22 Şubat 2020 - Cumartesi / 22:15
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Farmakovijilans ve Önemi

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı; Farmakovijilans "günlük klinik uygulamada ilaçların ..
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı; Farmakovijilans "günlük klinik uygulamada ilaçların güvenliği ile ilgili klinik verilerin toplanması, ilaç uygulamasında karşılaşılan sorunların takibi,  nedenlerinin saptanması, tanınması, araştırılması, kaydedilmesi, duyurulması ve gerekli önlemlerin alınması" şeklinde tanımlanabilir.

Advers etki; bir beşeri tıbbi ürünün normal dozlarda kullanımında ortaya çıkan zararlı ve amaçlanmamış etki olarak tanımlanmaktadır.

Ciddi advers etki ise;ölüme , hayati tehlikeye, hastaneye yatmaya veya hastanede kalma süresinin uzamasına, kalıcı veya belirgin sakatlığa veya iş göremezliğe, doğumsal bir kusura neden olan advers reaksiyondur.

Beklenmeyen advers etki; beşeri tıbbi ürüne ait kısa ürün bilgileri (KÜB) ile niteliği, şiddeti veya sonlanımı açısından uyumlu olmayan advers etki, ayrıca KÜB’de belirtilen, ancak bu üründe ortaya çıktığı özel olarak vurgulanmamış etkileri de kapsamaktadır.

Yan etki ile advers etki arasındaki fark ise tüm amaçlanmamış farmakolojik etkilere yan etki, bu yan etkilerin zararlı ve istenmeyen olanlarına advers etki denir.

Örn: Bazı hipertansiyon ilacının migren ağrılarına iyi gelmesi veya bazı doğum kontrol ilaçlarının sivilce tedavisinde kullanılması yan etki;

Sinüzit tedavisi için kullanılan bir ilacın deride döküntüye neden olması advers etkidir.

Advers etki ile toksik etki arasındaki fark ise; tedavi edici dozlarda meydana gelen zararlı etkilere advers etki, doz aşımındaki oluşan zararlı etkilere toksik etki denir.

Ruhsat «aşamasından önce detaylı laboratuvar araştırmalarına rağmen , klinik çalışmalarda, seçilmiş ve sınırlı sayıda hasta kullanılmakta bu sebeple ancak sıklıkla görülen advers etkiler tespit edilebilmektedir.

Seyrek olarak görülen ciddi adversetkiler , kroniktoksisite,özel hasta grupları ve ilaç etkileşimleri konularındaki bilgiler genellikle yetersiz kalmaktadır.

 Bu yüzden ruhsatlı bir ilacın geniş hasta gruplarında kullanılmaya başlanmasından sonra da güvenliğinin takip edilmesi gerekmektedir.

İlaçların güvenli bir şekilde kullanımlarının sağlanması amacıyla advers reaksiyonların ve yarar/risk dengelerinin sistematik bir şekilde izlenmesi, bu hususta bilgi toplanması, kayıt altına alınması, değerlendirilmesi, arşivlenmesi, taraflar arasında irtibat kurulması ve ilaçların yol açabileceği zararın en az düzeye indirilebilmesi için gerekli tedbirlerin alınması farmakovijilans faaliyetlerinin temelini oluşturmaktadır.

Yukarıda sayılan tüm faaliyetler Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu bünyesindeki Türkiye Farmakovijilans Merkezince takip edilmekte olup söz konusu  merkezin kısa adı TÜFAM’dır.

TÜFAM’a advers Etki Bildirimi Yapabilecek Kişiler;

•Hekim

•Diş hekimi

•Eczacı

•Hemşire

•Ebe

İlaçlar ruhsatlandırılmasını takiben; farklı ilaç ve hastalık grupları, kullanımdaki etkileşmeler, bunların besin zincirindeki gıdalarla etkileşimleri ve metabolik farklılıklarla advers etkiler yaşanabilmektedir. Advers etkiler seyrek yaşanan bir durum bile olsa devletimizin insan sağlığına verdiği önemden dolayı; tüm sağlık kurumlarımızda Farmakovijilans Sorumluları belirlenmiş ve bu sorumlular aracılığıyla, ilaç uygulamalarında görülen advers etkiler Türkiye Farmakovijilans Merkezine (TÜFAM) bildirilerek bu sürecin takibi sağlanmaktadır.

