31 Mayıs 2020 - Pazar / 03:51
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Saatcı: Çiftçiye Güven Veriyoruz

650 bin ton bedeli ödenen şeker pancarıyla; 80 bin ton kristal şeker, 210 bin ton yaş pancar küspesi ve 26 bin ton melas üretimi hedefleniyor...
Bu haber 8 ay önce eklenmiş

650 bin ton bedeli ödenen şeker pancarıyla; 80 bin ton kristal şeker, 210 bin ton yaş pancar küspesi ve 26 bin ton melas üretimi hedefleniyor.

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, 06.09.2019 Cuma günü fabrikada kampanya öncesi bir basın toplantısı düzenledi.

Başkan Saatcı alkol fabrikasını, şeker torbalama ünitesini, şeker ambarını ve atölyeyi basın mensuplarına tanıtımını yaptıktan sonra şu açıklamalarda bulundu; “ Değerli basın mensupları, bugünkü katılımlarınızdan ve yönetime geldiğimizden bugüne kadar Şirketimize vermiş olduğunuz katkı ve desteklerinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Amasya Şeker Fabrikası olarak amacımız bölgemize en iyi hizmeti verebilmektir. Bunu yaparken de kapasitemiz ve imkanlarımızı en verimli şekilde kullanmaktır. Ülkemizde şeker pancarı, tarımın önemli bir parçası olup, 500 bin çiftçi ailesi geçimini pancar tarımından sağlamaktadır.

Şeker Pancarı, çiftçiyi, tarlaya ve köye bağlayan ileri teknoloji gerektirmesi nedeniyle üreticilerimizin tarımsal bilgi ve kültür düzeylerini yükselten, tüm fertlere çalışma imkânı ve istihdam sağlayan, nüfusun kırsal kesimde tutulmasına, iç göçün yavaşlatılmasına ve bölgesel kalkındırılmış farklarının azaltılmasına en büyük katkı sağlayan ürünlerin başında gelmektedir.

Pancar ve pancar tarımının faydaları bitirilmeyecek ölçüde çoktur. Pancar dünyada olduğu gibi Ülkemiz şartlarında da katma değeri en yüksek üründür. Yetiştirildiği alanlarda diğer ürünlere göre dört kat daha fazla katma değer sağlar. Toprakların fiziki yapılarının ve biyolojik aktivitelerinin artmasına katkı sağlamaktadır.

Pancar ekimi toprağın verimini arttırmaktadır. Şeker pancarı münavebeli ziraata imkân verir. Ülkenin tarım tekniğini geliştiren, tarımda münavebe tarımının öncüsü ve sulu ziraatın yaygınlaştırıcısı olmuştur, kendisinden sonra ekilecek ürüne de %20 verim artışı sağlamaktadır.

Bölgede birçok kesimi etkileyen katma değeri çok yüksek olan kurumumuz irili ufaklı 100 fabrika kurulsa bile Şeker Fabrikasının verdiği hizmetleri yerine getiremez. Şeker sanayi ağır bir sanayidir. Halen Türk ekonomisine büyük katkı sağlayan böylesine önemli bir kuruluşu hepimizin ayakta tutmamız için elimizden geleni yapması gerektiğine inanıyorum.

Yönetime geldiğimiz günden bugüne kadar; Kurulan 3 adet Kristal Şeker Paketleme Dikey Dolum Ünitesi ile 1 – 3 ve 5 Kg paketlerde şeker üretilerek piyasaya arz edilmiş, ilimizde ve hinterlant sahamızda tüm market raflarında tüketicilerimize sunulmaktadır. Bu yatımının maliyeti ise yaklaşık olarak 1 milyon TL olmuştur.

14 yıl aradan sonra 2018 de çalıştırmaya başladığımız Gıda Alkolü fabrikamıza yaptığımız ilave yatırımla, tıbbi alkol paketleme tesisi kurulmuş olup,  % 100 yerli Amasya Şeker Markası ile tüm medikal firmalarına, Özel, Kamu ve Üniversite Hastahanelerine tıbbi alkol satılacaktır. Bu yatırımın maliyeti ise yaklaşık olarak 750 bin TL dir.

