31 Mayıs 2020 - Pazar / 04:56
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Şişme Bent ve Yeşilırmak

İnşaat Yüksek Mühendisi S. Yılmaz Seven Şişme Bent ve Yeşilırmak ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; 40-50 yıllık hayalim 2019 yılında gerç..
Bu haber 8 ay önce eklenmiş

İnşaat Yüksek Mühendisi S. Yılmaz Seven Şişme Bent ve Yeşilırmak ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; 40-50 yıllık hayalim 2019 yılında gerçekleşti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Yeşilırmak’ ta İstasyon köprü ile bent arasında yatağın eğimi normalden biraz fazladır. Yani suyun enerjisi de fazladır. Fizik prensibine göre toplam enerji sabittir ancak şekil değiştirir. Eskiden bu fazla enerji dolaplarda ve Belediye önündeki değirmende kullanılıyordu.  Onlar sökülüp menderesler de kaldırılınca bu defa su tabanını oymaya başladı.  Oyulma devam etse kenardaki duvarlarda yıkılmalar olacaktı. Bunu önlemek için bent tasarlandı. Böylece enerjinin bir miktarı elektrik enerjisine çevrildi. Daha önemlisi oluşan şelale ile balıklara oksijen üreten tesise dönüştürüldü. Karadeniz’ deki derelerde eğim çok fazla olduğundan çağlayan sularda alabalık yetişiyor.

Bunu enerjisi fazla olan gençlere benzetebiliriz. Gençlerin enerjisini spor, müzik vs. etkinliklerde kullanmaz isek bu gün olduğu gibi duvarlara çirkin yazılar yazar veya kötü alışkanlıklar edinirler.

Su çok özellikli bir maddedir, yazın sıcağını kışın soğuğunu emer, hafızası, kaydedici cihazı hatta alfabesi bile vardır. Sesi insana huzur verir.

Yeşilırmak’ ın antik adı ‘İRİS’ tir. İris Yunan mitolojisinde su perisi ELECTRA’ nın kızıdır. Kendisi GÖKKUŞAĞI TANRIÇASIDIR. Gökle yeri birbirine bağlayan gökkuşağının sembolüdür. Güneşli havalarda hafif ince yağmur yağınca; güzel kız İRİS renkli ve süslü elbiselerini giyermiş, Tanrıların Tanrısı ZEUS’ un habercisiymiş, Zeus ona gökten yeryüzüne haber taşıma görevi vermiş. Mutlu haberleri fani insanlara onunla gönderirmiş

Yeşilırmak adı nereden geliyor? Diye düşünürdüm sonra şöyle bir kanıya vardım. Gökkuşağında yedi renk var, ortasındaki YEŞİL renk hayatın ve umudun rengi, Amasya’mız da yeşillikler içinde yeşile ırmak ilave edilmiş olmuş YEŞİLIRMAK.

Kırmızı

Turuncu

Sarı

YEŞİL+ IRMAK= YEŞİLIRMAK; Yeşil hayatın ve umudun rengi.

Mavi

Lacivert

Mor

Tabi 40-50 yıl önce Süreyya Bey Barajı yapılmamıştı. Nehir bazen çok taşarak köprülerin üstünden geçiyordu. Dünya’ da ŞİŞME BENT yoktu. Ülkemizde ilk şişme bent 2000’ li yıllarda Bafa Gölündeki suyun seviyesini kontrol için yapıldı. Böylece göldeki canlı varlıklara su sağlayarak kirlilik kontrol edildi. Oranın müteahhidi Yk mühendis Yahya AYDIN turizmle de çok ilgiliydi. Bana ‘ Amasya çok güzel bir şehir, projelerini hazırlatıp gerekli müsaadeleri alabilirseniz parayı ben bulacağım’ dedi. Biz turizm derneğini kurmuştuk ama Amasya’nın bu kadar ünlü olduğunu başkalarından öğreniyorduk.

7 yıl evvel Yeşilırmak Gazetesinde ŞİŞME BENT ile ilgili söyleşi yapmıştık. Bu söyleşi 27.08.2019 tarihinde yeniden yayınlandı. Söyleşi de bendin Orduevi sınırında üzerinde yaya geçidi ile birlikte yapılmasını öneriyordum. Söyleşinin sonunda da böyle önemli bir projenin tartışılmasını istiyordum. Zira SOKRATES M.Ö. 469-M.Ö.399 Yunanlı filozof ‘ BİLDİĞİM TEK ŞEY HİÇBİR ŞEY BİLMEDİĞİMDİR’ diyor.

