29 Eylül 2020 - Salı / 23:15
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Gen Bahçesine İlk Fidanlar Dikildi

Gökhöyük Tarım İşletmesi’nde oluşturulan “Amasya Misket Elması Gen Bahçesi Uygulama Alanı” na ilk fidanlar dikildi...
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

Gökhöyük Tarım İşletmesi’nde oluşturulan “Amasya Misket Elması Gen Bahçesi Uygulama Alanı” na ilk fidanlar dikildi.

Amasya Valiliği’nin himayesinde uygulanan ‘Tarım Şehr-i Amasya’ programı kapsamındaki ‘Amasya İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Eylem Planı’ çerçevesinde Gökhöyük Tarım İşletmesi’nde oluşturulan ‘Amasya Misket Elması Gen Bahçesi Uygulama Alanı’na ilk fidanlar dikildi.

Beraberindeki il yöneticileri ve öğrencilerle birlikte fidan diken Vali Dr. Osman Varol, “Uzmanlarımızın, ziraat teşkilatımızdaki arkadaşlarımızın katkısıyla Amasya’daki en iyi ve örnek bahçe oluşturulacak. Bu bahçede edinilen tecrübe, burada denenen üretimle ilgili iyileştirme metotları arkadaşlarımız tarafından sahaya bu vesileyle yayılmış olacak” dedi.

Programa, Vali Varol’un yanı sıra Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Atlı, Belediye Başkan Vekili Hasan Şahin, İl Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Şeker, daire amirleri, diğer yetkililer ve öğrenciler katıldı.

Gazetecilere yaptığı açıklamada Misket elmasının ilimizin çok önemli bir değeri olduğunu belirten Vali Varol, “1800 yıl önce yapılmış bir mozaikte bile elma figürü var. Yani elma üretimi Amasya için çok önemli. Misket elması Amasya’nın çok önemli değerlerinden bir tanesi. Bunu kanıtlayabilmek adına çok uzun ve yorucu bir çalışma sonucu bu ürünün coğrafi işaretini aldık. Artık bu ürün ilimiz için tescillenmiş oldu” diye konuştu.

Hazırlanan Misket Elması Eylem Planı kapsamında kentteki mevcut Misket elması bahçelerinin verimini ve durumunu iyileştirmek ve daha fazla üretim alanı oluşturmak adına adımlar atıldığını vurgulayan Vali Varol, “Bu adımlarımızın bir tanesi de çiftçilerimizin örnek bir bahçeyi görebileceği, gerçekten orijinal Misket Elmasından oluşan bir gen bahçesi diyebileceğimiz örnek bir gen bahçesi oluşturmaktı. Bu konuda da gurur vesilesi olan TİGEM işletmemiz devreye girdiler. Çok güzel bir noktayı bu amaç için tahsis ettiler. Uzmanlarımızın, ziraat teşkilatımızdaki arkadaşlarımızın katkısıyla Amasya’daki en iyi ve örnek bahçe oluşturulacak. Bu bahçede edinilen tecrübe, burada denenen üretimle ilgili iyileştirme metotları arkadaşlarımız tarafından sahaya bu vesileyle yayılmış olacak" şeklinde konuştu.

Plan kapsamında çiftçilerimizin doğrudan uygulama yapacağı bahçeleri tespit edip kaç tane fidana ihtiyaçları varsa kendilerine temin edip dikiminde de kılavuzluk yapılması sonrasında takibinin de gerçekleştirileceğine değinen Vali Varol, “Bu eylem planı kapsamında 5 yıllık vadede 25 bin fidan dağıtılmış olacak. Coğrafi işaretini aldığımız bu ürünün hukuki, ticari haklarını korumak için ayrıca çalışmalarımız devam ediyor. Misket Elmasının diğer elmalardan ayıran özelliklerini muhafaza edip değerini bulacak şekilde satılmasını sağlayarak vatandaşımızın hak ettiği kazanca ulaşmasına yardımcı olmaya çalışacağız. Bugün diktiğimiz fidanların gelecekte gerçekten istediğimiz hasıla rakamlarına ulaşmamıza önemli bir vesile olmasını diliyorum. Hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerin kullandı.

Vali Varol program sonrası Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Hüseyin Yılmaz’dan işletmedeki üretim faaliyetleri hakkında da bilgi aldı.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Serçoban Projesi Son Aşamada..  
  OSB Üst Kurulu Toplantısı Yapıldı..  
  Saklı Çini Atölyesi Hocalarını Misafir Etti..  
  İtfaiye Personelinden Başkan Sarı’ya Ziyaret..  
  İlimizde Eylül Ayı İtibariyle Hünnap Hasatı B..  
  Terzi: Dil Ülküsü ile Yetiştirilen Nesiller M..  
  Köyleri Ziyaret Ederek Talep ve İhtiyaçlarını..  
  Projelere Hibe Desteği..  
  Masatlı Fabrikalarda İncelemede Bulundu..  
  Gönül Dostları ile Sabah Sohbetinde Buluştu..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.