapılmayınca emeğin karşılığının alınacağını ifade etti.

Program sonunda gençlerden gelen soruları da cevaplandıran konuşmacılara Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat tarafından fidan dikme sertifikası takdim edildi.

Program kapsamında en iyi poster sunumu ödülü ise ‘Türk İslam Dünyasında Roketin İcadı’ başlıklı sunumlarıyla Hüseyin Dönmez, Muhammed Çakır ve Erkan Zorlu’ya verildi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yatırımcı Firma Sahiplerine Müjde..  
  Başkan Sarı, Tramvay Projesi İçin Gülermak Fi..  
  Camiler ve Din Görevliler Haftası Kutlu Olsun..  
  Kirliliği Azaltmak İçin Organik Atıklar Değer..  
  Altın ve Bronz Madalya Kazandı..  
  TSK’nın Bölgeye Kalıcı Barış Getirmesini Dili..  
  15. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında Yemin ..  
  Trafik Eğitimi Verildi..  
  Çocuk Oyunları Şenliği Yapıldı..  
  “Cami ve Hayat” Konulu Konferans Verildi..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.