31 Mayıs 2020 - Pazar / 05:13
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

İlköğretim Haftası Coşkuyla Kutlandı

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası açılışı törenle yapıldı...
Bu haber 8 ay önce eklenmiş

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası açılışı törenle yapıldı.

Serdar Zeren İlkokulu’nda 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası açılış programı gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda halk oyunları gösterisi düzenlenip şiirler okundu. Programa; Vali Dr. Osman Varol, Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocagil ile Hasan Çilez, Tugay Komutan Vekili Albay Fatih Akpınar, Belediye Başkan Mehmet Sarı, Cumhuriyet Başsavcısı Erol Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, kurum müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü yaptığı konuşmada; “4 394 öğretmen, 54 422 öğrenci ile birlikte yeni bir eğitim öğretim yılının başlıyor. Geleceğimizin inşa ve şekillenmesinde oldukça önemli olan bu yolculuğumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Sarı, burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi;  “Geleceğimizin umudu evlatlarımız için mutlu ve heyecanlı bir eğitim-öğretim yılına daha başladık. Küçük yavrularımızın gözlerinden öpüyorum. Amasya’mızda 70 bine yakın evladımız, 4 bin 300’e yakın öğretmenimiz yeni eğitim-öğretim yılına başladı. Hepsine başarılı bir eğitim-öğretim yılı diliyorum. Biz kalemin kılıçtan üstün olduğunu kabul eden bir medeniyete mensubuz. Bu sebeple eğitim-öğretimi savunmadan daha güçlü görürüz. Hepimiz bu sıralardan geçtik. Önce öğrenci olduk. Sonra veli olduk. Ben de aynı sıralardan geçtim. Eğitim denince de aklımıza gelen ilk yer okullardır. Okullar gelişmeye, ilerlemeye açılan kapılarımız. Geleceğe açılan pencerelerimiz. Okullarımız aynı zamanda irfan ocaklarımız. Kültürümüzün öğretilip yaygınlaştırıldığı, medeniyetimizi güçlendirecek gençlerimizin yetiştirildiği yuvalarımız. Hayatımızı idame ettirdiğimiz evlerimize nasıl gözümüz gibi bakıyorsak, okullarımıza da aynı özeni göstermeliyiz. Eğitim-öğretim konusu hiçbir zaman ihmal edilmeye, ertelenmeye gelmez. Çünkü nesiller arasındaki bilgi, tecrübe, kültür aktarımı eğitim ve öğretim ile mümkündür. Dünyada bizden daha ileri olan ülkeler, öncelikle ilköğretimde başarılı oldular. Sabır ve sebat isteyen bir mesleği büyük bir gayret ve fedakârlıkla ifa eden sevgili öğretmenlerimizin bu yıl da önceki yıllardaki duyarlılıklarıyla evlatlarımızı eğiteceklerinden şüphe etmiyorum. Eğitimin yaşı var, fakat öğrenmenin yaşı yok. Öğrenmek, beşikten mezara kadar giden bir süreç. Üstelik günümüzde insanın sürekli kendini güncellemesini gerektiren bir süreç. Bu noktada bizim de anaokulundan başlamak üzere çocuklarımızı nitelikli şekilde yetiştirmemiz gerekiyor. Eskiden eğitimden anlaşılan okuma-yazma öğrenmekti. Artık okur-yazar olmak yeterli değil. Çocuklarımızın topluma faydalı, gelişmeye açık bir kişiler olarak yetişmeleri gerekiyor. Bu noktada ilköğretim son derece önemli. Çocuklarımıza iyi insan, kendine ve çevresine faydalı insan olmayı öğretecek kıymetli öğretmenlerimize ilköğretim aşamasında büyük görev düşüyor. Ailelerimizin de öğretmenlerimize destek olacaklarını düşünüyorum. Yerel yönetimler olarak bizim de üstümüze düşen sorumluluklar olacaktır. Biz belediye olarak her zaman okullarımızın, öğretmenlerimizin yanındayız. Üstümüze düşen vazife ne ise sonuna kadar yaparız. Çünkü okullarda okuyanlar bizim çocuklarımız. Okullarımızın kısıtlı imkânlarla öğretim hizmeti vermeye çalıştığını biliyoruz. Velilerimizin de eğitim sürecine pozitif katkıda bulunmalarını tavsiye ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bütün öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, idarecilerimizin başarılı bir eğitim-öğretim yılı geçirmelerini temenni ediyorum” dedi.

