24 Şubat 2020 - Pazartesi / 01:53
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Sonsuz Karşı Hareket Sistemi

Amasya Wushu Kung Fu İl Temsilcisi ve Dövüş Ustası Muhyiddin Eken; 05.02.1966 yılında Amasya’nın İhsaniye mahallesinde bahçeli mütevazi..
Bu haber 6 ay önce eklenmiş

Amasya Wushu Kung Fu İl Temsilcisi ve Dövüş Ustası Muhyiddin Eken; 05.02.1966 yılında Amasya’nın İhsaniye mahallesinde bahçeli mütevazi bir evde dünyaya geldi. Baba tarafı Dağıstanlı olup Çeçenistan’ın Grozni bölgesinden Türkiye’ye göç etmiş bir ailenin çocuğudur. Dedesinin Dedesi  aynı zamanda sarayın Başpehlivanı olan Ali Pehlivan 31 Mart Vakasından sonra II.Abdulhamid ‘in fermanıyla Amasya’nın Terziköy mevkiine gönderilmiş olup anne tarafı Amasyalıdır.

İki kardeşi de hafızlık eğitimi alan Muhyiddin EKEN 1980 ile 1987 yılları arasında Amasya İmam Hatip okulunda yedi yıl boyunca eğitim görmüştür. Bu eğitimini tamamladıktan sonra sırasıyla Zonguldak, Merzifon ve Amasya’nın çeşitli camilerinde din görevlisi olarak çalışmıştır.

2010 yılında Halveti Uşşaki şeyhi olan Sıddık Naci Eren hazretlerinin telkiniyle din görevliliğinden istifa ederek gene aynı tarikatte hizmet etmeye başlamış ve halen bu görevine devam etmektedir.

Muhyiddin EKEN’in dövüş sporlarına olan ilgisi çocukluk yıllarında Kung Fu filmleri ile Siyah Kuşak (Black Belt) dergileri ile başlamıştır.Daha sonraları Yılmaz AYDIN’ın talebeleri eşliğinde İstanbul Buhara Spor Kulübünde Çin Boksu, Tai  Chi, Wing Chun,Jeet Kune Do üzerine çalışmalar yapmıştır.

Muhyiddin Eken’in  Beşiktaş’da yürüyüş yaparken aynı zamanda Bruce Lee’nin de talebesi olan Dan Inosanto ile karşılasması onun dövüş hayatında dönüm noktalarından biri olmuştur. Dan Inosanto ona öncelikle Jeet Kune Do yani Bruce Lee’nin sistemi ile alakalı bilgilerle, birtakım dökümanlar gönderdi. 2007 yılında ise artan iletişime bağlı olarak Dan Inosanto tarafından kendisine Türkiye Jeet Kune Do Ceosu ile 5. Dan belgesi verildi.

Bir süre sonra artan çalışmaya ve konsantrasyona bağlı olarak INFİNİTE COUNTER MOTİON SYSTEM (Sonsuz Karşı Hareket Sistemi)  adını verdiği bir dövüş sistemi kurdu. Kendi ifadesiyle Kung Fu sistemini Budist öğretilerden temizleyerek onu tasavvuf sistemine entegre etti. Tasavvufun manevi eğitimini kendi dövüş sisteminin merkezine oturttu. Bir anlamda hem milli hem de manevi değerleri içinde barındıran bize has bir dövüş sanatı oluşturdu. Sistemin diğer dövüş sanatlarına üstünlüğünü şu şekilde özetlemektedir.’’ Canavar ruhlu insanlar, içinde kin ve nefreti olan insanlar bu sistemi yapmakta zorlanmaktadır. Çocuktan büyüğüne, bayandan erkeğine, gencinden yaşlısına kadar herkesin yapabileceği bir sistemdir. Sistem ancak karşı bir saldırıdan sonra devreye girmektedir. Diğer dövüş sistemlerine nazaran daha pratik ,daha etkili bir dövüş sistemidir. Sınırsız kombinasyonlar dünyasında rakibini etkisiz hale getirmek ve bunu da en tasarruflu ve minumum enerjiyle yerine getirmek temel felsefesiydi. Yani dövüşürken sadece vücudunu değil aklını da çalıştırmak istiyordu. Sadece kaba kuvvetle değil aklıyla da zafer kazanmak istiyordu. Biliyordu ki akılla kazanılan zaferler kalıcıdır.

Ona göre ‘’Saldırganlık kaplana pençe verdiyse; şefkat, merhamet güvercine kanat vermiştir. Sen kanatla her türlü saldırıdan kurtulabilirsin. Sen bu masumiyetle kedinin fareyle oynadığı gibi oynayabilirsin sözü onun son kertede ulaştığı sonucun bir nevi özetidir.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Online Müslümanlar..  
  İl Güvenlik ve Asayiş Toplantısı Gerçekleşti..  
  Funda Varol, Gazi Celal Çelebi ve Ailesini Zi..  
  Afet Müdahale Planı Bilgilendirmesi Yapıldı..  
  Fırat Yılmaz Çakıroğlu Amasya'da Anıldı..  
  Samsun Valisi Kaymak’tan Ziyaret..  
  İş Mutabakatı İmzalandı..  
  Başkan Vekili İnce, Yemin Törenine Katıldı..  
  ATSO’dan Resmi Temaslar..  
  Suluova HYBRM’den Depremzedelere Yardım..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.