12 Temmuz 2020 - Pazar / 07:14
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

2019 - 2020 Eğitim ve Öğretim Yılına Bakış

Atatürkçü Düşünce Derneği Amasya Şube Başkanı Yaşar Kara yaptığı açıklamada şunları söyledi; Bu yılda okullar açılırken eğitim ve öğretim yılında geçe..
Bu haber 10 ay önce eklenmiş

Atatürkçü Düşünce Derneği Amasya Şube Başkanı Yaşar Kara yaptığı açıklamada şunları söyledi; Bu yılda okullar açılırken eğitim ve öğretim yılında geçen yıllara göre değişen bir şeyler var mı?

Tek kelime ile yanıtlarsak sanmıyorum. Açılışlarda yine konuşmalar yapılacak, güzel sözcüklerle pembe tablolar çizilecek bir takım başarılardan söz edilecek ama değişen hiçbir şeyin olmadığı öğretim yılı soncunda anlaşılacak.

Eğitim sistemi değişmediği sürece yıllar sonra aynı şeyler tekrarlanacak. Önemli olan nasıl bir insan görünüşü amaçlanacak. Bu sorunun yanıtlanması gerekiyor.

Verilecek eğitim ve öğretim programlarında:

1-Çağdaş bilimden yana tavır alan pozitif bilimlerini öne çıkaran bir neslin yetişmesi mi amaçlanacak.

2-Demokratik ve laik bir eğitim mi isteniyor.

3-Demokrasiye. İnsan haklarına, cinsiyet ayırımı yapılması amaçlanmayan bir eğitim mi amaçlanıyor?

4-Yurtsever geçmişini bilen geleceğine umutla bakan, hak ve özgürlüklere inana bir eğitim mi?

5-Devletin ve milletin çıkarlarını kendi öz çıkarlarından üstün tutan bir nesimli yetiştiriyoruz.

6-Evrensel hukukun ve adaletin üstünlüğünü kabul eden, her kesin hukuk ve adalet önünde eşit olduğunu kabul eden nesillerimi amaçlıyoruz.

7-T C devletinin kuruluş ilkeleri olan Atatürk ilke ve devrimlerini benimsemiş ve bu ilkelerden asla vaz geçmeyen insanlar mı yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

8-Tarihini iyi bilen olaylara objektif bakabilen, bundan dersler çıkaran bir nesil mi yet itiştirmeyi amaçlıyoruz..

9-Atatürk ün  *Yurtta barış, Dünyada barış *ilkesine inana tam bağımsız bir Türkiye için mücadele eden nesiller mi yetiştirmeliyiz.

10-Ülke kaynaklarına sahip çıkan ekonomik bağımsızlıktan yana olan bilim ve teknoloji üreten kalifiye nesiller mi yetiştirmeliyiz.

11-Eğitimin her kademesinde çağdaş demokratik laik bir eğitim almış inançlı ulusalcı ama asla gerici yobaz olmayan nesiller mi yetiştirmeliyiz.

Bu soruların yanıtı iyi bir eğitim sistemi ve bu sisteme  uygun okullar dan geçiyor. Ülkemizde en büyük sorunlardan bir tanesi eğimdir: Eğitimin belirli bir düzene oturtulmaması ve sürekli değişen sınav sistemleri. Hem öğrenciler üzerinde olumsuz etkiler bırakmakta hem de velileri eğitim sisteminin kalitesi hakkında şüpheye ve sorgulamaya düşürmektedir.

İyi bir eğitim sisteminde okullar nasıl olmalıdır?

İyi bir eğitimin olmazsa olmazlarından olan okullarımız. İlkokuldan itibaren üniversite de dâhil her aşamada yeterli donanımlarla hizmet vermelidir. Örneğin; fen dersleri için laboratuarlar, beden eğitimi dersleri için spor salonları. Resim dersleri ve müzik için atölyeler yer almalıdır. Öğrenciler yetenekleri doğrultusunda yönlenebilecekleri tiyatro salonları gibi tüm olanaklar verilmelidir.

Özellikle ilkokullarda öğrenciler kademelere ayrılarak iyi orta kötü diye sınıflara ayrılmamalı. Bu eğitimdeki fırsat eşitliğine aykırıdır

Okullarda öğrencilerin psikolojik sorunları ile ilgilenen, onlara her konuda destek olan danışmanlar ve rehberlik yapan uzmanlar olmalı.

Öğrencilere alan ve dalın da uzman bilgili öğretmenler verilmeli eğitimim kalitesi artırılmalıdır.

Üniversitelerde ise eğitim kalitesi en üst seviyede olmalıdır. Bilimsel çalışmalarda özel bir yapıya kavuşturulmalı, dünya standartlarına uygun ülke kaynaklarının üretimi ve kullanımında öncü rol oynamalıdırlar.

İyi bir eğitim sistemi nasıl olmalıdır? Diye düşünüldüğünde okullardan sonra akla gelecek etmenlerden biride, öğrenci ve öğretmen ilişkisidir. Öğretmenlere bu nokta büyük görevler düşmekte. Toplumun yapısına uygun, soru sormaktan çekinmeyen bireylerin yetişebilmesi öğretmenlerle mümkün olmaktadır. Bu yüzden öğretmen öğrencisini iyi tanımalı her zaman destekçisi olmalı ve yeri geldiğinde ailelerle de öğrenci hakkında iletişim için de olmalı. Bu ilişkiler sevgi saygı çerçevesinde olmalıdır.  Eğitim sistemini toplumda ki diğer dinamiklerden bağımsız düşünmek mümkün değildir. Bilgi ve bilginin aktarılması ile ilgili yeni görüşler eğitim programlarında öğrenme süreçlerinde bir takım değişiklikler yapılması zorunludur, davranışçı yöntemlerin yetersizliği gözlenmiştir. Öğrenmenin bilişsel ve duyusal yönleri ön plana çıkmıştır. Çağdaş eğitimin amacı problem çözme yeteneği gelişmiş, bilgiye ulaşma yöntemlerini tanıyan, analitik düşünme becerisi kazanmış, bilgilenme istekliliğini sürekli canlı tutan öğrenciler yetiştirmek öğrenciyi ekip çalışmasına yöneltmek tüm öğrenme sürecinde öğrencinin aktif olmasını sağlamaktır.

Bu dileklerle tüm öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin, tüm akademisyenlerimizin yeni Eğitim ve Öğretim yıllarının başarılı geçmesini diliyor en içten başarılar diliyorum.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı, İl Bank Olağan Genel Kurul Topla..  
  Şeker Fabrikası’nda İncelemede Bulundu..  
  Vali Masatlı, Amasya OSB’deki Fabrikaları Ziy..  
  320 Milyonluk Yatırım!..  
  Şehit Ailesine Ziyaret..  
  Başkan Sarı’ya Esnaftan Teşekkür..  
  Avukatlar 3 Dakikalık Alkışlı Eylem Yaptı..  
  Sanat Camiası Çalıştayda Bir Araya Geldi..  
  Suluova Kaymakamlığı’nı Ziyaret Ederek Brifin..  
  Mobil Hizmetten Amasyalılar Memnun..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.