Sahip olunan bilginin ve birikimin geleceğe taşınabilmesinin en yegane yolunun eğitim olduğunu belirten Vali Dr. Osman Varol, “Evlatlarımızı geleceğe tüm dünyadaki yaşıtlarıyla rekabet edebilecek şekilde her alanda kendi sektörlerinde rekabet edebilecek şekilde hazırlamamız gerekirken diğer taraftan çok ciddi bir tarihe, medeniyete, inanca, kültüre sahi olduğumuzun farkında olup bunu da çocuklarımızla birlikte gelecek kuşaklara aktarma sorumluğumuz var” dedi.

Amasya’nın eğitimde çok ciddi bir tesisleşmeye sahip olduğuna değinip okul yöneticilerine seslenen Vali Varol “Devletimizin, yerel yönetimlerimizin, STK’ların, kurum, kuruluşlarımızın sağladığı imkanlarla eğitim materyalleri konusunda çok büyük sıkıntı çekilmediğini görüyoruz. Fiziksel koşullarla, eğitim materyalleriyle binalarla çok fazla uğraşacak bir durumumuz yok. Bundan sonra temel vazifeniz öğretmen arkadaşlarımıza yardımcı olarak eğitim ortamlarını geliştirmek ve eğitimin sosyal, psikolojik ortamını geliştirmektir” diye konuştu.

Öğretmenlerden ne kadar önemli iş yaptıklarının ve toplumumuzun geleceği için, var olabilmesi için ne kadar önemli bir işlevlerinin bulunduğunun farkında olmalarını isteyen Vali Varol, “Sizlere çok güveniyor ve inanıyoruz. Sizin sayenizde ülkemiz bugüne nasıl geldiyse bundan sonra da daha iyi noktalara gelecektir diye bu umutla sizleri desteklemeye devam ediyoruz, edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerimize başarılar dileyip velilerden eğitimcilerle diyalog halinde olmalarını isteyen Vali Varol, sözlerine şöyle devam etti; “Bir insanın en kıymetli varlığıdır evlatları. Lütfen eğitimlerinin nezaretinde olun. Takipçisi olun. Ancak eğitimini ve hayatını bu işe adamış eğitimcilerimizin, öğretmenlerimizin işlerini doğru yaptığını da bilin. Onların işlerine gereğinden fazla karışmamaya gayret edin. Onları yönlendirin. Eksiklerini onlara söyleyin. Herkes eleştirilebilir, eleştirin. Ama onların gündelik çalışmalarına, gayretlerine çok fazla müdahale eder bir noktaya gelmeyin” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve öğrenciler hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra Vali Varol, Garnizon Komutan Vekili Akpınar, Belediye Başkanı Sarı ve beraberindekiler yeni eğitim-öğretim yılı öğretmenlerle bir toplantı gerçekleştirdiler.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Vali Dr. Osman Varol’dan Şehit Ailelerine Ziy..  
  Camcı: Millî İradeyi Hedef Alan 27 Mayıs Darb..  
  Açlık Sınırı 2 Bin 492 Lira Oldu..  
  AK Parti’den Ziyaret..  
  “Türkiye Huzur ve Güven” Uygulaması Yapıldı..  
  Başkan Sarı, Personelleri ile Bayramlaştı..  
  Valilik Personeli ile Bayramlaştı..  
  Taşova Uluköy Köy Yolu Asfalt Bakım ile Konfo..  
  Milli İradeyi Hedef Alan 27 Mayıs Darbesini K..  
  Cami ve Mescitler Yeniden İbadete Açılacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.