24 Şubat 2020 - Pazartesi / 03:08
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Bu Proje “Hayati Önem” Taşıyor

“Havayolu Yönetiminde Glottik ve Ekstraglottik Alternatif Hava Yolu Yöntemlerinin Kullanımı” İsimli Toplantı Düzenlendi...
Bu haber 6 ay önce eklenmiş

“Havayolu Yönetiminde Glottik ve Ekstraglottik Alternatif Hava Yolu Yöntemlerinin Kullanımı” İsimli Toplantı Düzenlendi.

Amasya Üniversitesi tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus+ KA202 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projesi olarak 2017 yılında kabul edilen “Havayolu Yönetiminde Glottik ve Ekstraglottik Alternatif Hava Yolu Yöntemlerinin Kullanımı” isimli projenin tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacıyla bir toplantı düzenlendi.

Amasya Üniversitesi Rektörlük konferans salonunda yapılan toplantıya Üniversite Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, üniversite yönetimi ile proje ekibi, öğrenciler ve sağlık çalışanları katıldı.

Havayolu Yönetimine Alternatif Çözümler Öneriyor

Toplantının açılış konuşmasını yapan aynı zamanda projenin yürütücülüğünü de üstlenen Rektör Prof. Dr. Süleyman Elmacı; bilimsel çalışmaların adım adım ilerlediğini kaydederek tanıtımı yapılan proje ile de bu adımlara bir yenisini eklemeyi hedeflediklerini söyledi.

Sağlık alanında meydana gelen gelişmelerin insan hayatının değerinin anlaşılması noktasında en önemli adımlardan birisi olduğunu belirten Prof. Dr. Elmacı; projenin, Avrupa ülkelerinde sıklıkla kullanılan ancak Türkiye’de özellikle hastane öncesi alanda yaygın olarak kullanılmayan alternatif havayolu ekipmanlarının ülkemizde de kullanımının artırılması amacıyla yapıldığını kaydetti.

Elmacı projeyi şu sözlerle tanıtı:

“Erasmus+ programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus+ KA202 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projesi olarak yürüttüğümüz projemiz 2017 döneminde başvurusu yapılan 206 proje içerisinde kabul edilen 26 projeden birisidir. Yurt içi ortağımız Amasya İl Sağlık Müdürlüğü, yurt dışı ortaklarımız Macaristan Debrecen Üniversitesi ve Romanya Craiova Üniversitesiyle birlikte projemizin faaliyetleri devam etmektedir.

Bu proje önemlidir; çünkü, hastane öncesi alanda acil havayolu açıklığı sağlanması gereken kritik vakalarla sık karşılaşılmakta ve bu kritik hastalara en kısa sürede havalanmanın sağlanması gerekmektedir. Zor havayolu yönetimi olan hastalarda ilk seferde endotreakeal girişimde başarılı olma oranı özellikle hastane öncesi alanda müdahale için süre kısıtlılığı, hızlı müdahale gerekliliğinin vermiş olduğu stres ve mesleki deneyimin yetersiz olması gibi nedenlerinden dolayı azalmaktadır. Bununla birlikte tekrarlı denemelerle entübasyon girişimde bulunmak hastanın havalanmasını ve oksijenizasyonunu geciktirmekte ve birçok komplikasyonlara neden olup ölüm oranlarını artırmaktadır.  Bu nedenle endotreakeal entübasyon uygulaması zor olan hastalarda tekrarlı girişimler yerine endotreakeal entübasyona alternatif olarak geliştirilen supraglottik ve glottik yöntemlerin kullanılması ile hızlı ve başarılı bir şekilde havayolu açıklığını ile komplikasyonların ve mortalitenin azaltılması sağlanacaktır.’’

Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Elmacı; projenin amacına ulaşmasını temenni etti.

Proje Sonuçları ile Ölüm Oranları Azalacak

Projenin yurtiçi ortaklarından Amasya İl sağlık Müdürlüğü adına bir konuşma yapan İl Müdürü Dr. Öner Nergiz; dünyada yapılan en önemli yatırımın insan sağlığına yapılan yatırım olduğunu kaydetti.

Ülke olarak son yıllarda sağlık alanında önemli aşamalar kaydedildiğini belirten Dr. Nergiz; ülkemizin sağlık alanında dünyayla yarışır hale geldiğini belirtti.

Hastane öncesi sağlık çalışanlarının mesleki gelişimlerinin önemli olduğunu vurgulayan Nergiz; projenin sonuçlarının komplikasyon ve ölüm oranlarını azaltması noktasında çok değerli olduğunu ifade etti.  Amasya Üniversitesi ile birlikte proje gerçekleştirmekten dolayı son derece mutlu olduklarını söyleyen Dr. Nergiz; proje ekibine ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Havayolu Yönetimi Dersini İlave edildi

Proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Öğretim Görevlisi Arslan Say “Ulusötesi toplantılarda elde ettiğimiz bilgiler ışığında Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım programı müfradatına “Havayolu Yönetimi” dersi ilave edilmiştir. Bu derste ve Amasya’ya komşu illerimizde çalışan hastane öncesi sağlık çalışanlarına verilen eğitimlerde kullanılmak üzere ‘Alternatif Havayolu Yöntemleri’ isimli akademik yayın, Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Romence, Macarca dillerinde yayımlanmıştır. Projemizin sonuçlarını YÖK ve Sağlık Bakanlığı ile paylaşarak diğer üniversitelerdeki öğrenciler ve sahada görev yapan hastane öncesi sağlık çalışanlarının da faydalanması için girişimlerde bulunacağız.’’ dedi.

Proje süresinin yirmi dört ay ve bütçesinin 104 bin Euro olduğunu kaydeden Say; ‘’Üniversitemiz projeyi, yurtdışı ortakları olan Macaristan Debrecen Üniversitesi, Romanya Din Craiova Üniversitesi ve yurtiçi ortağı olan Amasya İl Sağlık Müdürlüğüyle yürütülmektedir. Proje kapsamında yurtiçi ve ulus ötesi ortaklarla bir araya gelinerek hava yolu yönetiminde kullanılan alternatif yöntemler hakkında en güncel, en yenilikçi en uygun bilgilerin açığa çıkarılması konusunda çalışmalar yapılacaktır. Bu çalışmalar sonucunda geliştirilen müfredatının İlk ve Acil Yardım Programı müfredatına entegre edilmesi, hastane ve hastane öncesi alanda hizmet veren hastane öncesi sağlık personellerin eğitilmesi hedeflenmektedir. Böylelikle daha etkili ve kaliteli hizmet verilerek acil müdahaleler esnasında geç ve etkisiz hava yolu yönetimine bağlı ortaya çıkan komplikasyon ve ölüm oranlarının en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.’’ cümleleriyle projenin amacını özetledi.

Toplantı kokteyl programının ardından sona erdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Online Müslümanlar..  
  İl Güvenlik ve Asayiş Toplantısı Gerçekleşti..  
  Funda Varol, Gazi Celal Çelebi ve Ailesini Zi..  
  Afet Müdahale Planı Bilgilendirmesi Yapıldı..  
  Fırat Yılmaz Çakıroğlu Amasya'da Anıldı..  
  Samsun Valisi Kaymak’tan Ziyaret..  
  İş Mutabakatı İmzalandı..  
  Başkan Vekili İnce, Yemin Törenine Katıldı..  
  ATSO’dan Resmi Temaslar..  
  Suluova HYBRM’den Depremzedelere Yardım..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.