17 Eylül 2019 - Salı / 15:24
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

“Osmanlı’dan Günümüze Değerlerimiz”

Kût'ül-Amâre Zaferi’nin 103. yıl dönümü sebebiyle Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce “Osmanlı’dan Günümüze Değerlerimiz” adlı program düzenlendi...
Bu haber 4 ay önce eklenmiş

Kût'ül-Amâre Zaferi’nin 103. yıl dönümü sebebiyle Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce “Osmanlı’dan Günümüze Değerlerimiz” adlı program düzenlendi.

Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce hazırlanan ve ecdadımızın altı asır boyunca huzurlu bir toplum hayatı yaşamasını temin eden ahlâkî faziletlerin anlatıldığı “Osmanlı’dan Günümüze Değerlerimiz” programı Suluova Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Gündüz idareci ve öğretmenlere, akşam ise yoğun katılımla vatandaşlara yönelik olarak iki seans halinde düzenlenen “Osmanlı’dan Günümüze Değerlerimiz” programı gerek mesajları gerekse de öğrencilerin başarılı sunumlarıyla izleyicilerden tam not aldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan program, yerel Ses Sanatçısı Ramazan Boz’un Yürüyün Alpler türküsünü söylenmesi ve Suluovalı vatandaşlarımıza yöneltilen “Osmanlı Devleti’nden hatırınızda kalan değerlerimiz nelerdir?” sorusu ile yapılan röportajın izlenmesi ile devam etti.

Kanuni Sultan Süleyman’dan Yavuz Sultan Selim’e, Fatih Sultan Mehmet’ten II. Abdülhamid’e kadar birbirinden güzel ve ince mesajlarla dolu skeçlerin yer aldığı programda, aynı zamanda şimdiki aile hayatı ve Osmanlı Dönemi aile yaşantısı, misafir ağırlama, komşuluk ilişkileri ve gençlerin kahve kültürü karşılaştırmalı olarak işlendi.

Ne yazık ki ahlâken büyük bir gerileme yaşadığı zamanımızda çocuklarımıza, öğrencilerimize, gençlerimize ve vatandaşlarımıza Osmanlı’yı uzun yıllar ayakta tutan değerleri tekrar hatırlatmak istediklerini belirten Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Davu, izleyicilerin bu programda aslında bizi biz yapan değerlerimizi, adetlerimizi, zarifliği ve nezaketi bulacaklarını ifade etti.

Her biri farklı okullarda eğitim gören kıymetli öğrencilerimizin bu alandaki yeteneklerini göstermeleri, onlara fırsatlar verildiğinde ne kadar başarılı olduklarını görmemiz bakımından bu tip programların önemine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdür Vekili Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, geçmişten alacağımız güçle geleceğimizi ve yaşadığımız çağı da iyi anlamamız, algılamamız ve yaşamamız gerektiğinin altını çizerek; emeği geçen idareci, öğretmen ve öğrencileri kutladı.

Tarihini ve geçmişini bilmeyen milletlerin geleceklerine yön veremeyeceklerine vurgu yapan Suluova Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, böylesine anlamlı bir programın Osmanlı Devleti’nin İngilizlere karşı kazandığı Kût'ül-Amâre Zaferi’nin 103. yıl dönümü gününde yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, programın hazırlanmasında emeği geçen Şehit Erkan Ayas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Muharrem Saygün Anadolu Lisesi, Şehit Osman Karakuş Anadolu İmam Hatip Lisesi, Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Şehit Recep İnce İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine ve onları haftalardır büyük fedakârlıklarla programa hazırlayan öğretmenlere teşekkürlerini iletti.

Programda ayrıca katılımcılara sürpriz yapılarak; Yavuz Sultan Selim’in skecinden önce ise şu an ne yazık ki açlıkla mücadele eden ve Türk insanının her zamanki merhameti ile şefkat kollarını uzatarak yalnız bırakmadığı Osmanlı’nın son vilayeti Yemen’e canlı bağlantı yapılarak Suluova’dan selam gönderildi.

Kültür Merkezi girişinde Osmanlı’daki değerlerin anlatıldığı bir serginin de açıldığı program, Şehit Osman Karakuş Anadolu İmam Hatip Lisesi Mehter Takımı gösterisi ile son buldu.

Tıklım tıklım dolan ve birçok vatandaşın dışarıda ve ayakta kaldığı, salonu dolduran izleyicilerin alkış ve büyük beğenisini alan anlamlı program sonunda ise katılımcılara meşhur Osmanlı şerbeti ikram edildi.

Osmanlı’dan Günümüze Değerlerimiz programına Suluova Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, Suluova İlçe Jandarma Komutanı Halit Haşimioğlu, Suluova İlçe Emniyet Müdür Vekili Engin Erkul, Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Davu, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı, Canların Sofrasına Misafir Oldu..  
  İl Özel İdare Acil Durum Tatbikatı Gerçekleşt..  
  Vali Varol, Aşure Etkinliğinde Vatandaşlarla ..  
  “KÜSİ” Firma Temas ve Ziyaretleri Devam Ediy..  
  Nefes Derneği Hayır Duası Almaya Devam Ediyor..  
  Özgür-Der’den Kulp’ta PKK Tarafından Yapılan ..  
  Çevre Yolunda Sona Yaklaşıldı..  
  Başkan Sarı, “Vatandaşlara Aşure Dağıttı”..  
  5 Yıldızlı Otel Projesi, Hayata Geçiriliyor..  
  15. Piyade Er Eğitim Tugayında Yemin Töreni..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.