14 Ekim 2019 - Pazartesi / 09:13
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Marka Şehrin Marka Üniversitesi Olma Yolundayız

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Samsun Haberaks TV’de Doç. Dr. Yetkin Bulut’un sunduğu Ortak Fikir programına katılarak üniversitem..
Bu haber 6 ay önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Samsun Haberaks TV’de Doç. Dr. Yetkin Bulut’un sunduğu Ortak Fikir programına katılarak üniversitemiz hakkında bilgi verdi.

Nitelikli eğitim vermenin üniversitelerin asli görevleri olduğunu kaydeden Orbay; AR-GE odaklı çalışmalarla topluma ışık tutmanın da üniversitelerin misyonları arasında olduğunu söyledi. Üniversitelerin görevlerini ve misyonlarını layıkıyla yapabilmesinin yolunun ise nitelikli insan gücünden geçtiğini kaydeden Orbay; nitelikli insanı ise, alanıyla ilgili uluslararası yetkinliğe sahip, analitik düşünen, soran sorgulayan, araştıran, yeniliklere açık, çevresindeki toplumsal olaylara duyarlı olan insan sözleriyle tanımladı.

Misyonumuz Nitelikli İnsan Gücü Yetiştirmek

Amasya üniversitesi olarak misyonlarının nitelikli insan gücünü yetiştirmek olduğunu kaydeden Orbay; vizyonlarını ise eğitim öğretim faaliyetlerinde nitelik, AR-GE, inovasyon faaliyetlerinde yenilik, paydaşlara yönelik hizmetlerde de kalitenin en üst seviye olması olarak özetledi.

YÖK’ün üniversitelerdeki bölgesel kalkınma odaklı vizyon ve misyon farklılaşmalarını ortaya koyan çalışmalarına da değinen Orbay; Amasya üniversitesi olarak her alanda olmayı istemediklerini, her alanda olan üniversitelerin zamanla hantallaştığını, üniversite eğitim odaklı bir misyon farklılaşmasına gittiklerini söyledi.

UZEM çalışmalarına değine Orbay; UZEM’in farklı sebeplerle örgün eğitim içerisine dahil olamamış kişiler için fırsat eşitliği yarattığını söyledi. Türkiye’de ilk defa sınıf öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programını açtıklarını dile getiren Orbay; seksen ilden UZEM öğrencisi olduğunu kaydetti.

Sayı Değil Nitelik Önceliğimiz

Amasya Üniversitesi çatısı altında sekiz fakülte, sekiz meslek yüksekokulu, bir tane yüksekokulda eğitim öğretim verildiğini kaydeden Orbay; üç enstitüde otuz civarında lisansüstü program olduğunu kaydetti.

Yabancı Diller Yüksekokulunun bölgede tek olduğunu belirten Orbay; toplamda 17 bin 200 öğrencimiz olduğunu söyledi. Öğrenci sayısının devasa boyutlara ulaşmasını tercih etmediklerini idile getiren Orbay; amaçlarının nitelikli öğrenci yetiştirmek olduğunu ifade etti.

Program açarken bölgedeki, ülkedeki ve dünyadaki gelişmeleri dikkate aldıklarını kaydeden Orbay; havacılık sektörünün önemine dikkat çekerek havacılıkta yer hizmetleri programını açtıklarını, yine gündemde olan bir kavram olan iş sağlığını hatırlatarak iş sağlığı ve güvenliği programını açtıklarını, otobüs kaptanlığı, çocuk gelişimi, mütercim tercümanlık programı gibi evrensel anlamda insanlığın ihtiyaç duyduğu meslekleri Amasya üniversitesini çatısı altında yer verdiklerini dile getirdi.

4 Çeşit Yemek 4 Yıldır 1 Buçuk Lira

Yemekhane hizmetlerine de değinen Orbay; öğrenci yemek ücretlerinin dört yıldır bir buçuk lira olduğunu ifade ederek kantin hizmetlerinde de iyileştirmelerin devam ettiğini söyledi.

Kütüphanelerimizin 7/24 açık olduğunu söyleyen Orbay kütüphanelerin tüm vatandaşlara açık olduğunu belirtti.

Türkiye’deki üniversite bünyesinde bulunan iki çocuk kütüphanesinden birinin Amasya Üniversitesi Çocuk Kütüphanesi olduğunu söyleyen Orbay; bu kütüphanede 10 bin civarında nitelikli çocuk edebiyatı eserinin bulunduğunu kaydetti. Bu kütüphaneyi binlerce çocuğun ziyaret ettiğini söyleyen Orbay; kütüphanede değerler eğitimi, hijyen kuralları, anne baba çocuk buluşması gibi etkinlikler de gerçekleştiğini ifade etti.

Üniversitemiz bünyesinde bir de anaokulu bulunduğunu söyleyen Orbay; bu anaokuluna tüm Amasyalıların çocuklarını gönderebildiklerini söyledi.

