14 Ekim 2019 - Pazartesi / 08:34
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasyalı Olarak Gururluyuz

AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada şunları söyledi; 12 Haziran Atatürk’ün Amasya’ya ..
Bu haber 4 ay önce eklenmiş

AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada şunları söyledi; 12 Haziran Atatürk’ün Amasya’ya gelişi ve Amasya Tamimi’nin yayınlanmasının 100. yılı dolayısı ile söz almış bulunmaktayım.

Konuşmamın başında aziz ve necip milletimizi ve Gazi Meclisimizin kıymetli vekillerini en derin saygı, sevgi ve hürmetlerimle selamlarım. Rabbimin rahmeti ve bereketi milletimizin ve inananların üzerine olsun.

Yüksekova'da yol inşaatında çalışan 2 işçimiz hainlerce şehit edilmiştir. Rabbim şehadetlerini kabul etsin. Ailelerinin ve milletimizin başı sağ olsun. Hainler kahrolsun.

Geçtiğimiz hafta vefat eden Denizli Milletvekilimiz merhum Kazım Arslan’a Allahtan rahmet, kederli ailesine, Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve Denizli’li hemşehrilerimize başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

100 yıl. Tam 100 yıl önce bu günler. Türk esaret altına alınmak isteniyor. Orduları dağıtılmış, tersanelerine kilit vurulmuş, silahı elinden alınmış, tuzaklar kurulmuş. Emperyal güçler oyunlarını sahnelemeye başlamış. 600 yıllık Osmanlı çökertilmiş. Son darbe vurulmak üzere. Millet uzun süren savaşlar sonunda, fakru zaruret içinde. Genç nüfus cephelerde şehadet şerbeti içmiş. Anadolu Türk olalı hiç böyle olmamış. Bir kıvılcım lazım. Her şeye rağmen, her olumsuzluğa inat, göğsündeki imanla Anadolu insanı esarete karşı kükremeye hazır.

19 Mayıs’ta Samsun’a çıkan Mustafa Kemal ve arkadaşları ilk kıvılcımı ateşlemiş, Havza’ya gelmiştir. Havza’daki çalışmalarının sonunda Amasya’ya geçmeden önce Amasya müftüsü Hacı Tevfik Efendi’ye çektiği telgrafta Amasya’da nasıl karşılanacağı konusunda iklimi öğrenmek istemiştir. Kısa sürede gelen cevabi telgraf şöyledir;

“ Amasya Halkı Müdafa-i Vatan, Muhafaza-i Din ve Devlet yolunda mücadele edenleri bağrına basmakla müftehir olacaktır.”

Beklentisinin ötesindeki bu cevap Mustafa Kemal ve beraberindeki heyet için büyük bir moral olmuştur. 12 Haziran 1919 günü Amasya’ya gelen Mustafa Kemal ve arkadaşları, Amasya’da büyük bir coşku ile karşılanmıştır.

Paşam “ bütün Amasya emrinizdedir, gazanız mübarek olsun.”

Saraydüzü Kışlası’na yerleşen heyet Vatan’ın kurtuluşu için çalışmalarına burada başlamıştır.

Büyük zorluklarla ve tereddütlerle çıktığı İstiklal mücadelesinde Mustafa Kemal ve arkadaşlarının yüreğini, Amasyalılar adeta Yeşil Irmağın suyunu serperek rahatlatmışlardır. Ertesi gün cuma namazında zekât - fitre konusunda hutbe verecek olan Sultan Bayezid Camii imamı Abdurrahman Kamil Efendi hutbesini değiştirerek vatanın kurtarılmasından bahsetmiştir.

Namaz çıkışı halka hitap eden Mustafa Kemal; “Amasyalılar, burası Havza’dan ötesi Pontus oluyor, Sivas’tan doğusu Ermenistan’a kalıyor, memleket İngiliz mandası altına giriyor.

Tarihi Büyük Türk Milleti böyle bir esareti kabul edemez ” diyerek durumu özetliyor.

On günlük çalışmanın ardından Mustafa Kemal ve arkadaşları Amasya’dan ve Amasyalı’dan aldığı büyük moral ve destekle 22 Haziran 1919 günü, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum belgesi, kurtuluş ve dirilişin manifestosu, Amasya Tamimi’ni dünyaya ilan ettiler.

