29 Eylül 2020 - Salı / 22:48
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

CHP İl Başkanı Sevindi: 100. Yılımız Kutlu Olsun

CHP Amasya İl Başkanı Av. Turgay Sevindi Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100.yılı dolayısıyla açıklama..
Bu haber 5 ay önce eklenmiş

CHP Amasya İl Başkanı Av. Turgay Sevindi Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100.yılı dolayısıyla açıklama yaptı.

Sevindi açıklamasında; Türk Milletinin varlığının, bağımsızlığının ve demokrasimizin kaynağı olan Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. Yılının mutluluğunu milletçe kutluyoruz. 23 Nisan 1920’de Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açılışı; kurtuluş savaşımızı zafere götüren yolun başlangıcı, Türkiye Cumhuriyeti'nin müjdecisi ve hatta 29 Ekim 1923'de Türkiye Cumhuriyeti ilan edilene kadar Türk milletini bir arada tutup Cumhuriyetimizin mimarı olmuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi açılarak egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilan edilmiş ve tek adam devri olan padişahlığında sona erdirilmesi için de ilk adım atılmıştır.  

Dünya üzerinde yasama organının başlangıç tarihi aynı zamanda ülkenin kurtuluş ve kuruluşunun başlangıç tarihi olan çok az millet vardır. Emperyalizme karşı verilen bağımsızlık savaşını, içerdeki çürümüş saltanata ve işbirlikçi mütareke hükümetlerine karşı verilen mücadele ile birlikte yürüten ve zaferle sonuçlandıran bir ulusun evlatları olarak bağımsızlık ve ulusal egemenlik mirasına titizlikle sahip çıkılması gereken bir süreci yaşamaktayız.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, fikirleri ve ilkeleriyle Türkiye’ye ışık olmuş ve olmaya devam etmektedir. Ulusal Egemenliğin temelini de ATATÜRK İLKELERİ oluşturmaktadır. Bu ilkeler bizler ve geleceğimizin teminatı çocuklarımız için çok önemlidir. Bu nedenle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, meclisin açılışını simgeleyen ve dünyada tek çocuk bayramı olma özelliği taşıyan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuklara armağan etmesi, gelecek nesillere duyduğu güvenin en büyük göstergesidir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, hangi ülkede olursa olsun tüm çocukların; savaş, açlık ve kargaşa ortamından uzak bir şekilde yaşamaları, en büyük arzumuzdur.  Geleceğimizin teminatı olan en kıymetli hazinemiz çocuklarımızı; ülkesini ve milletini seven, vatanı için çalışıp üreten insanlar olarak yetiştirmek; kendi başına karar verebilen, eleştiren, kendine güvenen, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı, girişimci, ufku geniş, ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİNE  bağlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirilmelerini sağlamak ortak sorumluluğumuz ve hedefimiz olmalıdır.

Ülkemizin bağımsızlığını, kalkınmasını ve muasır medeniyetler seviyesini yakalayıp geçmesini  sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk Başkanı Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyor, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100.yılını kutluyorum.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Serçoban Projesi Son Aşamada..  
  OSB Üst Kurulu Toplantısı Yapıldı..  
  Saklı Çini Atölyesi Hocalarını Misafir Etti..  
  İtfaiye Personelinden Başkan Sarı’ya Ziyaret..  
  İlimizde Eylül Ayı İtibariyle Hünnap Hasatı B..  
  Terzi: Dil Ülküsü ile Yetiştirilen Nesiller M..  
  Köyleri Ziyaret Ederek Talep ve İhtiyaçlarını..  
  Projelere Hibe Desteği..  
  Masatlı Fabrikalarda İncelemede Bulundu..  
  Gönül Dostları ile Sabah Sohbetinde Buluştu..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.