Göreve geldiğimizde şirketimizin hizmetlerinde kullanılan araçlar için radikal karar alınarak, araç hizmet alımından vazgeçilmiştir. Fabrikamızın kendi bünyesine 22 adet hizmet araç alımı yaparak araç filomuz yenilemiştir. Ayrıca Eski itfaiye aracının yerine tam donanımlı yeni bir itfaiye aracı almıştır. Bu yatımların toplam maliyeti ise yaklaşık olarak 1 milyon 671 bin TL dir.

Yine bu zaman zarfında fabrikamızın güvenlik personeli hizmet alımı ile karşılanırken 31.08.2019 tarihi itibari ile güvenlik personellerimiz fabrikamız bünyesine geçirilmiş olup, şirketimizin güvenlik işleri daha sağlıklı hale getirilmiştir.

Ayrıca, bu yıl üreticilerimizin söküm sıkıntılarını azaltılmak amacı ile yeni 1 adet 6 sıralı hasat makinası fabrikamıza kazandırılmıştır. Bu yatırımının maliyeti ise yaklaşık olarak 1 milyon 750 bin TL dir.

Üreticilerimizin daha düzenli ve rahat pancar teslimlerini sağlamak maksadıyla Fabrikamızın kapasitesinde artışlar yapılabilmesi ile ilgili Ar-Ge ve piyasa araştırmaları yapılmaktadır. Yapılan bu yatırımlar ile fabrikamızın geleceğe daha güvenle bakabilmesi ve üretici memnuniyetini artırması sağlanacaktır.

Geçen yıl toplam 10 bölge, 18 kantar, 217 köy, 4239 çiftçimizle 91 bin dekar alanda sözleşme imzalanarak şeker pancarı ekimi yaptırılmıştı. 2018-2019 kampanyamızda 454 bin ton şeker pancarı çiftçilerimizden satın alınarak, 51 bin ton kristal şeker, 149 bin ton yaş pancar küspesi ve 21 bin ton melas üretildi.

Şirketimiz 2019/2020 kampanya döneminde ise (Bu yıl) toplam 10 bölge, 18 kantar, 249 köy, 103 bin dekar alanda sözleşmeli olarak pancar ekimi yaptırılarak 710 bin ton tesellüm edilen, 650 bin ton bedeli ödenen şeker pancarı alarak, 80 bin ton kristal şeker, 210 bin ton yaş pancar küspesi ve 26 bin ton melas üretimi sağlama hedefindeyiz. Bu yıl ayrıca Kuru Küspe tesisimiz faaliyete geçip 15.000 ton Kuru Küspe üretimi gerçekleştirme planlarımız içerisindedir.

Alın teri ile üretim yapan çoluk çocuğunun nafakasını temin etmeye çalışan Şeker Pancarı çiftçisinin derdini, sıkıntısını çözmek ve onları burada en iyi şekilde temsil etmek bizim en büyük misyonumuz ve taahhüdümüzdür. Bu vesile ile 12 Eylül 2019 Perşembe günü saat 11:00’de 2019-2020 kampanyamızın açılışında tüm çiftçilerimizi açılışımıza davet ediyor, bol bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

Basın toplantısının sonunda Başkan Mustafa Saatcı fabrikaya yapmış oldukları destek ve katkılarından dolayı basın mensuplarına şilt verdi.

 Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Vali Dr. Osman Varol’dan Şehit Ailelerine Ziy..  
  Camcı: Millî İradeyi Hedef Alan 27 Mayıs Darb..  
  Açlık Sınırı 2 Bin 492 Lira Oldu..  
  AK Parti’den Ziyaret..  
  “Türkiye Huzur ve Güven” Uygulaması Yapıldı..  
  Başkan Sarı, Personelleri ile Bayramlaştı..  
  Valilik Personeli ile Bayramlaştı..  
  Taşova Uluköy Köy Yolu Asfalt Bakım ile Konfo..  
  Milli İradeyi Hedef Alan 27 Mayıs Darbesini K..  
  Cami ve Mescitler Yeniden İbadete Açılacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.