Üniversite olarak sanat çalışmalarını da desteklediklerini dile getiren Orbay; ‘’Bu bağlamda nisan ayı içinde amatör ve profesyonel tiyatro ekiplerini öğrencilerimizle ve vatandaşlarımızla ücretsiz olarak buluşturacağız. Bu etkinlikler bir hafta boyunca sürecek.’’ dedi.

Kamu Üniversite Sanayi İş Birliği Meyvelerini Vermeye Başladı

Marka şehirde marka üniversite yaratmak için gayret ettiklerini söyleyen Orbay; marka üniversite olabilmenin çeşitli kriterleri olduğunu söyledi. Orbay; ‘’Yabancı uyruklu öğrenci sayısı, alınan atıflar, kütüphanedeki kitap sayınız, yıllık patent sayınız, lisansüstü öğrenci sayınız, doktoralı öğretim üyesi sayınız, yayınlarınız, yayınlara aldığını atıflarınız, sosyal kültürel imkanlarınız, yaşam alanları, yeşil alanlar gibi parametreler yukarıdan aşağı yazıldığında karne notunuz pozitif yönde ise marka üniversite olma yolunda ilerliyorsunuz demektir. Biz de Amasya Üniversitesi olarak bu yolda ilerliyoruz. Yayınlarımız ve yayınlarımıza atıflar her geçen gün artıyor.  Kamu üniversite sanayi iş birliği sonucu patentlerimiz de gelmeye başladı.’’ cümlelerini kaydetti.

OMÜ İle Teknoloji Transfer Ofisiyle İlgili İş Birliği Protokolü İmzaladık

Orbay özetle şöyle devam etti:

‘’Gelişmiş ülkelere baktığımızda gelişmişliğin sebebinin üniversiteler olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla ülkemizde 2023, 2071 misyonuna ulaşmak istiyorsa kamu kurum kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, özel sektörün bu süreçte etkin rol alması gerektiğini görüyoruz. Ama bu süreçte en önemli rol toplumların ufuk çizgisi olan üniversitelere düşüyor; zira toplumları aydınlatan, değiştiren, dönüştüren kurumlar üniversitelerdir.

Biz hiçbir zaman şöyle bakmıyoruz; Amasya ölçeğindeki şehirlerde öğrenciyi ekonomik bir döngünün girdisi olarak görmüyoruz. Öğrenci sayımız az olsun ama nitelikli olsun ve mezun olan öğrencilerimiz istihdam problemi yaşamasın istiyoruz.

Endüstri 4.0’ın tartışıldığı günümüzde üniversite olarak yükümlülüklerimiz çok fazla; bu yükümlülüklerimizin eğitim öğretim ayağı olduğu kadar Ar-Ge ayağında da çok önemli. Bu sorumluluklarımızı bölgesel iş birlikleriyle yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu kapsamında 19 Mayıs Üniversitesiyle Teknoloji Transfer Ofisiyle ilgili bir iş birliği protokolü imzaladık.

Gençlerle İletişim Kurmanın Yolu Sosyal Medyadan Geçiyor

Kampüs çatısı altında çok verimli çalışmalar yapılıyor; ama bunların topluma ulaşması, paylaşılması da önemli. Dolayısıyla biz de şehrimizdeki tüm kamu kurum kuruluşlarıyla sivil toplum örgütleriyle ahenk içinde çalışıyoruz. Bunun çok büyük faydalarını görüyoruz.

Gençlere ulaşmak için de sosyal medyayı etkin olarak kullanmak gerekiyor. Artık öğrenciler uzun uzun dilekçeler yazmak, talimatlar okumak yerine bir iki cümle ile derdini anlatmak istiyor. Biz de idareci olarak oyunun kuralına uyarak sosyal medyayı etkin olarak kullanıyoruz.’’

Üniversite tercihi yapacak öğrencilere de seslenen Orbay; gençlerin Amasya Üniversitesini tercih ederlerse pişman olmayacaklarını söyledi.  Mezun öğrencilerimize de selam ve sevgilerini ileten Orbay; Amasya’nın doğal bir müze olduğunu ifade ederek vatandaşlarımıza Amasya’yı gezip görmelerini tavsiye etti.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yatırımcı Firma Sahiplerine Müjde..  
  Başkan Sarı, Tramvay Projesi İçin Gülermak Fi..  
  Camiler ve Din Görevliler Haftası Kutlu Olsun..  
  Kirliliği Azaltmak İçin Organik Atıklar Değer..  
  Altın ve Bronz Madalya Kazandı..  
  TSK’nın Bölgeye Kalıcı Barış Getirmesini Dili..  
  15. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında Yemin ..  
  Trafik Eğitimi Verildi..  
  Çocuk Oyunları Şenliği Yapıldı..  
  “Cami ve Hayat” Konulu Konferans Verildi..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.