14 Ekim 2019 - Pazartesi / 08:41
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Karahocagil’den Yeni Askerlik Sistemi Açıklaması

AK Parti Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil yaptığı açıklamada; 1927’den bu yana ülkemizde uygulamada olan 1111 sayılı ..
Bu haber 3 ay önce eklenmiş

AK Parti Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil yaptığı açıklamada; 1927’den bu yana ülkemizde uygulamada olan 1111 sayılı Askerlik kanunumuzu; yeni “Asker Alma Kanunu Teklifi” ile kapsamlı bir şekilde değiştiriyoruz. Amacımız; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin profesyonelleşerek gücünü artırması, hem de gençlerimizin gelecek planlarını daha rahat yapmalarını sağlamaktır. TSK’de 23 bin 789 subay,62 bin 174 astsubay,73 bin 966 uzman erbaş,18 bin 693 sözleşmeli erbaş görev yapmaktadır. Uzman personelin toplam sayısı 178 bin 866. Yedek subay sayımız 10 bin 833. 229 bin 17 yükümlü erbaş ve er var. Yükümlü personelin toplamı, yedek subay artı er, erbaş 239 bin 850 kişi. Toplam askeri personelimiz 418 bin 716. Bunlarda sivil memurlar var, işçilerimiz var, bunların da toplamı 38 bin 461. O halde, Milli Savunma Bakanlığımızın çatısı altında, silahlı kuvvetlerimiz dahil, onlara hizmet edenler dahil toplam sayı ne kadar derseniz; 457 bin 177. Bu rakama Jandarma Genel Komutanlığı da dahil değil. Jandarma Genel Komutanlığının da yaklaşık 200 bin personeli var,. Savaş döneminde Jandarma Genel Komutanlığı Genelkurmayın ayrılmaz bir parçasıdır. Dolayısıyla 457 bin burada var, 200 bin daha koyarsak 657 bin.Türk Silahlı Kuvvetleri Nato içinde Abd’den Sonra gelen en büyük ikinci orduya sahiptir. 

Karahocagil; Yeni Askerlik Sistemi Nedir ? Bu konuda kanunda olmayan bir çok yalan bilgiler ile toplumda bilgi kirliliği oluşmaktadır. Yeni Askerlik Sistemini net olarak kısaca şöyle özetleye biliriz ; 
Zorunlu hizmet süresi erbaş ve erler için 6 aya düşürüyor. Bu durum Yedek subay ve yedek astsubaylar için ise 12 aydır. Er ve erbaşlardan istekli olanlar, disiplin amirleri tarafından uygun görülmesi halinde, 2. 6 aylık dönemde, 2000 TL maaş alarak, 6 ay daha askerlik hizmetine devam edebilecekler. 
Bedelli askerlik kalıcı hale geliyor. Her yıl bedelli askerlik çıkacak mı beklentisi ortadan kalkıyor. Bedelli askerlik için ödenecek ücret, 1 asteğmen maaşının 6 katı olarak belirlendi.

Dövizle askerlikte ise, uzaktan eğitim ile askerlik hizmetini tamamlayabiliyorlar.

1 ay temel eğitim herkes için zorunlu hale getiriliyor. Bedelli askerlikten faydalananlarda bu 1 aylık temel eğitimi alıyorlar. 

Askerlik çağı 20 yaşında başlıyor. Bedelli askerlikten faydalanmak için erteleme yaş sınırı, lise mezunlarında 22 yaş , meslek liselerinde 25 yaş, meslek yüksekokullarında ve lisans mezunlarında 28 yaş , yüksek lisans da 32 yaş, doktora, tıp ve sporcularda ise erteleme yaşı 35 dir.

Yine, yeni sistemde ilk defa Meslek yüksekokulu mezunlarına yedek ast subay olarak vatani görevini yapma imkânı veriliyor. Mevcut yasada meslek yüksekokul mezunları ilkokul mezunları ile aynı şartlarda değerlendiriliyordu. Bu yüzden gençlerimiz kısa dönem askerlikten faydalanabilmek için kendi mesleklerinden vazgeçerek, mutlaka 4 yıllık bir fakülte bitirmenin derdine düşüyorlardı.    
Şimdi yedek astsubaylık tercihinde bulunarak, 2 ay temel eğitiminin ardından 10 ay astsubay maaşı alarak vatani görevlerini yapabilecekler.  

Ayrıca vatani görevini tamamladıktan hemen sonra; askeriye de kalmak isteyenlere, uzman erbaş, astsubay ve subay alımları için sınav tam notunun %20 sine kadar ilave puan, meslek lisesi mezunları ve yüksekokul mezunları için ise %25 e kadar ilave puan verilebilecek.  Bunun amacı, Türk Silahlı kuvvetlerimizin,  personel alımında 1 yıl süre ile eğittiği ve yatırım yaptığı insan gücünü muhafaza ederek, kaynakların en etkin şekilde kullanmak istemesindendir.

Yeni askerlik sisteminin ülkemize ekonomik yönden herhangi bir yükü de bulunmamaktadır. Er ve erbaşlara ödenen harçlık, yedek ast subay ve yedek subaylara ödenen maaş; bedelli askerlik ve dövizle askerlikten elde edilen gelir ile karşılanmaktadır. Yani Sistem kendi döngüsünü sağlamaktadır.
Yeni yasa teklifinde, Yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olanlar, bedelli askerlikten faydalanmazlar ancak; Yasa çıktıktan sonra bakaya ve yoklama kaçağı durumunda olan kişilerden istekli olanlar, 1 defaya mahsus olmak üzere ilk başvuru döneminde bedelli askerlikten yararlanabilecekler. 
Öğretmenler ve doktorlar, bağlı bulundukları bakanlıkların ihtiyaçları göz ününde bulundurularak, 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından, kendi görevlerini yapıp, maaşlarını da kendi bakanlıklarından alarak vatani görevlerini tamamlamış olacaklar.

Yeni sistemin güzelliklerinden biri de, personelin önünün açık olması. Gerekli şartları yerine getirmek koşulu ile askeriyeye Erbaş olarak giren birinin, uzman erbaşlığa, astsubaylığa, subaylığa hatta generalliğe kadar yükselme şansı var.  Yeni askerlik sistemi çok daha büyük bir özen, ayrıntı ve dikkat ile hazırlanmış bir çalışmadır.  Burada, çok önemli bir değişim, dönüşüm ve gelişme içerisindeyiz.  
Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, silahaltındaki er ve erbaşlardan, 6 ayını tamamlayanlar tezkerelerini alarak, terhis edilecekler. Yeni askerlik kanununun, Vatanımıza ve Milletimize Hayırlı olmasını diliyorum.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Çocuk Oyunları Şenliği Yapıldı..  
  “Cami ve Hayat” Konulu Konferans Verildi..  
  Başkan Sarı’dan Atlı’ya Hayırlı Olsun Ziyaret..  
  Açık Kapı Birimi Hane Ziyaretlerini Sürdürüyo..  
  Terörü Bitirecek Harekâtı Destekliyoruz..  
  Dolandırıcılara Karşı Dikkatli Olun!..  
  Verilen Hediye İle Başkan Sarı, 50 Yıl Öncesi..  
  TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Proje Sergisi Açıldı..  
  Şehit Başkomiser 5. Yılında Dualarla Anıldı..  
  Başkan Sarı, Kuşatma Filmini İzledi..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.