“Vatanın bütünlüğü, Milletin bağımsızlığı tehlikededir.” tespitini net olarak ortaya koymuşlar

ve;

“Milletin istiklalini, yine Milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyerek yeni Türk Devleti’nin ilk şifrelerini vermişlerdir.

Anadolu’da her türlü tesir ve müdahaleden uzak bir yerde kongre toplanması karara bağlanarak, Erzurum ve Sivas kongrelerinin önü açılır, Kurtuluş Savaşımız başlar. Türk’ün destanlarına yeni destanlar eklenerek, Türkiye Cumhuriyeti kurulur.

“Milletin istiklâlini yine Milletin azim ve kararı kurtaracaktır” düsturu, “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir” denilerek millet hâkimiyetinin tecelligahı Gazi Meclisimize yazılır. Amasya tarihte oynadığı önemli rollerine birisini daha ekler.

Osmanlı’ya Şehzadeler yetiştiren, ilim irfan şehri, Anadolu’nun Oxford’u diye tanımlanan, topakları küçük ama verimli olan Amasya’mız, fetret devrinden sonra Osmanlı’nın ikinci kuruluşunu tesis etmiş, dirilişi başlatmış, İstanbul’un fethinin önünü açarak devletten imparatorluğa geçişin başlangıcı ve dayanağı olmuştur.

Yine bu küçük şehir, milletinin ihtiyacı olduğunda sahneye çıkmış Amasya Tamimi ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran şehir olma şerefine nail olmuştur. Çünkü yeni devletin kurulma niyeti ve nasıl bir devlet olacağı, burada ortaya konulmuştur.

Bu büyük mirasın sahipleri olarak bizler, sorumluluğuna müdrik insanlar olarak davranmak, tavır almak ve çalışmak zorundayız.

Bu kadar zorluklarla bize emanet edilen vatanımızı, yeni nesillerimize güçlü ve kudretli olarak teslim etmeliyiz. Bunun için sürekli tahrik ve tahrip tazyiklerini üzerimize gönderenlere karşı, Milli birlik ve beraberlik içerisinde mücadele etmemiz gerekmektedir.

“Beka meselemiz milli meselemizdir.”

Bunu bayağılaştırmak gaflettir, delalettir.

Yok saymak ihanete kadar gider.

Günlük politik malzeme ve çatışma alanı değildir.

Bu meseleyi herkese anlatmak boynumuzun borcudur.

Dün manda ve himaye, Yunan işgali, Ermeni ve Rum Pontus faaliyetleri, Misak-ı Milli sınırları içerisindeki Musul-Kerkük ve diğer yerlerin elimizden oyunlarla alınması ne ise, bugün de terör örgütleri ve onların destekçileri ile mücadele etmek, Güney sınırlarımızda kurulmak istenen terör devletini ne pahasına olursa olsun kurdurmamak, Akdeniz’deki haklarımızı korumak, küresel emperyalist güçlerin siyasal ve ekonomik baskıları ile darbeler ve 15 Temmuzdaki işgal girişimleri ile mücadele etmek aynı şeydir.

Biz bu oyunu biliyoruz. Allah’ın izniyle dün nasıl bozduysak bugün de bozarız.

Dün bozduk, İstiklal mücadelemizle Türkiye Cumhuriyetini kurduk. Bugünde bozarız beka meselemizin idraki ile büyük ve güçlü Türkiye’yi kurarız.

Bunun için tek dayanağımız dün olduğu gibi bugün de “Milletimizin azim ve kararıdır.”

Gazi Meclisimizi ve aziz milletimizi saygıyla selamlarım.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Çocuk Oyunları Şenliği Yapıldı..  
  “Cami ve Hayat” Konulu Konferans Verildi..  
  Başkan Sarı’dan Atlı’ya Hayırlı Olsun Ziyaret..  
  Açık Kapı Birimi Hane Ziyaretlerini Sürdürüyo..  
  Terörü Bitirecek Harekâtı Destekliyoruz..  
  Dolandırıcılara Karşı Dikkatli Olun!..  
  Verilen Hediye İle Başkan Sarı, 50 Yıl Öncesi..  
  TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Proje Sergisi Açıldı..  
  Şehit Başkomiser 5. Yılında Dualarla Anıldı..  
  Başkan Sarı, Kuşatma Filmini İzledi..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.