21 Ağustos 2019 - Çarçamba / 12:02
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

“Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi kapsamında Amasya’da Toplantı Yapılacak

Engelliler Konfederasyonu’nun 52 ilde yürütmekte olduğu “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi kapsamında 19.04. 2019 Cuma günü ..
Bu haber 4 ay önce eklenmiş

Engelliler Konfederasyonu’nun 52 ilde yürütmekte olduğu “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi kapsamında 19.04. 2019 Cuma günü 14:00-17:00 saatleri arasında Amasya ilinde faaliyet gösteren tüm engelli sivil toplum kuruluşlarını temsilcilerinin katılacağı bir toplantı yapılacaktır.

Konuya ilişkin yapılan basın açıklaması şöyledir;

Engelliler Konfederasyonu’nun “Aktif Yurttaşlık Hakkımızdır: ‘Türkiye Engelliler Meclisi’ne Doğru” projesinin 52 ilde yapılacak yerel toplantıları 4 Ekim 2018’de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan başladı. Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle yürütülen proje, Türkiye’de engellilik alanında çalışan sivil toplum örgütleri arasında sürdürülebilir diyalog ve savunuculuk temelli bir ağ kurmayı amaçlıyor.

Engelli hakları hareketinin deneyimli isimlerinin moderatörlüğünü üstleneceği yerel toplantılar dizisi Ekim 2018’den itibaren her ilde engelli STK’larını bir araya getirmeye başladı.

Bu toplantıların sonucunda; ülke genelini yansıtacak biçimde seçilen 52 ilin her birinde, o ilin genelinde engelli hakları mücadelesi yürüten sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Yerel Engelli Meclisleri kurulacak. Bu yerel meclislere, üniversitelerde, barolarda ve belediyelerde engellilik alanında çalışmalar yapan uzmanlar da katılabilecek. Şuana kadar 34 ilimizde yerel meclisler kurulmuş durumdadır.

Yerel Engelli Meclisleri şu illerde kurulacak:

Ankara, Konya, Kayseri, Eskişehir, Sivas, Niğde, Nevşehir, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Sakarya, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Antalya, Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye. Isparta, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Batman, Van, Erzurum, Elazığ, Ağrı, Kars, Bingöl, Erzincan, Tunceli, Samsun, Trabzon, Ordu, Çorum, Amasya, Sinop, Artvin, Zonguldak ve Karabük.

İllerde sivil toplum örgütlerinin katılımıyla kurulacak Yerel Meclislerden seçilecek temsilciler nihayetinde “Türkiye Engelliler Meclisi”ni oluşturacak. Bu meclis; çocuk, kadın, genç ve yaşlı engelli bireylerin haklarını savunmak ve geliştirmek için bir baskı gücü olacak. İlerleyen aylarda ülke genelinde engelli hakları alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının ‘uluslararası sözleşmeler’, ‘kaynak geliştirme’, ‘savunuculuk’, ‘izleme’, ‘gönüllü yönetimi’ ve ‘medya’ konularında güçlenmeleri amacıyla eğitimler de yapılacak.

Engelliler Konfederasyonu bu projeyle gençlerin, kadınların, yaşlıların ve çocukların engelli hakları savunusuna katılımını teşvik etmeyi, engelli örgütleri arasında iletişim ve işbirliği olanaklarını genişletmeyi amaçlıyor. Bu proje kapsamında projeleriyle başvuran ve bağımsız bir seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda finale kalan en az dört sivil toplum örgütüne fon sağlanacak.

Şu anda Engelliler Konfederasyonu uzmanları Yaşam Boyu Eğitim Derneği Başkanı Av. Ali ULUSOY ve Türkiye Körler Federasyonu Genel Sekreteri Sosyal Hizmet Uzmanı Bayram ORAN olarak Amasya İl Engelliler Meclisinin kuruluşunu kolaylaştırmak amacıyla 18-19 Nisan 2019 tarihleri arasında Amasya'dayız.

Altınokta Körler Derneği Amasya Şubesi, Türkiye Sakatlar Derneği Amasya ve Suluova Şubeleri, Amasya Bedensel Engelliler Derneği, Amasya Bedensel Engelliler Spor Kulübü Derneği, Amasya Otizmli Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Amasya Görme Engelliler Spor Kulübü Derneği, Amasya Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği, Engelsiz Gönüller Derneği, Merzifon Bedensel Engellilerle Yardımlaşma Derneği, Sevgican Anadolu Engelliler Derneği, Taşova Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Türkiye Beyazay Derneği Amasya Şubesi, Gümüşhacıköy Hayat Engelliler Gençlik Ve Spor Kulübü Derneği Amasya’da kurulacak olan İl Engelliler Meclisine etkin bir biçimde katılacaklarını belirtmişlerdir. Amasya İl Engelliler Meclisine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden, Amasya Belediyesinden, Amasya Barosundan ve Amasya Üniversitesinden de temsilciler katılacaktır

Amasya İl Engelliler Meclisi olarak ilk toplantımız; 19 Nisan 2019 Cuma Günü, saat 14.00'da Büyük Amasya Otelinde yapılacaktır.

Tüm basın mensuplarını, Amasya İl Engelliler Meclisi Toplantısını izlemeye davet ediyoruz.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı’yı 4,5 Ayda 200 Bin Kişi Ziyaret ..  
  Acar’a TEMA Vakfından Ziyaret..  
  Şemsettin Dümen: Gelin Bir Memur Paketi Hazır..  
  İl Genel Meclisi Olağanüstü Toplantısı Gerçek..  
  Sultan 2. Beyazıt Han’ın Rölyefi Hediye Edild..  
  Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Temmuz 2019..  
  Göynücek ve Hamamözü Malmüdürlükleri Otomasyo..  
  Amasya’mızın Münbit Toprakları Suya Kavuştu..  
  Rektör Elmacı’dan Başkan Sarı’ya ziyaret..  
  Başkan Sarı, Ergonaş Baba Festivalinde Hemşer..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.