26 Şubat 2020 - Çarçamba / 10:37
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Mimarlık Fakültesi Öğrencilerinden Antalya’ya Teknik Gezi

Plansız kentleşme, doğal ve tarihi dokunun tahribatı, yeşil altyapı eksikliği, kimliksizlik, yersizlik gibi günümüz kentlerinin güncel ..
Bu haber 4 ay önce eklenmiş

Plansız kentleşme, doğal ve tarihi dokunun tahribatı, yeşil altyapı eksikliği, kimliksizlik, yersizlik gibi günümüz kentlerinin güncel meselelerine eleştirel bir söylem geliştirmek motivasyonuyla yola çıkan Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümü 2. 3. ve 4. Sınıf öğrencileri Dr. Öğr. Üyesi Bige Şimşek İlhan, Arş. Gör. Deniz Özge Aytaç ve Arş. Gör. Kadir Tolga Çelik tarafından yürütülen dikey stüdyo dersleri kapsamında geliştirecekleri projeler için Antalya iline teknik bir gezi düzenlediler. 

Öğrenciler, Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tahsin Yılmaz rehberliğinde, Kepez Dokuma Fabrikasını, Antalya’nın ilk bölge turizm rehberi Hüseyin Çimrin eşliğinde Antalya Kaleiçi’ni, Mimar Öğr. Gör. İbrahim Saygılı rehberliğinde Antik Çağ’ın üç limana sahip ünlü liman kenti Phaselisi, kentsel ögelerini, konumlanışlarını ve mimari yapılarını incelediler.

Öğrenciler, Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şubesine ziyarette bulundular. Ziyaret sırasında peyzaj mimarı Bilge Öz ve Gamze Karaoğlu meslek odasını tanıtımı, meslek sorumlulukları, meslek etiği hakkındaki bilgilendirmelerde bulundular. Ayrıca öğrenciler, Dokuma Park, çalışma alanı ve kıyı bandı boyunca kesintisiz devam eden Konyaaltı Sahil Düzenlemelerini, kent ve su ilişkisini tanımlayan açık alan tasarımlarını incelediler.

Antalya Kepez Belediyesine ziyarette bulunan öğrenciler, Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Başkan Yardımcısı Sebahat Adanır ile görüşerek, belediyelerinin vizyon projeleri ve eski Dokuma Fabrikasının yenilenerek Dokuma Park alanına dönüşüm serüvenini aktarmış oldukları interaktif söyleşi ile arazi keşiflerini tamamladılar.

Üç günlük teknik gezide, yoğun bir biçimde Antalya’nın doğal, kentsel ve tarihi peyzajlarından kesitler deneyimleyen öğrenciler, Akdeniz coğrafyası ve kültüründen aldıkları ilhamlar ile teknik geziyi tamamladılar.

Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Bige Şimşek İlhan; “Güz dönemi stüdyo dersleri kapsamında yürüttükleri stüdyoların ortak uğraşı çerçevesinde düzenledikleri teknik geziyi; öğrencilerin Antalya’nın doğal ve kentsel karakteristiklerini, edindikleri bilgilerle eş-zamanlı algısal deneyimlemeleri üzerine kurguladıklarını” belirtti. Bölüm Başkanı İlhan, Antalya iline teknik gezi düzenlemelerine izin veren ve öğrencilerin bu özel deneyimi yaşamalarına olanak sağlayan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı’ya desteklerinden ötürü kendisi, çalışma arkadaşları ve öğrencileri adına teşekkür ve minnetlerini sunduğunu ifade etti.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Araç Filosunu Güçlendiriyor..  
  Bakan Kasapoğlu Gençlerle Buluştu..  
  Doğum Yardımı Uygulaması..  
  Vali Dr. Osman Varol’a 31. Vergi Haftası Ziya..  
  Üç Aylar ve Regaib Kandili..  
  Camcı: Hocalı Katliamı Bir İnsanlık Suçu, Tar..  
  Yatırımlarımızı Güçlendireceğiz..  
  Kurt: Birlikte Daha Güçlüyüz..  
  Alkol Denetimi Uygulaması Gerçekleştirildi..  
  Gençlik ve Spor Bakanı Büyük Ağa’yı ziyaret e..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.