Advers ilaç reaksiyonlarını;

http://www.titck.gov.tr/Ilac → Farmakovijilans

Advers reaksiyon bildirim formu bilgisayara indirilerek formu doldurduktan sonra e-posta ile tufam@titck.gov.tr adresine iletebileceği gibi söz konusu formun çıktısını alarak faks (+90 312 218 35 99) ya da posta ile formun altında bulunan adrese gönderebilmektedir.

Ya da hastanede görev yapılıyor ise görevli olunan hastanedeki farmakovijilans irtibat noktalarına bildirim yapabilmekte olup ücretsiz 0 800 314 00 08 numaralı hattı sabit hatlardan 09:00-18:00 saatleri arasında arayarakda  bildirim yapılabilmektedir.

Bir ilaç advers etkisinin raporlanabilir kabul edilebilmesi için; raporlamayı yapan kimliği tespit edilebilir sağlık mesleği mensubu, kimliği tespit edilebilir bir hasta (ad ve soyadının baş harfleri (hastanın tam adı ve soyadı yazılmamalıdır. Aksi taktirde form kabul edilmemektedir), doğum tarihi, cinsiyeti), en az bir şüpheli madde/tıbbi ürün, en az bir şüpheli advers etki olması gerekmektedir.

Bu konuda, Sağlık meslek mensubunun ciddi ve beklenmeyen advers etkileri doğrudan kendileri ya da  görev yaptıkları sağlık kuruluşlarındaki farmakovijilans irtibat noktası aracılığı ile             15 gün içinde TÜFAM’a bildirirler.

Bakanlığa yapılan bildirimlerde, hastanın ve bildirimde bulunan sağlık mesleği mensubunun kimliği, adresi Bakanlıkça gizli tutulur. Bu kişilerin rızası olmaksızın bu bilgiler hiçbir amaçla TÜFAM personeli dışındaki kişilere açıklanamaz.

Ruhsat/izin sahipleri, sağlık kurum ve kuruluşları ile sağlık mesleği mensupları da aynı gizlilik esaslarına uyar.

Özetle, piyasaya yeni çıkan ilaçlarla görülen tüm şüpheli advers etkilerin, iyi bilinen veya güvenli olduğu kabul edilen ilaçlar için tüm ciddi ve beklenmeyen advers etkilerin, sıklığında artış meydana gelen advers etkilerin, ilaç-ilaç, ilaç-gıda veya ilaç-gıda katkı maddeleri ile olan etkileşmelersonucu meydana gelen advers etkilerin, gebelik ve emzirme sırasında ilaç kullanımına bağlı sorunların, ilacın intihar eğilimine ve bunun devamında şüpheli ilacın veya başka ilaçların doz aşımına neden olduğuna işaret eden durumların, Türkiye'de ruhsatlı/izinli olmayan, ancak şahsi tedavi için Bakanlıkça ithal edilmesine izin verilen beşeri tıbbi ürünler ile, Türkiye'de ruhsatlı ürünlerin onaylanmamış endikasyonda  şahsi tedavi amaçlı ve reçete onaylanması sureti ile kullanımı esnasında ortaya çıkan advers etkilerin, hayati tehlike taşıyan hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, aşılar ve kontraseptifler başta olmak üzere meydana gelen etkisizlik olaylarının, ciddi ve beklenmeyen advers etkilere yol açan yanlış kullanım ve suiistimal olaylarının  TÜFAM’a bildirilmesi gerekmektedir.

Bütün sağlık personelimiz bu konuda duyarlı, bilinçlidir. Yılda 4 kez eğitimler verilerek farkındalık arttırılmaktadır. Entegre hastanelerimiz, ilçe hastanelerimiz, eğitim ve araştırma hastanemiz, ağız diş sağlığı merkezimiz de dahil olmak üzere Farmakovijilans İrtibat Nokttası personellerimiz görev ve bildirim yapmaktadırlar.

Tüm Amasyalı hemşerilerimize sağlıklı, mutlu günler dilerim. Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Online Müslümanlar..  
  İl Güvenlik ve Asayiş Toplantısı Gerçekleşti..  
  Funda Varol, Gazi Celal Çelebi ve Ailesini Zi..  
  Afet Müdahale Planı Bilgilendirmesi Yapıldı..  
  Fırat Yılmaz Çakıroğlu Amasya'da Anıldı..  
  Samsun Valisi Kaymak’tan Ziyaret..  
  İş Mutabakatı İmzalandı..  
  Başkan Vekili İnce, Yemin Törenine Katıldı..  
  ATSO’dan Resmi Temaslar..  
  Suluova HYBRM’den Depremzedelere Yardım..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.