31 Mayıs 2020 - Pazar / 03:19
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Vali Varol, Aşure Etkinliğinde Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Vali Dr. Osman Varol, Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen Aşure etkinliğine katılarak vatandaşlarımızla bir araya g..
Bu haber 8 ay önce eklenmiş

Vali Dr. Osman Varol, Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen Aşure etkinliğine katılarak vatandaşlarımızla bir araya geldi.

Etkinliğe, Vali Varol’un yanı sıra, İl Kültür ve Turizm Müdürü Bilal Eken, Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Çelebi, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.

İnsanlığın tarihinin iyilikle kötülüğün mücadelesi şeklinde geçtiğini ve iyiliğin üstü kapatılamaz bir yıldız ile güneş gibi parladığı olayların var olduğunu belirten Vali Varol, “Kerbela olayı da onlardan bir tanesidir. Hazreti Hüseyin ile bir grup yoldaşının orada mahrum bırakıldıkları ve hunharca katledilmeleri bizlere en temelde şu mesajı veriyor. Ne olursa olsun, neyden mahrum kalırsak kalalım, neyi kaybedecek olursak olalım doğrunun, doğruluğun yanından, izinden ayrılmamamız gerekiyor. İşte Cennetin gençlerinin efendisi, Şehitler Serdarı Hazreti Hüseyin’in ve onun hikayesinin bize anlatması gereken temel nokta budur. Bizim burada örnek almamız gereken her ne olursa olsun o insanların, Ehl-i Beyt’in doğrunun yanında yer alıp neyi kaybedecek olursa olsunlar, canlarını kaybetme pahasında dahi doğrudan, doğru yoldan vazgeçmemeleridir. Biz bunu örnek alıp bundan sonra hayatımızda buna göre devam etmeliyiz diye düşünüyorum” dedi.

Muharrem ayında tutulan oruçların ve gerçekleştirilen aşure hayırlarının Mevla’nın dergahı izzetinde kabul olmasını dileyip vatandaşlarımızla bir arada gelmekten mutluluk duyduğunu belirten Vali Varol, “Bizim milletimiz, bizim toplumumuz öyle güzel bir toplum ki, iyi hatıralarında da, kötü hatıralarında da bu hatıralarını hatırlamak ve insanlarla paylaşmak için sürekli hayır yapmayı, sürekli lokmasını, maddi varlığını paylaşmayı ön plana çıkarır. Bu bizim gerçekten çok önemli hasletlerimizden bir tanesidir. Bugün baktığınızda bu Anadolu topraklarında bizim çok güzel bir hikayemiz var. Yaklaşık bin yıldır Anadolu topraklarını yurt etmek için adım adım bir dantel, örgü gibi dolaşmış durumdayız. Bugün hemen hemen her köyümüzde Bir Eren, bir Alperen bir Baba, bir Dede’nin kabri var ve onun etrafında oluşmuş manevi iklim var. Bu bin yıl boyunca biz iyi günlerimizde, kötü günlerimizde bu Anadolu’yu kendimize yurt ve vatan edindik. Bunu yaparken geçtiğimizde yaşadığımız Kerbela olayı gibi anıları da hafızamızda tutup bunlardan önemli dersler çıkartarak, en önemlisi Aşure gibi çokluklar içinden güzel bir birlik ortaya çıkararak gerçekleştirdik. O Erenlerin, Alperenlerin, Babaların, Dedelerin kabirleri bu topraklarda oldukça, bizler ve bizlerin çocukları, torunları onlara sahip çıktıkça onların manevi iklimi etrafında birleşmeye, bir olmaya devam ettikçe karşımıza gelen her türlü zorluğu, her türlü sıkıntıyı, belayı da aşabileceğimize, birlik içerisinde aşabileceğimize canı gönülden inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte bütün şehitlerimiz anısına dualar edildi, aşure ve lokma dağıtıldı.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Vali Dr. Osman Varol’dan Şehit Ailelerine Ziy..  
  Camcı: Millî İradeyi Hedef Alan 27 Mayıs Darb..  
  Açlık Sınırı 2 Bin 492 Lira Oldu..  
  AK Parti’den Ziyaret..  
  “Türkiye Huzur ve Güven” Uygulaması Yapıldı..  
  Başkan Sarı, Personelleri ile Bayramlaştı..  
  Valilik Personeli ile Bayramlaştı..  
  Taşova Uluköy Köy Yolu Asfalt Bakım ile Konfo..  
  Milli İradeyi Hedef Alan 27 Mayıs Darbesini K..  
  Cami ve Mescitler Yeniden İbadete Açılacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.