22 Ekim 2019 - Salı / 20:05
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Masallarda Amasya Projesi Kapanış Programı Yapıldı

Vali Dr. Osman Varol’un eşi Funda Varol’un öncülük ettiği ve kapsamı bakımından Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan proje çerçevesinde ..
Bu haber 3 ay önce eklenmiş

Vali Dr. Osman Varol’un eşi Funda Varol’un öncülük ettiği ve kapsamı bakımından Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan proje çerçevesinde ilimizdeki ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencileri için 8 çeşit masal kitabı oluşturuldu. 8 bin kitap, engelliler için ses ve işaret dili destekli 5 bin sesli kitap DVD'si ile görme engellilere yönelik ‘kabartma yazı’ olarak bilinen Braille alfabesiyle özel kitaplar hazırlandı.

Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte kitapların çocuklarla buluşacağını açıklayan Vali Dr. Osman Varol, “Hem bu güzel işi, hem de bu güzel şehri ülkemize tanıtmış olacağız” dedi.

Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen kapanış töreninde konuşan Vali Varol, “Elimizde çok önemli bir eğitim materyali var. Önümüzdeki yıl boyunca yaratıcı okuma etkinliklerinde bu kaynaklardan yararlanılacak. Bu kitapları okuyacak çocuklarımız elde ettikleri bilgilerle dramalar meydana getirecekler” diye konuştu.

Çeşitli kuruluşlar ve TRT ile temaslarının olacağını vurgulayan Vali Varol, “Buradan çıkacak olan materyali hem Milli Eğitim Bakanlığı’mızın eğitim portallarında hem TRT’nin ilgili bütün platformlarında gündeme getirip orada bulunmasını sağlayacağız. Bu vesile ile hem bu güzel işi, projeyi, hem de bu güzel şehri ülkemize tanıtmış olacağız. Yine durmayıp bu kitabı elimizden geldiği kadar sponsor destekleriyle, katkılarla ülkemizin diğer şehirlerindeki öğrencilerimizle de, gençlerimizle de buluşturacağız. Bu orijinal ve patenti Amasya’ya ait bir eser. Ben Amasya olarak bununla gurur duymamız gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Proje fikrinin ortaya çıkışı ve ilerlemesinde emekleri bulunan eşi Funda Varol olmak üzere gönüllü şekilde gayret gösteren proje ekibine teşekkür eden Vali Varol, “Bizler Amasya’mızın sahip olduğu aslında bir mücevher edasında ortada duran ama biraz parlatılması durumunda olan birçok değeri belirli yaş grubunun anlayacağı dilden eğlenceli bir biçimde masallara dönüştürerek onlara aktarıyoruz. Bu projemizle engelli çocuklarımıza, kardeşlerimize eğitim materyali sağlamış oluyoruz ve gerçekten çok sorunlu olan bu alanda bu kardeşlerimizin eğitim materyali eksiğini tamamlayarak onlara bu anlamda fırsat eşitliği sunarak bir adım atmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

8 bin 500 yıllık tarihe sahip Amasya’nın Türk-İslam tarihinde çok ayrı bir yeri olduğuna da değinen Vali Varol şöyle devam etti; “Sultanların, kralların, prenslerin yaşadığı bir şehir. Çok büyük öncülükler, önderlikler yapmış bir şehir. Bu milleti iki kez yok oluşun eşiğinden kurtarmış bir şehir. Bir taraftan da şehrimizi tanıtmak için bugünün modern dünyasında bir seçeneğimiz milyonlarca liralık tanıtım bütçeleri harcamakken diğer taraftan orijinal işler yapıp çok küçük bütçelerle, maliyetlerle bu pırlanta gibi şehri bir şekilde çocuklardan başlayarak tanıtmak amacına ulaşmak istiyoruz.”

Uygur Şehit Eraslan Güngör İlkokulu öğrencileri yaratıcı drama etkinliğinin sahnelediği programın devamında serinin son kitabı olan ‘Büyük Hazine: Amesia Bitiyor’ animasyon filminin gösterimi yapıldı. Daha sonra ise Vali Varol, eşi Funda Varol, programa katılan Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil ve protokol üyeleri, öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı..  
  İş Adamı Özdilek’ten Başkan Sarı’ya Ziyaret..  
  Emniyet Müdürlüğünde Çocuk Trafik Eğitim Park..  
  Başkan Sarı, Dostlarıyla Pazar Sohbetinde Bir..  
  Vali Varol’a, 19 Ekim Muhtarlar Günü Ziyareti..  
  9. Uluslararası Atatürk Kongresi 12-15 Kasım ..  
  Minik Kalplerden Anlamlı Ziyaret..  
  Başkan Sarı, Mermercilerin İstek ve Talepleri..  
  1999/3 Tertip Erler Törenle Yemin Etti..  
  Arslan’dan Veda Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.