Bent tasarladığımız yerden 20-25 mt yukarı da yapıldı. Orada yapılabilse idi göl daha büyük olacaktı. Belki sponsor da bulunacak Belediyemizde bent için borçlanmayacaktı.

Yapılan bent için eleştirim fıskiyelerin yeri ile ilgilidir.

a. Fıskiyenin tablası ırmağın ortasında en güzel yeri kapatıyor.

b. Amasya’ da rüzgâr genellikle kuzey batıdan estiği için fıskiyelerin ırmaktan aldığı su insanların yüzüne çarparak oturulan yerleri de kirletiyor.

Bence fıskiyeler ırmağın içinde Hükümet Konağı önüne taşınırsa bu mahsur kalkar. Suyun çok çamurlu olduğu günlerde bent indirilip çökelmiş olan çamurun bir kısmını da temizleyebiliriz.

SUYUN KALİTESİ

Süreyya Bey Barajı 33 tane Lâdik Gölü büyüklüğündedir. Barajdan sulama mevsiminde sulama içinde su verildiğinden henüz dolmamıştır. Dolduğunda Çekerek Çayında gelecek temiz su ile kalite kısmen düzelecektir. Elimizde barajdan sonra nereden ne kadar kirlilik geldiğine dair detaylı bilgi vardır.

a. Çorum Çayı: Çorum’ un şehir ve organize sanayisinin suyunu almaktadır. Gerçi Çorum’ da arıtma tesisi vardır. Fakat yine de aradaki derelerden kirlilik gelmektedir. Eğer bu çaya küçük bir baraj yapılırsa başka yararları da olacaktır. Böyle bir barajı Amasya’nın istemesinin haklı nedenleri vardır. Zira Almus Barajının temiz suyu elektrik üretimi için Niksar’ a aktarılmıştır. Onun için Amasya’ dan geçen suyun miktarı azalmış, kalitesi bozulmuştur.

b. Turhal çıkışındaki dereler: Buralarda da benzer tesisler yapılabilir. Zaten bu dereler HES’ ler içinde problem oluşturmaktadır. Birkaç yıl evvel ki balık ölümlerine bu derelerin sebep olduğu söylenmiştir.

c. Yeşilırmak’a dökülen küçük derelerde erozyona tabii sahalar orman teşkilatlarımızca öncelikle teraslanıp ağaçlandırılarak rüsubat hareketleri önlenebilir.

d. Şişme bendi eleştirmek yerine üstüne bir bent daha yapmayı düşünmeliyiz. Zira İstasyon Köprüden yukarıda nehir yatağının eğimi azaldığından yeni bir bent ile çevre yolunun Sağıroğlu kavşağına kadar göl oluşturulabilir. Burada askıdaki maddeler çökeceğinden şehrin içindeki su daha temiz olur.

e. Kuş köprüden aşağıda nehrin içinde oluşan yosunların üstündeki pet şişeler kirlilik oluşturmaktadır. Turizm için önemli bir değer olan Aynalı Mağara önünde yapılacak üçüncü bent ile şehrimizin çok güzelleşeceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak; Bent teknik gerekliliğinin dışında şehrimize estetik bir güzellik kazandırmıştır. Şehrimizdeki turizmi eleştirenler turistlerin Amasya’ da gece kalmadığından şikâyetçilerdir. Hâlbuki enerjisi fazla gençler gibi onları kaleye tırmandırıp yorduktan sonra nehir kenarında akşam müzikli bir program dinletebilirsek, gece rüyalarında da güzel İRİS’ i görürlerse kovsan da gitmezler.

Bilim diyor ki;  ‘BU GÜN yaşadıkların DÜN düşündüklerine göre oluştu. YARIN yaşayacakların BUGÜNKÜ düşüncelerinden oluşacaktır.’ O halde şehrimiz, ülkemiz ve dünyamız için iyi şeyler düşünelim ki sağlıklı, topluma faydalı bir insan olalım. Sevgilerimle.

 

 Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Vali Dr. Osman Varol’dan Şehit Ailelerine Ziy..  
  Camcı: Millî İradeyi Hedef Alan 27 Mayıs Darb..  
  Açlık Sınırı 2 Bin 492 Lira Oldu..  
  AK Parti’den Ziyaret..  
  “Türkiye Huzur ve Güven” Uygulaması Yapıldı..  
  Başkan Sarı, Personelleri ile Bayramlaştı..  
  Valilik Personeli ile Bayramlaştı..  
  Taşova Uluköy Köy Yolu Asfalt Bakım ile Konfo..  
  Milli İradeyi Hedef Alan 27 Mayıs Darbesini K..  
  Cami ve Mescitler Yeniden İbadete Açılacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.