05 Ağustos 2020 - Çarçamba / 01:31
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Şimdi Vakit İyilik Yapma Vakti

İl Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi; Herkesin bildiği gibi dünya genelinde yeni korona virüs salgını hızla ..
Bu haber 4 ay önce eklenmiş

İl Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi; Herkesin bildiği gibi dünya genelinde yeni korona virüs salgını hızla yayılmakta ve ülkemiz de maalesef virüs tehdidi altında bulunmaktadır.

Bu gerçeği dikkate alan devletimiz, önemli tedbirler ve kararlar almakta, tüm kurum ve kuruluşlarımız halkımızın sağlığını korumak adına üzerlerine düşen görevi büyük bir sorumluluk bilinci ve titizlikle yerine getirmeye çalışmaktadır.

Toplumun huzur ve güven içerisinde yaşamasını hedefleyen İslam’ın temel ilkelerinden biri de insan hayatını korumaktır. Bu ilke gereği, insanın canına halel getirecek davranışlarda bulunmak, dinimizce büyük günahlardan biri sayılmıştır.

Her insanın akıl ve beden sağlığını koruma hakkı olduğu gibi, diğer insanların sağlığını da tehlikeye atmama sorumluluğu vardır. Bu sebeple, kişisel temizliğe ve çevre temizliğine özen göstermek, sağlıklı beslenmek, uyku ve ibadet düzenini dengeli biçimde ayarlamak her Müslüman’ın vazifesidir.

Yüce dinimiz aynı zamanda Müslümanlardan hastalıklara karşı şifa aramalarını ve tedavi olmalarını istemiştir. Peygamberimiz: “Allah’ın devasını yaratmadığı hiçbir dert yoktur.” buyurmuştur.

Efendimiz (sav), bulaşıcı hastalıklara karşı gereken koruyucu ve önleyici tedbirleri almamızla ilgili: “Bir yerde veba olduğunu duyarsanız oraya girmeyiniz, bulunduğunuz yerde veba çıkarsa oradan ayrılmayınız!” buyurarak asırlar önce karantina sistemine dikkatimizi çekmiştir. Bulaşıcı hastalığı olan bir kişiyle musafaha yapmayarak geri göndermesi de O yüce peygamberin toplum sağlığını koruma yönününde ne kadar duyarlı olduğunu göstermektedir.

Yetkili mercilere göre, insanların toplu halde bulundukları mekânlar koronavirüsün salgın hastalık haline gelmesine uygun bir zemin oluşturmaktadır. Hâlihazırda bu virüse karşı bir ilaç da geliştirilebilmiş değildir. Bu ciddi tablo karşısında şu anda her birimizin yapması gereken şey, musibetler karşısında mümince duruşun üç temel ilkesini hayata geçirmektir. Bu ilkeler tedbir, tevekkül ve duadır.

Öncelikle hepimiz resmi makamların uyarılarına harfiyen uyarak tedbiri elden bırakmamakla yükümlüyüz. Allah korusun, dikkatsizliğimiz yüzünden diğer insanların sağlığını tehlikeye atmak Müslümanca bir tutum olamaz. "Bana bir şey olmaz! Kaderimde ne varsa o gelir başıma!” gibi tedbiri terk eden ve imtihan karşısında sorumluluk üstlenmeyen tavırlar mümine yakışmaz. Çünkü mesele bireysel olmanın ötesinde toplumsaldır ve özellikle yaşlılarımıza, kronik hastalığı olan kardeşlerimize karşı çok daha duyarlı olmak hepimizin görevidir.

Zira mümin, elinden gelen her türlü önlemi alır, akıllı ve sorumlu davranır, kul hakkını gözeterek hem kendisini hem de sevdiklerini tehlikelerden korur. Peygamberimizin ifadesiyle, “Müslüman, diğer Müslümanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir.”

Musibetler karşısında mümince bir tavrın ikinci ilkesi ise, tevekkül ve ilahi iradeye teslimiyettir. Tevekkül; “Hedefe ulaşmak için gerekli olan maddi ve manevi sebeplerin hepsine başvurduktan ve yapacak başka bir şey kalmadıktan sonra Allah’a dayanıp güvenmek, ötesini O’na bırakmak ve bu konuda O’na sonsuz bir güven beslemek” demektir

Musibeti göğüslerken her müminin asla unutmaması gereken üçüncü ilkemiz ise duadır. Dua müminin en güçlü dayanağı, en büyük korunağıdır. Bu nedenle zihnî, kalbî ve bedenî yorgunluk, sıkıntı ve çaresizliklerin giderilebilmesi için sekinete ve Rabbimize ilticaya, duaya yönelelim, Kur’an okuyalım, zikir ve tesbihatta bulunalım, hatalarımız için tövbe ve istiğfar ederek Rabbimizden bağışlanma dileyelim, maneviyatımızı güçlendirelim.

Bizler, millet olarak tarihten günümüze nice zorlukları birlik ve beraberlik ruhuyla aştık elhamdülillah. Şu anda mücadele ettiğimiz virüs salgınını da sabırla, soğukkanlılıkla, sağduyuyla aşacağız inşallah. Tevekkül ile takdire rıza gösterirken, alınan bütün kararlara ve tedbirlere de riayet uyacağız. Birbirimize karşı duyarlı ve anlayışlı olacağız. Fitneden, asılsız ve korku yayan haberlerden uzak duracağız, birbirimize ümit aşılayacağız. Apartmanımızda, sokağımızda, köyümüzde yaşlı ve hasta olduğu için dışarı çıkamayan kardeşlerimizin ihtiyaçlarını tedarik etmemiz, bakkal, market ve pazar alışverişlerini bizlerin yapması, onların dualarını almamız bakımından önemli.

Bizler bugün sadece virüs felaketiyle değil, insanlığımızla, Müslümanlığımızla da imtihan ediliyoruz.

Şimdi vakit iyilik yapma ve insanlığımızı gösterme vaktidir.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA Temmuz Ayı Toplantısı Yapıldı..  
  Başkan Sarı Şehit Aileleri Derneğini Konuk Et..  
  AK Parti Amasya Kadın Kollarından Hayırlı Ols..  
  Su Altı Arama ve Kurtarma Ekibinden Tatbikat..  
  Sarı’ya Nezaket Ziyareti..  
  Her Okula Sağlık Personeli Tahsis Edilsin..  
  İl Tarım Üst Kurul Toplantısı Yapıldı..  
  Ahşap Ellerle Kurban Pazarlığı..  
  Pandemi Koordinasyon Kurulu Toplandı..  
  Bayram İkramiyesi Kamu Çalışanlarına da Veril..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.